ABD’den Türkiye’ye ‘operasyon’ mesajı

featured

ABD Dışişleri Sözcüsü Price, Suriye’deki terör örgütü PKK/YPG’yi ‘taraf’ olarak niteledi. TSK’nın olası operasyonu için ‘Tüm tarafların Suriye’de istikrarı artırmak için ateşkes çizgisini sürdürmesinin, buna saygı duymasının ve iç savaşa siyasi bir çözüm bulmak için çalışmasının çok önemli olduğunu da belirtti’ dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, TSK’nın Suriye’ye yönelik olası operasyonuyla ilgili konuştu.

Artan YPG/PKK saldırıları sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sınır ötesi operasyon sinyaline ilişkin bir soruya Price şu yanıtı verdi:

“NATO müttefikimiz Türkiye’ye yönelik sınır ötesi saldırıları kınıyoruz. Bu saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerimizi ilettik, ateşkes çizgilerini korumanın ve bu sınır ötesi saldırıları durdurmanın önemini vurguladık. Bütün bunlar hakkında çok net olduk. Ayrıca, tüm tarafların Suriye’de istikrarı artırmak için ateşkes çizgisini sürdürmesinin; buna saygı duymasının ve iç savaşa siyasi bir çözüm bulmak için çalışmasının çok önemli olduğunu da belirttik.”

ANKARA İLE OPERASYON İSTİŞARESİ

Price, Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu öne sürerek, başta terörle mücadele ve Suriye’deki çatışmaları sonra erdirmek üzere Türkiye ile ABD’nin birçok ortak menfaatinin bulunduğunu iddia etti.

ABD’nin muhtemel bir Türkiye operasyonuna destek verip vermeyeceği sorusuna net bir yanıt vermeyen Price, Suriye konusunda Ankara ile istişareleri sürdürdüklerini söyledi.

ABD’den Türkiye’ye ‘operasyon’ mesajı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!