ABD’den PKK/YPG’ye yatırım muafiyeti!

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Büyükelçi Victoria Nuland, ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda, yabancı firmaların yatırımlarını yaptırımlardan muaf tutacak bir muafiyet lisansı çıkaracaklarını duyurdu.

featured
service

Fas’ın Marakeş kentinde 76 devlet ve uluslararası kurumun temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun bakanlar toplantısı sonrasında Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita ile ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Büyükelçi Nuland, IŞİD ile mücadelenin öneminin yanı sıra özellikle Suriye’nin bazı bölgelerine yönelik atacakları adımlara değindi.

350 MİLYON DOLAR HEDEFİ

ABD’nin geçen yıl, Suriye’de SDG ismini kullanan YPG/PKK terör örgütünün işgali altında bölgelere destek için koalisyon ortaklarından 45 milyon dolar topladığını söyleyen Nuland, bu yıl ise 350 milyon dolar toplamak istediklerini söyledi.

YATIRIM YAPAN ŞİRKETLER YAPTIRIMLARDAN MUAF TUTULACAK

Nuland, ayrıca “ABD, Suriye’de IŞİD’ten alınan (Beşar Esad) rejiminin kontrolü dışındaki bölgelerde özel ekonomik yatırım faaliyetlerini kolaylaştırmak için önümüzdeki birkaç gün içinde genel bir lisans çıkarma niyetinde.” ifadelerini kullandı.

Bu genel lisansla, o bölgelere yatırım yapan şirketler ABD’nin Suriye yaptırımlarından muaf tutulmuş olacak.

Bu adım YPG/PKK’nın büyük ölçüde ABD desteğiyle işgal ettiği bölgeler için geçerli olacak ancak rejimin kontrolü altında olmayan ‘Özgür Suriye Ordusu’nun kontrol ettiği bölgelerin de bu muafiyetten yararlanabileceği ifade ediliyor.

ABD daha önce Suriye’de terör örgütü YPG/PKK’nın işgal ettiği Deyrizor’daki petrol tesislerinde faaliyet gösteren bir Amerikan şirketinin yaptırım muafiyetini kaldırmıştı.

Kaynaklar, uygulamaya konulacak bu yaptırımlardan muafiyet lisansının petrol faaliyetlerini kapsamayacağını, sadece tarım ve inşaat işleri için geçerli olacağını iddia ediyor.

ABD’den PKK/YPG’ye yatırım muafiyeti!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 hafta önce

    İşte natodaki baş müttefiğimiz!Türkiyedeki natoseverlere duyurulur,artık uyanmanın zamanı gelmedi mi?
    Tabi amerika bundan daha da fazlasını yaptığında uyanmayan para ve makam için herşeyi yapan bu insanların şerrinden Allah Vatanımızı ve Cumhuriyetimizi Korusun İnşallah!

    • 1 hafta önce

      Nato nato diyene kadar pkk nin neden hic acik halde yazilmadigini sorgulamazdinizmi/ Yoksa pkk anin acik yazildında kürt terör örgütü demekten korktukları icin mi!!! uanın artık. soz konusu turk olunca carsaf carsaf adımızı soylerler kürtler acıkca terör örgütü kurmus adını 30 40 yıldır saklıyorlarç neymıs pkk da pkk.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!