ABD’den İmamoğlu açıklaması: Derinden endişeliyiz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun hapis cezası almasına ABD Başkanı Joe Biden'ın ofisinden ve ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen açıklamalarda, "derin bir rahatsızlık ve hayal kırıklığı" vurgusu yapıldı.

featured

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kamu görevlisine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada dün mahkeme İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve siyasi yasak getirdi. Karar İstinaf Mahkemesi ve Yargıtay’da kesinleşirse İmamoğlu’nun belediye başkanlığı düşecek, hiçbir seçimde aday olamayacak.

İmamoğlu kararına ABD ve Avrupa Parlamentosu’ndan tepki geldi.

BİDEN’IN OFİSİNDEN AÇIKLAMA

Habertürk’ten Ali Çınar’ın haberine göre ABD Başkanı Biden’ın ofisi, konuyla ilgili şu demeci verdi:

“Bugün İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ifade özgürlüğünü kısıtlamayı amaçlayan ‘hakaret yasalarına’ dayanarak 2 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılmasından derin bir rahatsızlık ve hayal kırıklığı yaşıyor.

Bu haksız ceza insan haklarına, temel özgürlüklere ve hukukun üstünlüğüne aykırıdır.

Türkiye’deki sivil toplum, medya, siyaset ve iş dünyası liderlerine yönelik devam eden suçlamalar ve uzun süreli tutukluluk hallerinden ciddi endişe duyuyoruz. İfade özgürlüğü, barışçıl toplanma ve örgütlenme hakkı, sağlıklı bir demokrasinin temelidir.

Türkiye’yi bu temel özgürlüklere saygı duymaya ve bu davayı hızlı ve adil bir çözüme ulaştırmaya davet etmeye devam ediyoruz.”

ABD DIŞİŞLERİ: DERİNDEN ENDİŞELİYİZ

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’de mahkemenin İmamoğlu hakkında aldığı karar hakkında “derinden endişeli olduklarını ve hayal kırıklığına” uğradıklarını belirtti.

ABD Dışişleri Sözcüsü Vedant Patel, dün gece yayımlanan açıklamada, “Bu haksız karar insan haklarına, temel özgürlüklere ve hukuk kurallarına saygı ile uyuşmazlık içindedir. Türkiye’de sivil toplum, medya, siyasi ve iş dünyası liderlerine ilişkin devam eden davalar konusunda endişeli kalmaya devam ediyoruz” dedi.

AP: AKIL ALMAZ

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raportörü Nacho Sanchez Amor da dün Twitter’da mahkeme kararını “akıl almaz” olarak niteledi. Amor, “Türkiye’de hukuk vahim durumda, yoğun şekilde siyasi amaçlarla kullanılıyor. Çok üzücü bir gün” dedi.

ABD’den İmamoğlu açıklaması: Derinden endişeliyiz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. wov! amerıkanın sesı!!!
    adamlar o kadar general gazetecı mahkenmelerde surundu seslerı cıkmadı.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!