ABD’den TSK harekatına bir tepki daha: Tehdit ediyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine olası kara harekatı ile ilgili taraflara gerilimi azaltmaları çağrısını yineledi. Price, “IŞİD'i yenmek için çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit eden son hava saldırıları dahil, Suriye'nin kuzeyinde artan eylemlerden endişe duymayı sürdürüyoruz” dedi.

featured

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın brifinginde bir gazetecinin, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Suriye’yi işgal etmeye ve müttefikiniz olan Kürtler’e saldırmaya karar vermesi nedeniyle kendisine yeni bir mesajınız var mı?” sorusuna yanıt veren Price, bu konudaki mesajlarının aynı tutarlılıkta olduğunu söyledi.

‘SİVİLLERİN VE PERSONELİN GÜVENLİĞİNE TEHDİT OLUŞTURUYOR’

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre Price, “Bu konudaki mesajlarımız başından beri aynı. Suriye’deki halkın hayatını daha da istikrarsızlaştıracak ve daha da önemlisi küresel koalisyonun IŞİD’e karşı zorlukla elde ettiği ilerlemeyi riske atacak potansiyel bir kara harekatı dahil, askeri harekata şiddetle karşı olduğumuzu hem kamuoyu önünde hem de özel olarak açıkça ifade etmeyi sürdürdük. Tüm tarafların derhal gerilimi azaltması gerektiğine inanıyoruz. Bu, son günlerde sürekli olarak verdiğimiz bir mesajdır” dedi. Price, Suriye’de ve Türkiye-Suriye sınırı boyunca gerilimin tırmanmasının tehlikeli olacağını; sivillerin ve hatta potansiyel olarak ABD personelinin güvenliğine tehdit oluşturacağını öne sürdü.

Price, “Türkiye’ye ve Suriyeli yerel ortaklarımıza, IŞİD’le mücadele hedeflerimiz ve sınırın her iki tarafındaki siviller üzerindeki potansiyel etkilere ilişkin ciddi endişelerimizi sürekli olarak ilettik. Son günlerde de bunu çok net bir şekilde paylaşıyoruz’’ diye konuştu.

Ned Price, Türkiye’nin Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) Münbiç dahil üç kasabadan çekilmesi için verdiği söylenen son tarihten haberdar olup olmadıkları sorusuna ise, “Bu konuda bilgim yok; sizi Türklere yönlendirmem gerekiyor’’ yanıtını verdi.

ABD’den TSK harekatına bir tepki daha: Tehdit ediyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Sizde bizim sınır güvenliğimizi tehdit ediyorsunuz.Bence İslamcilarinizida alıp tıpış tıpış Ortadoğu’dan çekilin…

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!