ABD’den ‘Suriye operasyonu’ hamlesi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'ye operasyon mesajına ilişkin Türkiye'deki ilgili mercilerle temasa geçtiğini söyledi.

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de güvenli bölgeler oluşturmak üzere yeni adımlar atılacağına ilişkin açıklamasının yankıları sürüyor.

Price, düzenlediği basın toplantısında, ABD Dışişleri ve Ankara Büyükelçiliğinin, Türkiye’deki ilgili mercilerle temasa geçtiğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’a Suriye’nin kuzeyinde yeni çatışma ihtimalinin sorulması üzerine Price, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde dile getirdiği öneri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Türk müttefiklerimizle görüştük. Bunu büyükelçiliğimizden ve Dışişleri Bakanlığı’ndan da yaptık.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, bir önceki basın toplantısında, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine olası bir operasyonunun bölgesel istikrara zarar verebileceğini iddia etmişti.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da yakında atmaya başlıyoruz. Ülkemize ve güvenli bölgelerimize sık sık yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır.” ifadelerini kullanmıştı.

 

ABD’den ‘Suriye operasyonu’ hamlesi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!