ABD’den Pençe-Kılıç için ‘tehdit’ mesajı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin, Suriye’de "ABD askerlerinin konuşlu olduğu bölgede" PKK/YPG terör örgütünü hedef aldığını belirterek, "Suriye'nin kuzeyinde, Irak'ta ve Türkiye'de tırmanan gerilimden derin endişe duyulduğunu" ifade etti. Açıklamada, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik operasyonunun ABD askeri personelinin güvenliğini doğrudan tehdit ettiği belirtildi.

featured

Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder yazılı açıklama yaparak Türkiye’nin hedef aldığı PKK/YPG terör örgütü unsurlarını “yerel ortak” olarak tanımladı.

Ryder, açıklamasında, “Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyinde, Irak’ta ve Türkiye’de tırmanan gerilimden derin endişe duyuyor. Bu tırmanış, IŞİD Karşıtı Küresel Koalisyonun IŞİD’i zayıflatmak ve yenilgiye uğratmak için yıllardır sürdürdüğü ilerlemeyi tehdit ediyor. Suriye’deki son hava saldırıları, Suriye’de IŞİD’i yenmek ve on binden fazla IŞİD tutuklusunun gözetimini sağlamak üzere yerel ortaklarla çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit etti.” ifadesine yer verdi.

‘ENDİŞE DUYUYORUZ’

Ryder şöyle devam etti:

“Hem Türkiye’de hem de Suriye’de meydana gelen sivil can kaybını kınıyor ve taziyelerimizi sunuyoruz. Sivillerin kasten hedef alındığı haberlerinden da endişe duyuyoruz. Gerginliğin azaltılması için çağrıda bulunurken, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını kabul ediyoruz. Ateşkesi sürdürmek için Türkiye ve yerel ortaklarımızla görüşmeye devam edeceğiz.”

PKK/YPG terör örgütünün, İstanbul İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’da 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı bombalı saldırısının ardından Türkiye, Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik Pençe-Kılıç Hava Harekatı başlatmıştı.

Terör örgütü, Gaziantep ve Kilis’te de sivillere yönelik saldırılar gerçekleştirmişti.

ABD basınında, Türk savaş uçaklarının salı günü Haseke’nin kuzeyinde vurduğu bir terör örgütü PKK/YPG hedefinin, ABD askerlerinin konuşlu olduğu karargaha yakın bir yer olduğu iddia edilmişti.

ABD’den Pençe-Kılıç için ‘tehdit’ mesajı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 2 ay önce

  Sizin yerinizde olsam tekme tokat kovulmak yerine, “onurlu tahliye” adı altında çaktırmadan bir geceyarısı tüyerdim. Ama sizde nerede o akıl, Afganistan benzeri bir hezimet size daha çok yakışacak gibi görünüyor. İzliyoruz 😉

 2. 2 ay önce

  bok mu işin var orda emperyal amerika.go home yankee

 3. 2 ay önce

  ABD nin isi ne orada? Defoluü giderlerse endise etmelerine gerek kalmaz.

 4. 2 ay önce

  Toplayın yatağı yorganı kaçın evinize yoksa canınızdan olacaksınız, çevirdiğiniz filmin heral sonu geldi, yinede akp ye sonucu görene kadarda güvenmiyorum

 5. 2 ay önce

  Gerginliğin azalması için ilk önce sizin oradan defolup gitmeniz gerekmektedir. Bak nasıl her yerde güller açacak göreceksiniz. Ne işiniz var Suriye’de, ön Asya ülkelerinde? Sizin ülkenizi işgal eden var mı? İşgal ettirir misiniz? İleri çakallar sizi…

 6. 2 ay önce

  Bizimkiler vurdukça 12.124 km ilerden iniltiler geliyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!