ABD’nin işgal ve cinayetlerinin tanığı… Mansoor belgeseli bu akşam Veryansın Tv’de

ABD'nin 2017'de envanterindeki en büyük bomba ile vurduğu Afgan köyünün sakinleri ilk kez Mansoor belgeselinde konuştu. ABD'nin Afganistan'daki işgal ve cinayetleri, genç gazeteci Mansoor'un gözüyle anlatılıyor. Mansoor belgeseli bu akşam (Cumartesi) saat 22.00'de Veryansın Tv Youtube kanalında...

featured

Dönemin ABD Başkanı Trump’ın “Çok çok gurur duyuyorum. Gerçekten başarılı bir iş” dediği saldırının üzerinden 5 yıl geçti. “Nükleer olmayan en büyük bomba” ile vurulan köyün sakinleri ilk kez konuştu, saldırının tahribatını anlattı.

ABD’nin geliştirdiği nükleer olmayan en büyük bomba olan yaklaşık 10 bin ton ağırlığındaki GBU-43/B, ilk kez 2017’de Afganistan’da kullanıldı. Pakistan sınırındaki Nangarhar eyaletinde IŞİD’in kullandığı tünellerin hedef alındığını açıklayan ABD, saldırıda sivillerin zarar görmediğini ileri sürdü. Ancak ABD’nin bombalanan bölgeyi sivillerin girişine kapatması ve bombanın, bölgede yarattığı tahribata ilişkin açıklama yapmaması tartışma yarattı. Bölgede yaşayan Afganlar, ancak ABD’nin geçen yıl Ağustos ayında Afganistan’dan çekilmesinden sonra evlerine dönebildi. Fakat köylüler, bombanın köyü yerle bir ettiğini, evlerinden geriye sadece taş yığını kaldığını gördü.

İşte saldırıdan sonra köyden çekilen ilk görüntüler ve bölge sakinlerinin anlatımları, yönetmenliğini Serkan Koç’un yapımcılığını ise Tunç Akkoç’un üstlendiği “Mansoor” belgeselinde yer aldı. Deneyimli gazeteci Rafet Ballı’nın sunumuyla ABD’nin Afganistan’daki savaş suçlarına odaklanan belgeselde Afgan gazeteci Mansoor, saldırının köydeki etkileri ile ilgili şunları söylüyor: “Bütün evleri, yaklaşık 40 ev, yok edilmiş. Şimdi ise deri hastalıkları ve hafıza kaybı gibi hastalıklardan şikayetçi olduklarını söylüyorlar. Bazıları solunum hastalıkları ile karşı karşıya ve bazı çocuklar da sakat doğuyor. İşte burası. Bu köy, Assadkhil köyü. Tüm bombaların anası buraya atıldı, bu alana.”

Belgeselde ilk kez yayınlanan Afganistan’dan çarpıcı görüntülerin yanı sıra, ABD’nin işlediği savaş suçlarının mağdurları ile yapılan söyleşiler, Ankara ve Tahran’dan uzmanların değerlendirmeleri de yer alıyor. Afganistan’da görev yapmış CIA analisti Ron Aledo’nun anlatımlarının ayrıca dikkat çektiği belgesel bu akşam (3 Eylül Cumartesi) saat 22.00’de Veryansın TV Youtube kanalında…

İşte o belgeselin tanıtım videosu:

ABD’nin işgal ve cinayetlerinin tanığı… Mansoor belgeseli bu akşam Veryansın Tv’de

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    Sevgili Veryansın ekibi, siz cansınız. Bu yayını yaparak bir kez daha farkınızı ortaya koydunuz❤❤❤

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!