Abdülhamit Gül’den ‘yeni anayasa’ açıklaması

featured

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargı reformuna ilişkin canlı yayında açıklamalarda bulundu. Gül “2023’e kadar yargı alanında neler yapılması gerektiğini anlatan bir yol haritası. Yakın zamanda Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanacak” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, TRT Haber’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Gül yargı reformuna ilişkin yaptığı açıklamada “Reform dediğimiz gündem ne ilk ne son. AK Parti kurulduğu günden beri vesayetle mücadele etmiştir. 2023’e kadar yargı alanında neler yapılması gerektiğini anlatan bir yol haritası. Bunu yaparken toplumun her kesimini oturduk, dinledik. Buradaki hedeflerden biri de insan hakları eylem planının hazırlanması. 1,5 yıldır bir çalışma yaptık. Birçok yenilikleri içeren düzenlemeler çıktı. Yaklaşık yüzde 50’si hayata geçti. İnsan da doğduğu günden itibaren haklarıyla yaşar. Herkesin bir onuru vardır, devlet de o onuru geliştirerek hayatta kalır. Her kesimi dinledik. Sunumları da yapıldı bunun. Çok kabul gördü. Takvim açıklama sürecindeyiz. Yakın zamanda Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanacak” dedi. 

‘ANAYASAYI YAPMAK GÖREVİMİZ’

Gül açıklamasında “AK Parti başından yeni ve sivil anayasayı sürekli dillendirmiştir. Milletin böyle bir talebi var. Hukuki reform dediğimiz konunun en nihai noktası da anayasadır. Bunun bir anayasayla taçlanması lazım. Her kesimin “Bu benim anayasam” diyeceği bir anayasayı yapmak bizim görevimiz. Yeni yüzyıla girerken bu anayasa bizi taşıyamaz. Bu anayasa değil, bu “ama” yasa olmuş. Mevcut anayasa “ama”larla sınırlanan bir anayasa. Sivil anayasanın hazırlanışı da toplumla olmalı. Ben tüm siyasi partilerin de bu süreçte katkısını, görüşlerini sunacağına da inanıyorum. Bu anayasayı biz milletimizle beraber yapacağız. Meclis’ten nasıl bir metin çıkarsa milletin önüne götüreceğiz. Milletimizin layık olduğu bu anayasayı milletimizle beraber yapacağız” ifadelerini kullandı.

SEÇİM BARAJINDA DEĞİŞİKLİK OLUR MU?

Bakan Gül sözlerine şöyle devam etti: 

Bu konuda partimizin de Cumhur İttifakı’nın da gündeminde olan bir konu. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrıları oldu muhalefete. Sürecin de yine müzakereyle, diğer partilerin de görüşlerinin alınması konusunda bir süreç izlendi. Demokrasiye yarayacak yöntem nedir onun üzerinde duruyoruz. Seçim hakkına hangisi daha katkı sağlar buna bakıyoruz. Nihai olarak verilmiş bir karar yok.

ABD’YE KAVALA TEPKİSİ

Türkiye bir hukuk devletidir. Kimsenin Türkiye’deki davalarla ilgili açıklama hakkı yoktur. Kimsenin davalarla ilgili telkinde bulunması kabul edilemez.

Abdülhamit Gül’den ‘yeni anayasa’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Gorevin adaleti saglamak, yasa yapmak degil. Once Melek Hanim’in emsal niteliginde olacak davasina mudahil ol, kadini agirlastirilmis muebbet ile yargilamaya kalkiyorlar. Sizin sorumlulugunuz, Allah’tan da mi korkmazsin. Adalet bakanisin adi ustunde.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!