ADD’nin tartışma yaratan ödülünü almayı reddetmişler

featured

ADD’nin Uğur Dündar’a da verdiği ‘Yılın Atatürkçüsü’ ödülleri tartışma konusu olurken koronavirüs aşısının geliştiricileri Prof. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin’in ADD’ye red cevabı verdiği ortaya çıktı.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin “yılın Atatürkçüsü” adı altında verdiği ödüller sosyal medyada tartışma yaratmış ve Atatürkçülüğü belirlemenin bir derneğin haddine olmadığı eleştirileri yapılmıştı.

ADD’nin ödüllerini Prof. Dr. Ahmet Saltık, Ataol Behramoğlu, Müjdat Gezen, Uğur Dündar gibi isimler Ankara’da düzenlenen törende alırken bu ödülün verilmesi planlanan iki kişinin eksikliği dikkat çekmişti.

ADD, Bilim alanında Prof. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin’e ödül vermek istedi ancak Türk kökenli bilim adamları bu ödülü kabul etmedi. Daha önce davet üzerine Yunanistan’a giden çift, Selanik’te Atatürk’ün doğduğu evi ziyaret etmişlerdi.

ADD’NİN ÖDÜLÜNÜ KABUL ETMEDİLER

BionTech kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci ile temasa geçen ADD, Türk asıllı bilim insanlarına ‘Yılın Atatürkçüsü’ ödülü vermek istediklerini iletti. ADD, BionTech’ten gelen cevap karşısında gerçek bir şok yaşadı. Çünkü Şahin ve Türeci, ADD’nin ödülünü reddettiklerini belirten bir e-posta kaleme almıştı.

Yeniçağ gazetesi yazarı Mehmet Faraç ise bilim insanlarının bu ilginç ödülü almamasına tepki gösterdi. “Atatürkçülük ödülünü kim reddetti?” başlıklı yazısında Faraç, “Atatürk gibi bir deha adına verilecek ödülün reddedilmesinin, bir bilim kuruluşu açısından ne gerekçesi olabilir acaba? Bilinen bir şey var ki; iki Türk bilim insanının yılın Atatürkçüsü ödülünü reddetmesi üzerine, ADD  yönetimi, ‘bilim kategorisi’ni ödül listesinden çıkartmak zorunda kalmış” ifadelerini kullandı.

ADD’nin tartışma yaratan ödülünü almayı reddetmişler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Gardrop Atatürkçülüğü bu işte..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!