ABD’den Türkiye’ye yeni S-400 tehdidi

ABD'li Senatör Menendez, Türkiye'nin ikinci parti S-400 hava savunma sistemi alması durumunda, CAATSA kapsamında yeni yaptırımlar uygulanabileceğini söyledi.

featured

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, Türkiye’nin, Rusya’dan ikinci parti S-400 hava savunma sistemi tedariki için imza attığı yönündeki haberlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bob Menendez, Türkiye’nin, Rusya’dan olası bir yeni S-400 tedarik etmesinin, ABD’nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşılık Verme Yasası (CAATSA) tarafından zorunlu kılınan ABD yaptırımlarının bir başka ihlali olacağını söyledi.

Menendez, “Türkiye’nin yeni bir S-400 sistemini satın almayı düşündüğüne dair haberler konusunda derin endişe duyuyorum. Yeni bir tedarik girişimi, CAATSA tarafından zorunlu kılınan ABD yaptırımlarının bir başka açık ihlali olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Menendez, Türkiye ile Rusya arasındaki savunma iş birliği alanlarına dikkat çekerek “Rusya, Ukrayna’yı vahşi ve yasadışı işgaline devam ederken, Türkiye’nin Vladimir Putin gibi bir savaş suçlusu ile herhangi bir askeri iş birliğini tamamen sonlandırarak, NATO’ya ve bölgesel barış ve güvenliğe bağlılığını açık bir şekilde gösterme sorumluluğu ve fırsatı var” diye konuştu.

‘ABD, TÜRKİYE’YE KARŞI AÇIK VE NET OLMALI’

Cumhuriyet’in aktardığına göre, Bob Menendez, Türkiye’nin, “rotasını değiştirmesi” gerektiğini savunarak, “Yunanistan’ın hava sahasının devam eden düşmanca ihlalleri ile İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için katılım sürecinin ertelenmesi arasında, Türkiye’nin rotasını değiştireceğini ve bölgede yapıcı ortak olarak savunma ittifakına karşı sorumluluklarını yerine getireceğini umuyorum” dedi.

Menendez, ülkesinin, ABD’ye karşı net olması gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin, Rus savunma sektörüyle iş birliği alanlarını genişletmesi, NATO müttefiklerimizin ve Avrupa’daki ortaklarımızın güvenliğini daha da tehlikeye atacak ciddi bir hata olur” ifadelerini kullandı.

ANKARA AÇIKLAMAYI YALANLAMIŞTI

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Direktörü Dmitri Şugayev, Türkiye’nin, ikinci parti S-400 hava savunma sisteminin tedariki için bir sözleşme imzaladığını ve S-400 sisteminin bazı unsurlarının Türkiye’de ortak üretileceğini öne sürmüştü.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan (SSB), Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi tedarik sürecinde yeni bir gelişmenin söz konusu olmadığı bildirildi.

Başkanlık resmi kaynaklarından S-400 tedarik sürecine ilişkin yapılan açıklamada, “Yeni bir gelişme söz konusu değil. İlk gün yapılan anlaşmaya göre süreç devam etmektedir” ifadesi kullanıldı.

ABD’den Türkiye’ye yeni S-400 tehdidi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 4 ay önce

  Sem emmi kuduruyorsa bilin ki doğru yoldasınız.S-400 yetmez S-500 olmalı teknoloji transferi ile birlikte..

 2. 4 ay önce

  gerçekten merak ediyorum. Türkiye’yi kim ABD’ye böylesine bağladı. Zımba arkadaş, lale akcan bak yine inönü yaptı diyecek. ancak gerçekten de merak ediyorum.

  • 4 ay önce

   Nato, AB uyum kanunlari, Harf inkilabi, sapka kanunu, laiklik ve demokrasi bagladi, biz hür bir millettik istiklal harbiyle bunu tekrar ispatladik ama sonuc bu….

   • 4 ay önce

    Harf inkilabi olmasa, sapka kanunu (ki festen ve sariktan kurtulmak icin cikmistir) olmasa bugun tumden emevi olmustun. Senin gibiler hic bir zaman hur olmadi.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!