ABD’nin ambargoyu kaldırdığı Rum yönetimi silahlanıyor

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Savunma Bakanı Haralambos Petridis, 2023 askeri programı içinde sadece silahlanmaya 200 milyon avro ayırdıklarını, bu bütçe ile insansız hava araçları, hava savunma sistemi ve saldırı helikopteri almayı planladıklarını bildirdi.

featured

Rum basınında yer alan haberlere göre, Petridis, Temsilciler Meclisi maliye ve savunma komisyonlarında parlamenterlere silahlanma programı hakkında bilgi verirken Rum kesiminin silahlanma programının son 20 yılın en yüksek seviyesinde olduğunu söyledi.

İHA VE HELİKOPTER ALACAKLAR

Petridis, Rum ordusunun harekat kabiliyetini güçlendirmek anlamında Savunma Bakanlığının 2023’te sadece silahlanmaya 200 milyon euro ayırmayı öngördüklerini belirterek, bu bütçe ile insansız hava araçları, modern hava savunma sistemi ve ellerinde bulunan Rus yapımı Mi-35 helikopterlerin yerine Airbus’tan 6 saldırı helikopteri almayı planladıklarını aktardı.

Petridis, GKRY’nin savunma diplomasisine odaklandığını savunarak, Rum ordusunun mevcut altyapısını güçlendireceğini, cephane depoları, personel için alanlar inşa edeceğini ve envantere yeni kamyon, kazı makinesi ve arama kurtarma gemileri alımı yapılacağını belirtti.

ABD AMBARGOYU KALDIRMIŞTI

ABD’nin Rum kesimine silah ambargosunu kaldırması ve silah satışını serbest bırakmasının önemine işaret eden Petridis, son dönemde 15’ten fazla ülke ile savunma ve askeri anlamda 15’ten fazla anlaşma imzaladıklarını ve çok uluslu tatbikatlara katılım gerçekleştirdiklerini, Almanya ile ilk kez karşılıklı savunma ataşesi atanmasını içeren bir işbirliği programı imzaladıklarını anlattı.

ABD’nin ambargoyu kaldırdığı Rum yönetimi silahlanıyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 hafta önce

    Bu durum Türkiye’ye çok iyi bir fırsat yaratmaktadır. Bu korkunç silahlanma adadaki Türklerin varlığını aşırı şekilde tehdit etmektedir. Adanın sahibi olan Türklerin uzun süreli güvenliğinin sağlanabilmesi için karşılık olarak KTC’ne silah desteği, hibesi yapılmalıdır. Daha da önemlisi bu destek ve hibe karşılığı olarak, acilen egemen üs anlaşması imzalanmalıdır. Hadi bakalım öyle büyük devlet lafları etmenin zamanı geçti, lafla peynir gemisi yürümez.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!