ABD’den S-400 açıklaması: Türkiye gereken bedeli ödedi

ABD Başkanı Biden yönetimi tarafından ABD kongresine gönderilen mektupta "Türkiye'ye F-16 satışı ABD ulusal çıkarlarına uygun ve NATO birliğine hizmet etmektedir. Türkiye-ABD ilişkileri gergin ama Türkiye S-400 alımından dolayı F-35 programından çıkartılarak gereken bedeli ödedi" ifadesi kullanıldı.

featured

Terör örgütünün silahlandırıp “müttefiki” Türkiye’ye ambargo uygulayan ABD yönetimi, hülümetin son dönemki politikalarından memnuniyetini dile getiriyordu.

Son gelen haberlere göre ABD yönetimi Türkiye’nin gerekli bedeli ödediğini savunarak F-16 satışına yeşil ışık yaktı.

Reuters’ta yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından ABD Kongresi’ne gönderilen mektupta, ‘Biden yönetiminin Türkiye’ye potansiyel F-16 savaş uçağı satışının ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağı ve NATO’nun uzun vadeli birliğine hizmet edeceğine inandığı’ belirtildi.

Mektupta, ” Türkiye-ABD ilişkileri gergin ama Türkiye S-400 alımından dolayı F-35 programından çıkartılarak gereken bedeli ödedi” ifadesi kullanıldı.

ABD’NİN ‘S-400’LERİ UKRAYNA’YA VERİN’ TEKLİFİ GÜNDEM OLMUŞTU

Önceki hafta Reuters, ABD’nin Türkiye’ye “Rusya’dan satın aldığınız S-400’leri Ukrayna’ya verin” teklifinde bulunduğunu ortaya açıklamıştı.

Ankara-Washington hattında büyük bir gerilim yaratan ve ABD’nin hem Türk savunma sanayisine yaptırımlara hem de Türkiye’nin F-35 programından çıkmasına sebep olan S-400’ler ile ilgili bu teklif ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ın da gündemine oturmuştu.

NYT, “Bu savaş, diğer cephelerde yeniden hesap yapılmasına sebep oldu. Bunun bir örneği, ABD’li yetkililerin, Türkiye hükümetine gelişmiş S-400 hava savunma sistemini Ukrayna’ya verme fikrini ortaya atması. Rusya tarafından yapılan sistem, Amerikalı yetkililerin bir NATO müttefiki olan Türkiye’yi cezalandırdığı sistemin ta kendisi” yorumunu yapmıştı.

ABD’den S-400 açıklaması: Türkiye gereken bedeli ödedi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 3 ay önce

  Bu adamlardan alacağınız uçağın ne hayrını göreceksiniz?
  Uçak gücümüzü de çeşitlendirin kardeşim.
  Bıktık bu ABD’nin “Kongre” ayağına bizi “meletmesinden”.

  • 3 ay önce

   Kesinlikle. Lütfen uzaktan kumandalı, uydudan canlı yayın yapan, arada bir de hesaplama hatası yapıp çakılan F-35’lerinizi başkanlarına satmaya devam edin.

 2. 3 ay önce

  Tam da Abd dısışleri musteşarı v.nuland ın ziyareti sırasında boyle bir yesil ışık ne ola ki..
  Acaba ukrayna uzerinden veya baska hangi abd teklifine ya da baskısına evet dedik de boyle bir ışık yaktılar…
  Yakında cıkar kokusu…
  Ama yine de f16 alınması kotu degil.

 3. 3 ay önce

  Kesinlikle. Lütfen uzaktan kumandalı, uydudan canlı yayın yapan, arada bir de hesaplama hatası yapıp çakılan F-35’lerinizi başkanlarına satmaya devam edin.

 4. 3 ay önce

  Zamani gelince, küba, Venezuela gibi ülkelere, ülkelerini savanmalari icin veririz…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!