ABD’den Soylu’ya ‘pis eller’ yanıtı

ABD Büyükelçisi Jeffry L. Flake'e “Pis ellerini Türkiye'den çek” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcüden yanıt geldi. Sözcü, iki ülkenin müttefik olduğunu öne sürdü.

featured

İsveç’teki Kuran yakma olayına misilleme olarak Türkiye’deki vatandaşlarına “saldırı” uyarısı yapan ABD Büyükelçiliği, özellikle İstanbul’daki bazı noktaların adını vererek “uzak durun” demişti. Bunun ardından Fransa, İngiltere, Hollanda ve İsveç gibi ülkeler İstanbul’daki konsolosluk binalarını geçici olarak kapattı. Türk yetkililer, ABD’nin diğer ülkelere de “kapatın” telkininde bulunduğunu açıkladı.

Ankara ise karşılık olarak, diplomatik temsilciliklerini güvenlik gerekçesiyle kapatan 9 ülkenin büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak “Bu tarz yaklaşımlar ancak terör örgütlerin sinsi gündemlerine hizmet eder” mesajı verdi.

Konsolosluklarını kapatan ülkeleri Türkiye’ye karşı “psikolojik harp” uygulamakla suçlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise dün ABD Büyükelçisi Jeffry L. Flake’e yönelik sert sözler söyledi:

“Amerikan Büyükelçisi’ne buradan söylüyorum, hangi gazetecilere yazı yazdırdığını biliyorum, pis ellerini Türkiye’nin üzerinden çek, çok net söylüyorum, pis ellerini Türkiye’nin üzerinden çek. Neleri yaptırdığınızı, hangi adımları attırdığınızı, Türkiye’yi nasıl karıştırmak istediğinizi net bir şekilde biliyorum. O pis ellerinizi, o maskeli, sırıtan yüzlerinizi Türkiye’nin üzerinden çekiniz. Bu kadar açık.”

SAVAŞ GEMİSİNDEN MESAJ

Öte yandan İstanbul Boğazı’na demir atan ABD donanmasına ait savaş gemisi USS Nitze’yi ziyaret eden ABD Büyükelçisi Flake, “Türkiye ile dostluğumuz var. Türkiye ve ABD iyi birer müttefik” iddiasında bulunmuştu.

Soylu’nun sert açıklamaları ABD kamuoyunda da gündem oldu. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Flake için “Pis ellerini Türkiye’den çek” diyen İçişleri Bakanı Soylu’ya yanıt verdi. Sözcü, “ABD hükümetinin Türkiye’yi karıştırmaya yönelik çabalara katıldığı ya da destek verdiği şeklinde her türlü ima yanlıştır” dedi.

VOA Türkçe muhabirinin Soylu’nun açıklamasıyla ilgili sorusuna cevaben e-posta yoluyla yazılı bir açıklama yollayan sözcü, Türkiye’nin uzun geçmişe dayanan ve değerli bir NATO müttefiki ve ABD’nin güvenlik ortağı olduğunu belirtti.

Sözcü açıklamasında şunları kaydetti:

“ABD hükümetinin Türkiye’yi karıştırmaya yönelik çabalara katıldığı ya da destek verdiği şeklinde her türlü ima yanlıştır. Türkiye uzun geçmişe dayanan ve değerli bir NATO müttefiki ve ABD’nin güvenlik ortağıdır. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yurtdışındaki ABD vatandaşlarının emniyeti ve güvenliğinden daha önemli bir önceliği yoktur. Yurtdışındaki ABD büyükelçilikleri ve konsoloslukları bölgede meydana gelen belirli olaylar ve değişikliklere ilişkin gerçek zamanlı olarak ABD vatandaşlarına bilgi vermek amacıyla uyarı yayınlarlar. Bu, ikili siyasi ya da ekonomik değerlendirmelere bakılmaksızın yapılır.”

ABD’den Soylu’ya ‘pis eller’ yanıtı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!