AB’den ‘İsrail’e gücümüz yetmez’ itirafı!

featured

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin İsrail-Filistin meselesini çözme kapasitesi olmadığını söyledi. Borrell “İsrail’e baskı yapma kapasitesine sahip olan tek kişi yalnızca ABD” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İspanyol düşünce kuruluşu Real Elcano Enstitüsünün Madrid’de organize ettiği foruma katıldı.

AB Yüksek Temsilcisi, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne, Filistinlilere ve Mescid-i Aksa’ya gerçekleştirdiği saldırılar sonrasında Orta Doğu’da tekrar yükselen tansiyon ile ilgili sorulara cevap verdi.

‘AB ÇÖZME KAPASİTESİNE SAHİP DEĞİL’                                                                    

Borrell, “Gerginliğin artmasına, çatışmalara ve sivillerin ölümüne bir son verilmesi çağrısında bulunuyoruz ancak şu anda İsrail’e baskı yapma kapasitesine sahip olan tek kişi yalnızca ABD. Avrupa uzun zamandır böyle bir kapasiteye sahip değil. AB’nin İsrail-Filistin meselesini çözme kapasitesi yok.” dedi.

Orta Doğu’da yaşananlarla ilgili AB’nin çaresizliğini gizlemeyen Borrell, “BM ve AB’nin resmi tutumu iki devletli çözüm ve bunda ısrarcı olmalarına rağmen, bu çözümün her geçen gün daha da zorlaştığının farkında olduklarını” ifade etti.

AB Yüksek Temsilcisi, “Dünya, birkaç yıldır başka yöne baktı ve İsrail ile Filistin arasındaki çatışmayı unutmak istedi. Ancak sorun hala orada ve şu anda olan şey, hiçbir çıkış yolu görmeyen Filistin halkının çaresizliğinin tezahürüdür.” şeklinde konuştu.

Borrell, AB’den Filistin’e olan mali ve insani yardımını devam ettirmesini isteyerek, bunun sorunun çözümü olmadığını bildiklerini ancak aksi halde durumun daha da kötü olacağını düşündüklerini söyledi.

KUDÜS VE GAZZE’DEKİ OLAYLAR

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi’nden çekilmesi için 10 Mayıs yerel saatle 18.00’e kadar süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı.

Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik “Surların Muhafızı” adı altında askeri operasyon başlatıldığını bildirmişti.

İsrail’in 10 Mayıs’tan bu yana Gazze’nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda 17’si çocuk, 7’si kadın olmak üzere 87 Filistinli şehit olmuş, 487 kişi yaralanmıştı.

AB’den ‘İsrail’e gücümüz yetmez’ itirafı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

10 Yorum

 1. 1 sene önce

  Böyle işin içinden çıkarız diye düşündüler heral. Pisliksiniz, dünyanın pislik artıklarısınız.

  Cevapla
 2. Bu katliama tepki ve gereken müdahale anlamında destek Batı ‘ dan istiyoruz.Santaraçta hamle taşın olmazsa böyle bir şey yapamayız derler.Nerelere müdahale ne amaçla yaptıkları zaten ortada kahrolsun faşist , siyonist emperyalizim ve uşakları.

  Cevapla
 3. İnsanın kendisini bilmesi de bir şey.

  Cevapla
 4. tek KISI???
  hahahaha

  Cevapla
 5. neden gücü yetmez atom bombasından mı? yoksa işinize mi gelmiyor sahtekarlar… siz avrupanın göbeğindeki katliama hatta soykırıma karşı 3 maymunu oynamıştınız srebrenistkada..

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  Saldırı vatikana yapılaydı görüdük tepkinizi. Bana dokunmayan yılan hesabı tabi…

  Cevapla
 7. 1 sene önce

  En büyük siyonist devlet ABd. Siyonistlerin babaları (rokfeller,rotşilt vb) abd’de ve ABD yi onlar yönetiyor. Bunlar önceleri ingilteredelerdi. ABd halkı onlara hizmet ediyor. Bu halkın kökeni de avrupanın hırsız, katil, ve serseri sürüsüdür. amerikaya kaçmışlardır. İyi olanları tenzih ederim ama gerçek bu. Hristiyanlar da Evangelist olmuşlar (Bush gibi tüm başkanlar evagelist yani yahudi destekçisi bir hristiyan yorumu . ) Bu siyonlar ırkçıdırlar ve kendilerini üi üstün ırk olarak görüp diğer insanları hamam böceği gibi görürler. Eğitimleri de bu ırkçılığa dayanır. Dünya için insanlık için en acil ve tehlikeli düşmandırlar. Durdurulmaları gerek

  Cevapla
 8. 1 sene önce

  Normaldir, hepiniz sömürge gibisiniz. Emperyal güçler size bu izni vermiyor yıllardır masum milletlerin kanını emiyorsunuz…

  Cevapla
 9. 1 sene önce

  AB nin bunu çözme kapasitesi yok demiş herif! Yokmu yada çözmekmi istemiyor haa? Bu utanmazlar sadece bize horozlanırlar niye bizde müslümanız.Bukadar basit olay.Ben yurt dışında
  yaşıyorum İçviçre ve Alman haberlerine bakıyorum sanki sorumlusu Filistinliler gibi aktarırıyorlar
  olayları.Vede radikal Hamas falan diyerek.Bu aşağılıkların yaşadığı AB ye mi girmek istiyoruz hala?

  Cevapla
 10. 1 sene önce

  Her zaman ki iki yüzlü, çıkarcı, fırsatçı yaklaşımları. “Gücümüz yetmez” lafı tam bir yalan. Doğrusu “işimize böylesi geliyor” olmalıydı. Sonra çıkıp tüm Dünya” ya insanliktan, evrensel değerlerden bahsederler.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!