Abdullah Gül’ün onayıyla ‘Kurtuluş Savaşı’nı silmişler!

Kurtuluş Savaşı alerjisi sadece eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman'da değilmiş... 2010 yılında eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayı, Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Kurulu kararıyla müzelerin isminden “Kurtuluş Savaşı” ifadesi kaldırtılmış!

featured

Türkiye, Zafer Bayramı öncesi, “İzmir’in Kurtuluşu 9 Eylül… Ne münasebet. Tek kurşun atmadık” diyerek Kurtuluş Savaşı’nı inkar eden eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı konuşurken eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den farklı bir çıkış gelmişti. Milli bayram ve törenlere “hastalık” bahanesiyle katılmamakla ünlenen Gül, yayınladığı video mesajda bu iddiayı reddedip sadece 1 kez katılmadığını öne sürmüştü.

Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduğu 2007 yılından bugüne 15 yıl susmayı tercih eden Gül’ün 30 Ağustos çıkışı dikkat çekmişti. Gül, 30 Ağustos günü paylaştığı Zafer Bayramı mesajında da ilk kez Atatürk’ü anmıştı.

Ancak sadece İsmail Kahraman’ın değil Abdullah Gül’ün de “Kurtuluş Savaşı” alerjisi olduğu bakanlar Kurulu kararıyla resmi olarak da tescillendi.

2010/251 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayıyla müzelerin isminden “Kurtuluş Savaşı” ifadesinin kaldırıldığı ortaya çıktı. Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası da “Başbakan” sıfatıyla kararda yer aldı.

7 Nisan 2010 günü Resmi Gazete’de yayınlanan o kararla, Kültür ve Turizm Bakanlığının taşra teşkilatında yer alan “Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzeleri Müdürlüğünün” adı, “Kurtuluş Savaşı” ifadesi çıkartılarak Cumhuriyet Müzesi Müdürlüğü olarak değiştirildi.

İşte o karar…

Abdullah Gül’ün onayıyla ‘Kurtuluş Savaşı’nı silmişler!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 1 ay önce

    “İstiklal Harbi” yani “Bağımsızlık Savaşı” ismini kim değiştirdi acaba? Dumlupınar Büyük Utkusu sonrası günlerde Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa komutasındaki Türkiye Büyük Millet Meclisi Orduları Afyon’u, Eskişehir’i, Uşak’ı, İzmir’i, Aydın’ı, Bursa’yı, Çanakkale’yi geri fethederek; düşmanın ateşkes istemesi ile Trakya, Gelibolu ve İstanbul’u Mudanya Ateşkesi maddesi ile kurtarmışlardır. Kurtuluş “Halas” anlamına gelir. Kurtarıcı anlamındaki Halaskar Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretleri tanımında geçer.

  2. 1 ay önce

    Hepsinin ipleri aynı yerde. Hepsi aynı. Ne bir eksik, ne bir fazla. Biz uyanmadıkça bunlar tekrar tekrar piyasaya sunulacaklar. Bu oyun hep oynanacak. Mecburmuyuz bunlara? Düşün artık Milletin yakasından!!

  3. 1 ay önce

    Şaşırdık mı? HAYIR

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!