ABD’nin gözü Ege adalarında

Yunan basınında çıkan haberlere göre ABD, Yunanistan topraklarında yeni üs kurulması potansiyelini inceleyecek. Ege adaları üzerinde yoğunlaşan ABD Temsilciler Meclisi, Amerikan askeri varlığını yoğunlaştırma seçeneklerini ele alan bir yasa değişikliğini onayladı.

featured

ABD Temsilciler Meclisi, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’nın Ege adalarına odaklanarak Yunanistan’daki Amerikan askeri varlığını yoğunlaştırma seçeneklerini ele alan bir yasa değişikliğini onayladı.

Yunanistan basınının aktardığına göre, Demokrat vekil Grace Meng tarafından gündeme taşınan değişiklik, Savunma Bakanlığı için politika ve bütçeleri belirleyen Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın (NDAA) bir parçası olarak ele alındı.

Gazete Duvar’ın aktardığına göre tasarı, savunma ve dışişleri bakanlarının 60 gün içinde Kongre’ye Yunanistan topraklarında, özellikle de Ege adalarında yeni üsler ya da genişletilmiş askeri personel konuşlandırılması potansiyelini analiz eden bir rapor sunmalarını zorunlu kılıyor. Efimerida ton Sintakon gazetesi, yeni gelişmeyi ‘ABD’nin Ege Denizi’nde yeni askerî üsler kurma hedefinin peşinde koştuğu’ manşeti ile paylaştı.

‘GENİŞLETİLMİŞ ERİŞİM’

Söz konusu değişiklik, ABD ile Yunanistan arasındaki Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nın 2021’de yenilenmesinin hemen ardından gündeme taşındı. Söz konusu anlaşma ABD’ye Yunanistan’ın askeri tesislerine genişletilmiş erişim sağlıyor. ABD’li yetkililer Yunanistan ile savunma ortaklığını yoğunlaştırmaya niyetlerini geçmişte ifade etmişlerdi.

Efimerida ton Sintakton, ABD’de gündem maddesi olan yasanın hâlâ müzakere aşamasında olduğu hatırlatmasında bulundu. Yunan ve Amerikalı diplomatlar, mevcut savunma anlaşmasının 2026 yılına kadar geçerli olduğu göz önüne alındığında yeni üslerin incelenmesinin erken olduğu görüşünde birleşiyorlar. Ayrıca, yakın geçmişte Skyros gibi adalarının savunma anlaşmalarına dâhil edilmesine ilişkin önceki tartışmalar sonuç vermedi. Bu nedenle bugün ABD, Aleksandroupolis’teki (Dedeağaç) askeri varlığını genişletmeye odaklanmış durumda.

TÜRKİYE İLE ‘GERİLİM’ UYARISI

ABD’nin son adımının ‘tehlikeli’ olarak yorumlayan uzmanlar, yeni gelişmenin Yunanistan’ın geçmiş anlaşmalar uyarınca doğu Ege adalarını askerden arındırması gerektiğini savunan Türkiye ile gerilimi tırmandırma riski taşıdığını savundu. Uzmanlara göre bu durum, Türk-Yunan görüşmelerini yeniden başlatma çabalarını baltalayabilir. Efimerida ton Sintakton gazetesine göre, Yunanistan hükûmeti konu hakkında yorum yapmaktan kaçınıyor. Ayrıca, şu anda yeni bir askerî üs anlaşması için müzakere yapılmadığı aktarıldı.

Atina’da konuyu yakından takip eden kaynaklar ise yeni üs iddialarını kesin bir dille reddetmezken, şu anda gerek Ege’de gerekse de ABD-Yunanistan-Türkiye ekseninde muğlak bir durumun hakim olduğuna işaret etti. Bu kapsamda, ABD’nin Ege ile ilgili planlarının netleşmesi için zamana ihtiyaç duyuluyor.

KOMÜNİSTLER TEPKİLİ

Yunanistan solu, ABD’den ulaşan son bilgilere endişe ile yaklaştı. Yunanistan Komünist Partisi (KKE) başta olmak üzere sol gruplar, NATO’nun yeni planlarının Rusya, İran ve Çin ile daha derin bir çatışma anlamına geldiği görüşü üzerinde durdu. KKE’nin yayın organları Atina ile Ankara arasındaki yeni diyalog sürecine bu çerçevede yaklaşırken, muhafazakar Kiriakos Miçotakis hükümetinin ‘tehlikeli planlar’ peşinden koştuğu uyarısında bulundu.

ABD’nin gözü Ege adalarında

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!