ABD’li komutanın ‘Kürdistan’ sözü gaf değil! İşte ABD komutanlığının duvarındaki yazı

featured

ABD’li general Eric Hill’in Irak kuzeyi için kullandığı ‘Kürdistan bölgesi’ ifadesi şahsi değil, Amerikan ordusunun ‘resmi’ tarifi. ABD Hava Ulaştırma Komutanlığı’nda bizzat fotoğraflayan da emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş.

VERYANSIN TV

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) lideri Mesrur Barzani dün Uluslararası Koalisyon’un Irak ve Suriye Özel Operasyonlar Komutanı General Eric Hill ve beraberindeki heyet ile Erbil’de bir araya geldi.

Toplantıya ilişkin “Başbakanlık” ofisinden yapılan açıklamada, Mesrur Barzani’nin görüşmede ,IŞİD’in eylemlerinden endişe duyduklarını söylediği belirtildi. Barzani daha önce de Irak parlamentosunun ABD güçlerini ülkeden çıkarma kararına sıcak bakmadıklarını söylemişti.

Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’ın haberine göre, toplantıda Irak, Suriye ve bölgede yaşanan gelişmelerin yanı sıra Barzani’nin peşmergeleri ile Uluslararası Koalisyon güçleri arasında devam eden işbirliği ele alındı.

General Eric Hill ise, “Kürdistan Bölgesi” ifadesini kullanarak, bölgenin terörle mücadele konusunda ABD’nin bölgedeki önemli ortaklarından biri olduğunu belirterek, “Terörle mücadele sona ermedi, bu kapsamda Irak ve Kürdistan Bölgesi’yle işbirliğinin daha fazla geliştirilmesi ve devam etmesi gerekiyor” dedi.

Amerikalı general Hill’in “Kürdistan” sözü kişisel bir tarif ya da gaf değil. Amerikan devleti ve Pentagon’un resmi politikası. Kanıtlarından biri de Amerikan ordu kuvvetlerinin resmi birimlerinde mevcut. Buna şahit olanlardan biri de emekli General Beyazıt Karataş. 2 Aralık 2004’te ABD Hava Ulaştırma Komutanlığı’nda kendi çektiği fotoğrafı paylaşan Karataş, anıtta iki yerde yazılan “Kürdistan” ifadelerine dikkat çekti.

Karataş fotoğrafla birlikte şu ifadeleri kullandı:

“30 Mayıs 2020, ABD’li bir general Irak’ın kuzeyine ziyaretini Kürdistan Bölgesi olarak isimlendirmiş. PKK,KCK,PYD,YPG,FETÖ’ye destek veren ABD’li yetkilinin açıklamasına şaşırdık mı? Hayır 02 Aralık 2004, ABD Hava Ulaştırma Komutanlığı’nda fotoğrafı çekilen anıttaki görevlerde ne yazıyor?”

ABD’li komutanın ‘Kürdistan’ sözü gaf değil! İşte ABD komutanlığının duvarındaki yazı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Canlari cehenneme bunlarin ama bunlarla isbirligi yapip bunlari muttefik adlandiran bizim hainlere ne demeli?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!