ABD’nin yeni Zelenskiy’si o mu?

"Miçotakis, açıkça Yunanistan’ı emperyalist ABD’nin ayaklarının altına serdiğini söylüyor. Demek ki ABD Avrupa’da bir Zelenski daha kazanmış! Üstelik ülkesini emperyalizmin çıkarları için kullandırtanların, halklarına nasıl ağır bedeller ödettiği ortadayken..." 

featured
service

Yunanistan‘da 12 Mayıs’ta parlamentoda onaylanan ABD ile Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması, ABD’nin Yunanistan’da 3’ü yeni olmak üzere 4 üsten faydalanmasına olanak sağlıyor. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, anlaşma için “ABD, Yunanistan’daki ayak izini artırmaya karar verdi” ifadelerini kullandı. Muhalefette ise özellikle komünistler anlaşmaya tepkili.

Mehmet Ali Güller, Cumhuriyet’teki köşesinde anlaşmayı yorumladı. Miçotakis’in sözleri içinse “Demek ki ABD Avrupa’da bir Zelenski daha kazanmış!” dedi.

Güller’in yazısının satır başları şöyle:

“Yunanistan, Ekim 2021’de bir “yenileme anlaşması” olarak ABD ile Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması imzalamıştı. Yunan parlamentosu, anlaşmanın onaylanması için toplandı önceki gün. İmzaladığı anlaşma için oy isteyen Yunanistan Başbakanı Miçotakis, ABD’nin neden bu anlaşmayı imzalamak istediğini anlatırken şu ifadeyi kullandı: “ABD, Yunanistan’daki ayak izini artırmaya karar verdi.”

Vahim sözler. Miçotakis, açıkça Yunanistan’ı emperyalist ABD’nin ayaklarının altına serdiğini söylüyor. Demek ki ABD Avrupa’da bir Zelenski daha kazanmış! Üstelik ülkesini emperyalizmin çıkarları için kullandırtanların, halklarına nasıl ağır bedeller ödettiği ortadayken…

ABD Ege’ye yerleşiyor… Yunanistan’ın ‘Türkiye’ hesabı

Ekim 2021’de imzalanan anlaşma sonrasında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken şöyle demişti: “Bu yenileme, anlaşmanın süresiz olarak yürürlükte kalmasını sağlayacak ve ABD güçlerinin Yunanistan’daki mevcut üslerin dışında ek olarak başka üslerde de eğitim ve faaliyet göstermesine olanak tanıyacak.”

Miçotakis ise parlamentodaki oylama sürecinde, bu anlaşmayla Yunanistan’ın “ABD’nin daha geniş bölgedeki ana ortağı olarak, Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’de söz sahibi olacağını” savundu!

Ne büyük aldanmaca! Oysa Yunanistan bu anlaşmayla, 1) silah deposu haline geliyor, 2) ABD’nin Rusya’yı hedef aldığı stratejiye eklemlenerek barışı riske sokuyor, 3) ABD’ye verdiği üslerle bölgede hedef haline geliyor, 4) Kendisini cephe ülkesi haline getirerek bozuk ekonomisini daha da kötüye götürecek şekilde daha fazla silah satın alan ülke konumuna yuvarlanıyor, 5) Türkiye’ye karşı elinin güçlendiğini varsayıp, çözüm bekleyen sorunları daha da çıkmaza sokarak aslında kendi ekonomisini baltalıyor…”

ANLAŞMA NE GETİRİYOR?

Yunanistan, ABD ile Ekim 2021’de Washington’da imzaladığı Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nı dün parlamentoda onaylarken taraflar, anlaşmayla, “savunma alanındaki iş birliğini derinleştirme ve genişletme” kararı aldı.

Anlaşmada, Volos’taki Georgula Kışlası, Litohoru’daki atış alanı, Dedeağaç’taki Yannuli Kışlası ve Suda Üssü, ABD’nin kullanabileceği alanlar arasında gösteriliyor. Böylelikle, 28 Mayıs 1969’da 1. sınıf bir deniz astsubayı komutasında 16 personel için ABD’ye açılan Girit’teki Suda Üssü’ne, 3 yeni üs daha eklenmiş oluyor.

YUNAN ORDUSUNUN TÜM ÜSLERİNDEN FAYDALANACAKLAR

Tarafların karşılıklı olarak bir diğerinin güvenlik, egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğünü, silahlı saldırı veya saldırı tehdidi dahil olmak üzere barışı tehdit eden eylemlere karşı koruma sözü verdiği ABD ile Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması, ABD ve Yunanistan’ın 8 Temmuz 1990’da imzaladığı ve 6 Kasım 1990’da yürürlüğe giren anlaşmanın devamı niteliğini taşıyor.

Belirli aralıklarla yenilenen anlaşmaya son olarak Ekim 2021’de yapılan güncellemede, anlaşmanın 5 yıllığına imzalandığı ve bitiminden 2 yıl öncesinde taraflardan birinin, anlaşmadan ayrılmak istediğini belirtmemesi halinde otomatikman uzatılacağı ifade ediliyor.

Anlaşmada, tarafların karşılıklı mutabık kalmaları halinde ve ilgili iç prosedürler çerçevesinde, ABD’nin, Yunanistan Silahlı Kuvvetlerinin başka bölgelerdeki tesislerinden de faydalanabilmesinin mümkün olabileceği belirtiliyor.

ABD’nin kullanımına açılan Volos’taki Georgula Kışlası, Litohoru’daki atış alanı, Dedeağaç’taki Yannuli Kışlası ve Suda Üssü’nün ismi de Ekim 2021 tarihli güncellemede geçiyor.

MUHALEFETTEN ANLAŞMAYA TEPKİ

Yunanistan Parlamentosunda 119 “hayır” oyuna karşı 181 “evet” ile onaylanan anlaşmanın, 2 yıl önceden taraflarca aksi belirtilmemesi halinde otomatik olarak uzaması, Yunanistan’da muhalefetin tepkisine neden oldu.

Muhalefet, anlaşmanın süresiz uzatıldığı yorumunu yaparken hükümet ise anlaşmanın iptali için 2 yıl önceden bildirimde bulunmanın, “süresiz” kavramına aykırı olduğunu savunuyor.

Yunanistan’ın bu yöndeki arzusuna rağmen ABD’nin Ege’deki İskiri Adası’nda üs kurmaya yanaşmaması, muhalefetin vurguladığı bir başka unsur olarak ortaya çıkıyor.

Anlaşmaya ilişkin parlamentodaki görüşmelerde söz alan ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakın (SYRIZA) Lideri Aleksis Çipras, “ABD bir yandan operasyonları için Yunanistan’ı değerlendirmek istiyor ama öte yandan Türk-Yunan sorunlarına karışmamak adına adalara da herhangi bir şekilde karışmıyor.” değerlendirmesi ile ABD’nin bu tercihine dikkati çekti.

ABD’nin yeni Zelenskiy’si o mu?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 hafta önce

  adıyla tipi ne kadar da uyumlu: Miço

 2. 2 hafta önce

  Yunan halkına yazık oluyor. Ufukta beliren Türk tehlikesine karşı sorunları çözmek yerine Avrupa ülkelerine ve ABD ye yanaşıyorlar. Bu siyaset ile bugünü kurtarabilirler ama Yunanistanın geleceğini ipotek ediyorlar.

  • 2 hafta önce

   ‘Ufukta beliren Türk tehlike’ si derken ne demissin belli degil. duzgun anlamda yaz yazacagını. Yunan dengesızlesırse yuzmeyı yıne ogretırız. Ha bu sefer ıctekılerı de bunların yanına çırak haın yuzuculer olarak eklemeyı de bılırız

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!