Adalet Bakanı’nın özel kalem müdürüne FETÖ soruşturması

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un özel kalem müdürü olarak atadığı Seçkin Yılmaz hakkında FETÖ soruşturması olduğu ortaya çıktı. Eski Bakan Bekir Bozdağ’ın onay verdiği soruşturma sürüyor. 

featured

Haziran ayında Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un özel kalem müdürü olarak atadığı Silvan Cumhuriyet Başsavcısı Seçkin Yılmaz hakkında Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) müfettişi tarafından FETÖ soruşturması yürütüldüğü ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, HSK 1. Dairesi, 26 Nisan 2022’de, Yılmaz’ın da arasında olduğu, bir kısmı görevden ihraç edilen ancak daha sonra geri dönen 146 hâkim ve savcı hakkında “FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı oldukları” gerekçesiyle inceleme izni verilmesini kararlaştırdı.

İNCELEME SÜRÜYOR

“FETÖ ile irtibat ve iltisak” iddiasının yanı sıra kararda, ÖSYM tarafından 25 Aralık 2011’de yapılan ve FETÖ mensuplarınca ele geçirilerek kendi yandaşlarına verildiği belirtilen Adalet Bakanlığı adli yargı hâkim ve savcı adaylığı yarışma sınavına da işaret edildi. Kararda yer alan isimlerin, “sınav sorularının sınavdan önce kendilerine verilmesi suretiyle hileli şekilde başarılı olduğu öne sürüldü.

Eski Adalet Bakanı Bozdağ, kendisine sunulan “inceleme izni verilmesi” teklifine HSK başkanı olarak 27 Mayıs 2022’de “olur” verdi. Söz konusu incelemenin halen sürdüğü, buna karşın Yılmaz’ın Bakan Tunç’un özel kalem müdürü olarak atandığı öğrenildi.

FETÖ İLE MÜCADELE ‘CİDDİYETSİZ’

Yargı kaynakları, “özel kalemin, bakanın bütün görüşmelerini ve randevularını düzenleyen, gizlilik derecesi bulunan yazışmalarını yapan, özel işlerini yerine getiren kişi olduğunu, bakanın ‘eli, kolu ve sesi’ anlamına geldiğini, bu nedenle bürokraside özel kalemden gelen her talebin, rica ve emir olarak bakandan gelmiş olarak kabul edildiğini” vurguladı.

Yargı kaynakları, Yılmaz hakkındaki soruşturmaya işaret ederek, “Böyle bir kimsenin özel kalem müdürü olarak atanması, temsil ettiği bakan adına hakkında soruşturma yapan HSK’ye talep iletebilmesi, FETÖ mücadelesinin ne kadar ciddiyetsiz yürütüldüğünün, cumhurbaşkanın FETÖ ile mücadele konusunda söylemlerinin kamuda bir karşılığının kalmadığının delilidir” değerlendirmesi yapıyor.

Adalet Bakanı’nın özel kalem müdürüne FETÖ soruşturması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!