Abdulhamid’in torunu da ‘Vahdettin’ kavgasına girdi!

featured

Sabah gazetesinin Vahdettin ve Damat Ferit’i Atatürk’le yan yana gösteren 19 Mayıs afişi üzerine başlayan tartışmaya Padişah 2. Abdülhamid’in torunu Orhan Osmanoğlu da katıldı

İngilizlerle işbirliği yapan Vahdettin için “hain” denmesini sindiremeyen Orhan Osmanoğlu, “iftira” dedi. Vahdettin’i savunan sosyal medya mesajlarını da paylaşan Osmanoğlu, Bahçeli’nin basın danışmanı Yıldıray Çiçek’e de isim vermeden yanıt verdi.

Hükümete yakın Sabah gazetesi, 19 Mayıs afişinde Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte, İngilizlerle işbirliği yapan Damat Ferit ve Padişah Vahdettin’e de yer vermişti.

Sabah’ın afişi büyük tepki çekti.

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Üyesi Burhan Kuzu’nun 19 Mayıs mesajında Sultan Vahdettin’i anması tartışmayı daha da büyüttü.

HAİNLERE ÖVGÜ DİZENLER…

Padişah Vahdettin ve Damat Ferit övgülerine tepki gösteren MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin basın danışmanı Yıldıray Çiçek, Sabah gazetesine sert tepki göstererek şöyle demişti:

“Bazıları da Atatürk’e direkt düşmanlıklarını gösteremedikleri için yurt dışına kaçan hain Damat Ferit’in ve İngilizlere sığınan Vahdettin’in hainlikleri hakkında o kadar tarihi delil olmasına rağmen milli kahraman olarak anıyorlar. Hain desen kızar ama hainlere övgü dizer!”

‘VATANI ZİNHAR SATMADIK’

Çiçek’in mesajına, hâlâ kendilerini “şehzade” olarak gören Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid’in torunu Orhan Osmanoğlu yanıt verdi.

Osmanoğlu sosyal medyada şunları yazdı:

“Osmanoğlu ailesi olarak, sürgün yedik, ciklet sattık, yağ sattık bal sattık, bulaşık yıkadık ama vatanı zinhar satmadık. Ne içerde ne dışarda yüce devletimizin aleyhine tek kelime etmedik, edilmesine araç olmadık. Bunun ne kadar sırat-ı müstakim bir yol olduğunu yaşayarak gördük.

Plütonun resmini çektim diyenler yaşlısının fişini yaşarken çekti. Devletin yoksa bir hiçsin. Ya devlet başa ya kuzgun leşe. Seçilmiş TBMM’nin yanındayız. Başkomutan CB’dır. Devlet bizim gözbebeğimizdir. Candan öte cananımızdır. Osmanlı ne kadar bizim ise TC de o kadar bizimdir.”

Abdulhamid’in torunu da ‘Vahdettin’ kavgasına girdi!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 sene önce

  Osmanlıda ecdadı sancak beyliği yapmış ( baba tarafım) Vahdettinin cuma selamlığında savaşçıkana kadar ( anne tarafım) hizmet etmiş bir torun olarak SÖYLÜYORUM;
  1- Çarlık soyu, vs gibi soylar katledildi, siz edilmediniz sürüldünüz.
  2- Vahdettin, halkı perişan etmesi ile hem halk hemde gazeteler yazdı HAİNliğini .İngiliz gazetelerinde bile yazilmış .Bunu kabul edin.
  3-“senin millet dediğin rayına dır, raynaya da bir rai lazım .O da benim” dediğinde TÜRK MİLLET ONURU incindi ve bunu unutmadı.MİLLET IHANETİ UNUTMAZ.
  4- Saltanat ailesinden ÇANAKKALE de KUTÜLAMAREDE bir kişi varmıydı? Basrada kelkuükte? Benim dedelerim ordaydı.

  Cevapla
 2. Saltanat denen melanet kaldırılırken;Bozkurt-Sarı Paşa-Gazi Paşa-Ataların atası Mustafa Kemal-Mustafa Kemal Atatürk:
  “……..Biz, çok kalabalık olan bu odanın bir köşesinde tartışmaları dinliyorduk. Bu şekildeki görüşmelerin istenilen sonuca varmasını beklemek boşunaydı. Bunu anladık. Sonunda, karma komisyon başkanından söz istedim.
  Önümüzdeki sıranın üstüne çıktım. Yüksek sesle şu konuşmayı yaptım: «Efendim, dedim, hâkimiyet ve saltanat hiç kimse tarafından, hiç kimseye ilim gereğidir diye, görüşme ve tartışmayla verilmez. Hâkimiyet, saltanat, kuvvetle, kudretle ve zorla alınır. Osmanoğulları, zorla Türk milletinin hâkimiyet ve saltanatına el koymuşlardır. Bu zorbalıklarını altı yüzyıldan beri sürdürmüşlerdir.
  Şimdi de Türk milleti bu saldırganlara isyan ederek ve artık dur diyerek, hakîmiyet ve saltanatını fiilen kendi eline almış bulunuyor. Bu bir oldubittidir. Söz konusu olan, millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız meselesi değildir. Mesele, zaten oldubitti haline gelmiş olan bir gerçeği kanunla ifadeden ibarettir.
  Bu mutlaka olacaktır. Burada toplananlar, Meclis ve herkes meseleyi tabiî olarak karşılarsa, sanırım ki uygun olur. Aksi takdirde, yine gerçek, usulüne uygun olarak ifade edilecektir. Fakat, belki de bazı kafalar kesilecektir.”
  Nutuk, II. Cilt, Sayfa: 690-691

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Vahdettin ve damat Ferit hükümetinin İngilizler lehine çalıştığı kesin fakat milli mücadele kazanıldıktan sonra sürgüne giderken tüm devlet mülkünü tutanakla teslim edip tek iğne almadan sürgüne giden ve nekadar yıl geçse de devlet alehine konuşmayan bir hanedan var sabah gazetesinin afişi yanlış milli mücadelenin kahramanları belli Atatürk, İsmet inönü,Fevzi çakmak, kazım Karabekir ve daha adını sayamadığımız nice paşa , subay , ve kahraman mehmetçiğimiz ve büyük millet meclisimizdir fakat 6 yüzyıl devletimizi yönetmiş ve sürgüne iğne dahi almadan gitmiş ve devletimiz için hiçbir zaman kötü konuşmamış hanedana da laf söylememize gerek yok İlber hoca da sık sık bu konuları dile getirmiştir yine de 19 Mayıs afişinde okadar zaferde payı olan var iken kullanılmaları yanlış

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  ıkıncı defa yorum yapılamıyor mu. yoksa edıtor ınısıyatıfını kullanıp yazılarımı yayınlamamk ıcın el mı koydu

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Bu konulari tartisarak zaman kaybetmek abesle istigaldir…vatandas ve deve cok guzel aciklamis, umit bey de cok guzel baglamis,, vurup vurup durmanin anlami yok..sadistligin alemi yok…Bir daha acilmamak uzere kapatin bu konulari artik..Biraz da bu islerden ekmek yiyenler ac kalsin..kendilerine baska bir zenaat bulsunlar..

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!