ABD’nin tehdit mektubunu yine yuttu!

Türk iş dünyasına “Rusya ile iş yapmayın” diye tehdit mektubu gönderen ABD'ye Bakan Nureddin Nebati'den yine sıcak mesajlar geldi. Rusya'nın yaptırımları delmesine izin vermeyeceklerini söyleyen Nebati, “müttefik” diye bahsettiği ABD'ye işbirliği mesajlarını ilettiklerini söyledi.

featured

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ABD Hazine Bakan Yardımcısı’nın imzasıyla TÜSİAD’a gönderilen “Rusya ile iş yapmayın” mektubunun aynısının MÜSİAD ve TOBB’a da gönderildiğini söyledi. Yeni Şafak’a konuşan Nebati, “Bahse konu mektup, benzer ve standart bir metin olarak 3 sivil toplum kuruluşuna gönderilmiş. İçerikleri aynı” dedi. Türkiye’nin, Rusya’nın yaptırımları by-pas etmesine asla izin vermeyeceğini tekrarlayan Nebati, ABD’den “bölgesel müttefik” diye bahsetti.

Nebati, ABD’nin Türk iş dünyasına tehdit mektubuna ilişkin, bugün Yeni Şafak’ın manşetinde yer alan sözleri şöyle:

“Türkiye; Moskova ve Kiev arasında kalıcı ve adil bir barışın sağlanması amacıyla savaşın başladığı ilk günden bu yana yoğun bir diplomasi trafiğini başarılı bir şekilde yürütüyor. Ülkemiz, bir taraftan savaşın müzakereler yoluyla sona erdirilmesi için yoğun bir çaba sarf ederken diğer taraftan ise bölgesel ve küresel sorunlara çözüm üretmek amacıyla çalışmalarına devam etmekte. Hem Ukrayna hem de Rusya ile derin ekonomik ve siyasi ilişkilere sahip olan Türkiye, savaşın sonlandırılması için en çok gayret eden ülkelerden biridir. Türkiye, pek çok kez tek taraflı yaptırımlara katılmadığına dikkat çekmiş ancak Rusya’nın da asla yaptırımları by-pas etmesine izin vermeyeceğini açık bir dille ifade etti.

‘YAPTIRIMIN DELİNMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Devam eden süreç ve yaptırımlar konusunda Türkiye’nin konumunda bir değişiklik söz konusu olmadığı gibi herhangi bir kurum veya kişinin yaptırımları delmesine izin verilmeyecek. Türkiye, iletişime veiş birliğine açıktır. Nitekim geçtiğimiz haftalarda Bakan Yardımcımız Yunus Bey ile ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo arasında bir görüşme gerçekleşmiş ve güçlü iş birliğinin önemine vurgu yapıldı.

ÜÇ STK’YA DA AYNI MEKTUP

Bahse konu mektuplar ise benzer ve standart bir metin olarak 3 sivil toplum kuruluşuna (TÜSİAD, MÜSİAD ve TOBB) gönderilmiş ve içerikleri aynı. Rusya ve Ukrayna arasında arabulucu konumundaki tek ülke olan Türkiye, bölgedeki barış ve istikrarın teminatı olduğu gibi Avrupa Birliği’nin enerji ve gıda güvenliğinin tehlikeye düşmesini engelleyecek hayati bir role de sahiptir. NATO müttefikimiz ABD’nin de bölgede; barışın hakim kılınması, gıda ve enerji güvenliğinin sağlanması için Türkiye’yi destekleyici adımlar atacağından şüphemiz yok. Türkiye, küresel ticarette daha fazla pay sahibi olmak için ilgili STK’larını ve reel sektör temsilcilerini destekleyerek güçlü iş birliği içerisinde çalışmaya devam edecek.

‘ENDİŞE EDECEK BİR ŞEY YOK’ DEMİŞTİ

Nebati, tehdit mektubunun ortaya çıktığı geçen haftalarda da şöyle demişti: “Türk iş dünyası örgütlerine iletilen mektubun iş çevrelerimizde endişe yaratması anlamsızdır. Müttefikimiz ve ticaret ortağımız ABD’nin, işletmelerini, ekonomimize yatırım yapmaya davet ettiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz.”

YENİ ŞAFAK: CIA DA DEVREYE GİRDİ

Öte yandan, Nebati’nin röportajının yer aldığı iktidara yakın Yeni Şafak gazetesi geçen haftalarda manşetine taşıdığı haberde, ABD’nin mektup göndermekle kalmadığı, CIA’yı da devreye soktuğunu iddia etmişti.

Habere göre bir CIA görevlisinin görüştüğü konut sektöründen Türk işadamlarına, “Ruslara kaç ev sattınız?”, “Sattığınız evlerin bedelini hangi para birimiyle tahsil ettiniz?”, “Ödemeyi hangi kanaldan yaptılar? Parayı elden mi aldınız yoksa banka üzerinden mi ödeme yaptılar?” gibi sorular sordu. CIA’nın Türkiye Şefi’nin de katıldığı bu görüşmelerde Türk iş adamlarının Rusya ile ticaret konusunda tehdit edildiği belirtildi.

ABD’nin tehdit mektubunu yine yuttu!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    “Eyy Amerika; sen kimsin de benim ülkemdeki derneklere, iş insanlarına mektuplar gönderip ticari ilişkilerine müdahale etmeye ve kendi çıkarlarına göre yönlendirmeye çalışıyorsun” demesi ve çok sert kınaması gerekir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir bakanı, bir yöneticisi ise! Bu ne yapıyor; aman müttefik amerikam canım müttefik amerikam! Bu devletin, milletin onuru daha nasıl çiğnensin? Düşmanla işbirliği daha nasıl olsun. Hazine bakanıymış…

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!