ABD’den Çin’e ‘askeri müdahale’ tehdidi

ABD Başkanı Biden, Çin'in Tayvan'a saldırması durumunda buna askeri karşılık vereceklerini söyledi. Biden'a Çin Dışişleri Sözcüsü Vang'dan yanıt geldi: ABD, Çin halkının (Tayvan'la ilgili) egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığını hafife almamalıdır.

featured

Tayvan, ABD Başkanı Joe Biden’ın, “Çin’in Ada’ya saldırması durumunda askeri karşılık vereceklerine” yönelik sözleri için teşekkür etti.

Taipei’deki hükümetin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Tayvan’ın savunmasına desteğini yinelemesinden dolayı Biden’a ve ABD hükümetine teşekkür edildi.

Açıklamada, Tayvan’ın kendi savunmasını güçlendirmeyi ve güvenliği sağlamak için ABD ve Japonya gibi ülkelerle iş birliğini derinleştirmeyi sürdüreceği vurgulandı.

ABD Başkanı Biden, Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile bugün Tokyo’daki görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Çin’in, Tayvan’ı işgal etmesi veya ele geçirmeye çalışması durumunda ABD’nin nasıl yanıt vereceğinin sorulması üzerine, Tayvan’a yönelik politikalarının hiç değişmediğini, mevcut durumda tek taraflı bir değişiklik olmamasını sağlayarak “Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı desteklemeye” kararlı olduklarını vurgulamıştı.

Çin’in Tayvan’ı işgal etmesine izin vermemek için Japonya ve diğer ulusların yanında bulunduklarını belirten Biden, böyle bir şeyin olmayacağı ya da denenmeyeceği görüşünde olduğunu kaydetmişti.

Bir gazetecinin, “Açık nedenlerden dolayı Ukrayna çatışmasına askeri olarak dahil olmak istemediniz. Konu buna gelirse, Tayvan’ı savunmak için askeri olarak müdahil olmaya istekli misiniz?” sorusuna Biden, “evet” yanıtını vererek, daha önce bu yönde taahhütte bulunduklarını da sözlerine eklemişti.

ÇİN’DEN YANIT

Çin Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, Biden’ın sözlerine tepki göstermişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, yaptığı açıklamada, Biden’ın sözlerini kınadıklarını ve reddettiklerini belirtmişti.

Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğü gibi temel çıkarlarını ilgilendiren konularda ödün ve taviz vermeyeceğinin altını çizen Sözcü Vang, “Tayvan, Çin’in ayrılmaz bir parçasıdır ve Tayvan sorunu, tamamıyla Çin’in iç işidir, hiçbir dış müdahale kabul edilemez. ABD, Çin halkının (Tayvan’la ilgili) egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığını hafife almamalı, 1,4 milyarlık Çinlinin iradesine karşı durmamalıdır.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

ABD’den Çin’e ‘askeri müdahale’ tehdidi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 10 ay önce

  Sizin barbarliginiz ne olacak peki? Ha gayret umarim bir cilginlik yapip cine saldirirsiniz ve bu da sonunuz olur.

 2. 10 ay önce

  abd dünya barışı için tehdittir !

 3. 10 ay önce

  2022 Hitler versiyonu,O’nun gibi kaybeder artik.

 4. 10 ay önce

  Sen bırak çin’i samoa adalarına bile ayar çekemezsin bırak tayvanı git kendi memleketini önce kurtar iç svaş eşiğine gelmiş her an patlamaya hazır sonra bu başkan kendini 60 yıllarda felan zannediyor galiba…biraz uçmuş haberi yok donald trump kuzey koreye ayar vermedi buda çin e ayar verecek…

 5. 10 ay önce

  Rusyaya resmi askeri destekte bulunacaktınız çünkü AB-D bunu ukrayna için yapıyor ama korkak siyasetinizle anca gidersiniz, sözüm iran ve Çine size yazıklar olsun, bana dokunmayan yılan 1000 yaşasın der gibi seyrettiniz savaşı, korkaklar!

  Putini tebrik ediyorum devletini ve milletini bu denli koruduğu için Atatürk gibi adam!!

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!