ABD’nin Türkiye’de nasıl bir yönetime ihtiyacı var?

featured

Nejat Eslen yazdı…

VeryansınTv bugün çok önemli gazetecilik örneğine imzasını attı, iki önemli Amerikan dergisinde yer alan iki önemli makaleyi Türk okuyucusu ile buluşturdu.

Birinci makale, 4 Ocak tarihinde ünlü Foreign Policy’de yer aldı, ABD’de ayaklanmalar olabileceğini, ABD’nin iç savaşın eşiğinde olduğunu anlatıyordu. 

İkinci makale ise bizim için daha önemliydi. 

Foreign Affairs’de 5 Ocak tarihinde Soner Çağaptay imzası ile yer alan ‘’Erdoğan’ın son oyunu’’ başlıklı makalede özetle, Recep Tayyip Erdoğan’ın  seçimi kaybedeceği, iktidarda kalmak için bu seçimin sonucunu kabul etmeyebileceği, bu nedenle karışıklık çıkabileceği,  bu durumun ülkede demokrasinin sonunu getireceği  ifade edilmişti.

Makalenin yazarı, bu şartlarda, muhalefetin pazarlık yaparak Erdoğan’ı kendi arzusu ile iktidarı terk etmeye ikna etmesini önermektedir. 

Türk Silahlı Kuvvetleri ise Erdoğan ile muhalefet arasındaki bu pazarlığın garantörü olarak devreye girmelidir.

Yazara göre bu strateji, ABD ve AB tarafından desteklenebilir ve Türkiye’de demokrasinin çökmesini önlemek için en iyi seçenektir.

Özetin özeti, bu makalenin yazarı, hangi akla hizmet ediyorsa, ‘’Erdoğan önümüzdeki seçimi kaybedecektir, iktidarı bırakmak istemeyecektir, bu nedenle ortalık karışacaktır, çatışmalar çıkacaktır, demokrasiyi korumak için (!) ordu devreye girmelidir demektedir’’.

Seçim sürecinde ordunun Türk siyasetinde yeniden yer alması ile ilgili olarak yazılan ilk yazı değildir bu. RAND’ın Türkiye raporunu hatırlayın, orada Türkiye’nin Erdoğan sonrasında MSB tarafından yönetilmesinin iyi bir seçenek olduğu yazılmıştı. Daha sonra Ordunun olağan üstü hal şartlarında Türkiye’yi yönetmesini öneren yazılar yazıldı.

Bütün bu yazılanlara kızabilirsiniz.

ABD, bizim kim tarafından nasıl yönetileceğimize neden karışıyor diyebilirsiniz. Haklısınız.

Ancak, sakin sakin düşünmemiz gerekir.

ABD’nin Türkiye ile ilgili bu arzuları neye işaret etmektedir?

ABD, nasıl bir Türkiye arzu etmektedir?

ABD’nin Türkiye ile ilgili jeopolitik arzuları nelerdir?

Söyleyeyim.

ABD, Atlantik yapısına sıkı bağlarla bağlı, ABD yörüngesinden sapmayan bir uydu, Avrasya’ya kaymayı aklından bile geçirmeyen bir Türkiye istemektedir.

AKP yönetimi ve Erdoğan, Büyük Ortadoğu Projesi, daha sonra Arap Baharı gündemde iken, Ilımlı İslam modeli kimliği ile Türkiye model rolü oynarken ABD için önemliydi.

Bu dönem bitti. Bu dönemin modası geçti. ABD için öncelikli hedefler artık Asya-Pasifik’te Çin ve Avrupa’da Rusya.

ABD’nin artık Ortadoğu’da model olacak bir Türkiye’ye değil, Atlantik yapısı içinde Rusya’ya karşı duracak bir Türkiye’ye ihtiyacı var.

Ve bu görevi kabul edecek yöneticilere.

Bu nedenle de bu makaledeki senaryonun gerçekleşmesine.

Ve orduya.

İmkanım olsaydı bu makaledeki senaryo hakkında ne düşündüklerini sorardım ilgili siyasetçilere.

SON SÖZ:

Kızmayalım.

Anlayalım.

Ve karşı tedbirleri alarak bu oyunu bozalım…

ABD’nin Türkiye’de nasıl bir yönetime ihtiyacı var?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 6 ay önce

  Sayın yazar eksik yazmışsınız abd daha küçük bir türkiye ve buna rıza gösterecek liderler istiyor bence

  Cevapla
 2. 6 ay önce

  Rte binbaşıların yarbayların terfisine kadar müdahele ediyor. 15 temmuzda o nu darağacından kurtaran atatürkçü subayları emekli ediyor. Yani bahsettiğiniz günler için kendi ordusunu kuruyor.

  Cevapla
 3. Eh kardeşim, biz kızmıyoruz, kızan varsa o da sensin. ABD nasıl bir yönetim isterse istesin, biz ne istiyoruz, daha dogrusu bizim çikarlarimiza uygun bir hükümet nasıl ve kimlerden kurulacak asil sen onu anlat, biz de zevk ve heyecanla okuyalım. Ne yani RTE kalsın mi? Bu rezil muhalafetten kim kurtaracak bizi? TSK desen zaten RTE sayesinde gölgesi bile kalmamış. Yazık oldu canim Turkiye’ye.

  Cevapla
 4. 6 ay önce

  Kimin ne istedigi onemli degil onemli olan biz ne istiyoruz. Turk milleti kul mu olmak istiyor yurttas mi? Bunun secimini hala yapamadik ve yapamadigimiz surece de bu ulke birak rusya yi olsa olsa afrika ulkelerine rakip olabilir.

  Cevapla
 5. 6 ay önce

  Biz TSK’nın subaylarının “Ne ABD,ne Rusya,ne Çin ,tam bağımsız Türkiye üzerinden strateji önermelerin ve buna uygun onurlu bir plan önermelerin bekliyoruz…
  Selam ve saygılarımı sunuyorum…

  Cevapla
 6. 6 ay önce

  lütfen Veryansın Tv yönetimi birşeyler yapmalı.

  Cevapla
 7. 6 ay önce

  sevgili paşam,
  onlar strateji adı altında aslında yaptıkları hazırliklarin sonucunun bu olacağını deklare ediyorlar. oysa zaman onları mi yoksa bizi mi haklı çıkaracak hep birlikte göreceğiz. müsterih olunuz, onların istediği şey olmayacaktir.
  selamlar.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!