Yargıtay Başkanı Cirit: O değersiz bir kağıt parçası

featured

Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni’nde konuşan Yargıtay Başkanı Cirit, AB’nin raporu için ‘Değersiz bir kağıt parçasıdır’ dedi.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, 2019-2020 Adli Yıl Açılışı dolayısıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törende konuştu. Cirit konuşmasında, ‘Yargının, yasama ve yürütme organı başta, tüm güç odakları karşısında bağımsız olması, hukuk devletinin değişmez ilkesidir” ifadelerini kullandı. Yargıtay Başkanı Cirit ayrıca, ”AB’nin raporu değersiz bir kağıt parçasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Yargının, yasama ve yürütme organı başta, tüm güç odakları karşısında bağımsız olmasının hukuk devletinin değişmez ilkesi olduğunu belirten Cirit, “Hukuk sistemi hakların korunmasıyla oluşturulur. Yargı Reformu Stratejisi’nde öngörülen 9 amacın gerçekleştirilmesi, adalet sistemimizin daha da güçlenmesine katkı sağlayacak” diye konuştu.

“Hakimlerin coğrafi teminatının olması, yargı bağımsızlığının güçlendirilmesi açısından olumlu bir adımdır” diyen Cirit, “Adli yıl açılışlarının halkın huzurunda, tüm tarafların katılımıyla şeffaf ve demokratik şekilde yapılması önemlidir” dedi.

HAKKINDA İŞLEM YAPILAN YÜKSEK YARGI ÜYELERİ

Cirit, “FETÖ soruşturmaları kapsamında eski yüksek yargı üyesi 178 kişi hakkında fezleke düzenlenmiş, bunlardan 175’i hakkında dava açılmıştır” ifadelerini kullandı.

 

Yargıtay Başkanı Cirit: O değersiz bir kağıt parçası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!