Kedicikler Silivri’ye… Adnan Oktar hakim karşısına çıkıyor

featured

Adnan Oktar ve suç örgütünün yargılanmasına yarın Silivri’de başlanıyor.

‘Adnan Oktar suç örgütüne’ yönelik 171’i tutuklu 226 sanık hakkında açılan dava yarın başlıyor. Sanıkların, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki büyük salonda hakim karşısına çıkarak hakkındaki suçlamalara cevap vermesi bekleniyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca hazırlanan 3 bin 908 sayfalık iddianamede 226 sanık ile 125 mağdur-müşteki yer aldı. İddianamede Adnan Oktar bir numaralı sanık olarak yer aldı. İddianamede Adnan Oktar Suç Örgütü’nün kuruluşu, yapısı, kuralları, örgüt içi evlilikler, örgütün tarihsel gelişimi, ideolojisi, amacı, örgütün cinsel-mali sömürü düzeni, örgütün gelir kaynakları, silahlanma yapısı, örgütün hukuk grubu, propaganda faaliyetleri, örgütün FETÖ ile ilişkisine ayrıntılı olarak yer verildi.

İddianamede “Örgütün silahlı yapısı ve silahlanma stratejisi” başlıklı bölümünde Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü’nün silahlanarak başta  örgüt liderini korumayı hedefledikleri, silahlanmayı mağdur ve müştekiler üzerinde korku ve baskı unsuru olarak kullanarak iradelerini sakatladıkları, işlenen suçlarda silahlanmayı tehdit unsuru olarak kullandıkları belirtildi. İddianamede “Ayrıca yasa dışı saiklerle oluşturulan bu silahlanmaya yasallık kazandırmak gayesiyle resmi makam ve mercilere yalan beyanda bulundukları, gerçek ve fiili  durumla örtüşmeyen beyanlarla silah taşıma ve bulundurma ruhsatları aldıkları, bu suretle kolluk kuvvetlerinin denetim durumunu  bertaraf ettikleri değerlendirilmiştir” denildi.

‘TAŞIMA RUHSATI ALABİLMEK İÇİN KUYUMCU MAĞAZASI AÇTILAR’

Örgütün silahlanmaya legal bir görünüm sağlamak amacıyla, örgüt üyelerinin taşıma ve bulundurma ruhsatlarının yasal mevzuata uygun  surette alınmasını sağlamaya yönelik eylemlerde bulunduğu anlatılan iddianamede şu ifadelere yer verildi: Mesleki faaliyetten istifade  ederek taşıma ruhsatı alınabilmesi amacıyla gerçekte kuyumculuk mesleği ile iştigal etmeyen bir kısım örgüt üyeleri adına (örgütün  sermayesiyle) iş yerleri  (kuyumcu, altın mağazası) açıldığı, cirodan istifade etmek suretiyle taşıma ruhsatı alınabilmesi amacıyla bir  kısım örgüt üyelerine yine örgüte ait şirketlerde ‘yönetici (genel müdür)’ ya  da ortak statüsü kazandırıldığı ancak bu örgüt üyelerinin  gerçekte ilgili şirketlerde fiili olarak yöneticilik yapmadıkları aksine görevlendirmelerinin yahut ortaklıklarının kısa süreli olduğu, can  güvenliğinin tehdit ve tehlikeye maruz  kaldığından bahisle taşıma ruhsatı alınmasını sağlamak amacıyla ‘kurgulamak suretiyle bir  kısım vakalar yaratıldığı’ ve bu gerçeğe aykırı olayları gerekçe göstermek suretiyle bir kısım örgüt üyelerine taşıma ruhsatı  alındığı anlaşılmıştır.”

ARAMALARDA ELE GEÇİRİLENLER

Gerçeğe aykırı durumlar yaratarak silahlanan örgüt üyelerinin, örgüt liderinin yaşadığı yerde taşıma ruhsatlı silahlarla nöbet tuttukları anlatılan iddianamede, ev aramalarında taşıma ruhsatlı silahların ruhsat sahipleri ile ilgisi bulunmayan yerlerde ve fakat örgüt liderinin  silahlanma çağrısına uygun surette örgüt liderinin evinde ve başkaca örgüt üyelerinin evlerinde bulunduğu kaydedildi. İddianamede,  örgüte yönelik arama işlemlerinde ele geçirilen 79 tabanca, 23 tüfek ve 17 bin 596 adet fişek bağlamında silahlı ve zorlayıcı gücü  itibariyle amaç suçları işlemeye elverişli bir suç örgütü olduğunun değerlendirildiği ifade edildi.

‘ÖRGÜTTE ADNAN OKTAR’IN KORUNMASI HER  ŞEYDEN ÖNCELİKLİDİR’

İddianamede, ele geçirilen notlar da örgüt üyelerinin silahların hangi marka ve model olacağına kadar örgüt lideri Adnan Oktar’dan  görüş aldığının altı çizildi. İddianamede, “Örgütte Adnan Oktar resul kabul edildiği için onun korunması her şeyden önceliklidir. Dolayısıyla nöbet ibadet kabul edilir. Örgütteki bütün erkekler mutlaka haftada en az bir gün örgüt liderinin yaşadığı ‘Dragos’ olarak  adlandırılan ikamette, daha sonra da Hür Sokakta’ki A9 TV stüdyosunda ve Adnan Oktar’ın olduğu her yerde nöbet tutmaktadırlar” ifadelerine yer verildi.

‘SİLAHLANMAK İÇİN SAHTE KUYUMCU VE ŞİRKETLER KURDULAR’

İddianamede, aramalarda örgütsel çıkarlar doğrultusunda kanuna uydurularak alınan silahların örgüt içerisinde nasıl kullanıldığını belirten bir notlar ele geçirildiği ve incelendiği belirtilerek şu değerlendirmelere yer verildi: “Söz konusu notlar incelendiğinde, örgütün  silahlanmak için sahte kuyumcu ve şirketler kurduğu, yine silahlı örgüt yapısını kuvvetlendirmek ve örgüt  içerisindeki silah sayısını  artırmak için çalışmalar yürütüldüğü anlaşılmaktadır. Yapılan araştırmalar, ilgili birimlerle yapılan yazışmalar, alınan müşteki ve şüpheli  ifadeleri toplu bir şekilde değerlendirildiğinde, örgüt mensupları tarafından usulüne uydurularak ruhsat alınan silahların, gerek örgüt  merkezinin ve liderinin korunmasında, gerek örgüte muhalif kişilerin baskı ve tehdit altına alınmasında, gerekse de örgütten kaçmayı   düşünen bazı örgüt mensuplarının bu girişimlerinin engellenmesi için temin edildiği anlaşılmıştır.”

ÖRGÜT MERKEZİ ‘DRAGOS’

İddianamede alınan beyanlarda, örgüt lideri tarafından muhtemel adli operasyon esnasında kimin ne şekilde davranacağı, nöbet  sistemine müdahil şahısların emniyet birimleri intikal ettiğinde ne şekilde hareket edeceği ve gerektiğinde silah kullanmaktan  çekinilmemesi gerektiği hususlarının da belirtildiği anlatıldı. Örgüt mensuplarının silah kullanma eğitimi aldıklarına dair beyanların da mevcut olduğunun altı çizilen iddianamede, 11 Temmuz 2018 tarihinde örgüte yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda, “Dragos”  olarak tabir edilen örgüt merkezinde arama işlemlerini gerçekleştiren kolluk personeline yönelik olarak, hâli hazırda tutuklu bulunan  örgüt mensubu Mert Sucu tarafından  ateş  açıldığı bilgisine yer verildi. Özel  Harekat Şube Müdürlüğü görevlisine 2 adet ateş açıldığı ancak kullanmış olduğu çelik yelekten dolayı herhangi bir ölüm olay yaşanmadığı ifade edildi.

‘ADNAN OKTAR ÖRGÜT İÇERİSİNDE MEHDİ OLARAK GÖRÜLDÜ’

İddianamede, Adnan Oktar’ın örgütün bütünlüğü üzerinde tek hakim ve lider Adnan Oktar olduğu, örgüt içerisinde mehdi olarak  görüldüğü kaydedildi. İddianamede Adnan  Oktar’ın İstanbul’a geliş tarihi olan 1979 yılında İstanbul Boğazı’nda patlayan tankerin mehdiyet alameti olduğu ve o tarihten itibaren örgüt liderine mehdilik indiği konusu örgütte sıklıkla işlendiği belirtildi. Adnan Oktar’ın faaliyetlerinde “Harun Yahya” takma adını kullandığı kaydedilen iddianamede, “Diğer dini istismar eden örgütlerden farklı olarak,  şüpheli ve müşteki ifadelerinde geçtiği şekliyle, Harun ismini Hz. Musa’nın kardeşi Hz.  Harun’dan, Yahya ismini ise Hz. İsa’nın havarisi  Vaftizci Yahya’dan aldığı anlaşılmaktadır” denildi. İddianamede Adnan Oktar’a hizmet etmenin, talimatlarına sorgulama yapmadan,  uymanın imanın bir gereği olduğu, kendisinin sözde peygamberler üstü bir konumda olduğu hususlarının benimsendiği ifade edildi.

‘ÖRGÜT EVRİM GEÇİREREK GÜNÜMÜZE KADAR DEVAM  ETTİ’

Adnan Oktar suç örgütünün 1986 yılında evrim ve masonluk karşıtlığı söylemleriyle başladığı faaliyetlerine, günümüze kadar  bulunduğu ortama uyum sağlayıp evrim geçirerek devam ettiği belirtildi. İddianamede, “Yakın zamandaki FETÖ örneğinde olduğu gibi,  hakkıyla sınavlara girerek makam ve mevkilere gelmeye çalışan insanların hakları, soru çalmak vasıtasıyla gasp edilmiş, kendilerine   yakın olmayan insanlar çeşitli iftiralar, sürgünlerle yıldırılmaya, devlet gücü istismar edilerek operasyonlar gerçekleştirilmeye  çalışılmıştır. Söz konusu terör örgütü ideolojik olarak dini  istismar eden terör örgütlerine bariz bir örnek olarak gösterilebilir. Aynı  şekilde Hizbullah, El Kaide, Hilafet Devleti (HD-İCB/AFİD)  vs.  terör örgütleri de çeşitli örneklerle açıklanarak benzer özellikleri ortaya  konabilir” değerlendirilmesinde bulunuldu. Örgüt mensuplarının askerlik yapmamaları için yurt dışındaki örgüt mensuplarına ait   şirketlerde beyanlara göre çalıştığı ve çalışmış gibi gösterdiği, fırsat ortaya çıktığında bedelli askerlik yapmalarını sağlayarak örgütten  uzaklaşmalarını önlendiği iddianamede anlatıldı.

‘ELEMAN KAZANMA YÖNTEMLERİNEDEN BİRİ TURNİKE SİSTEMİ’

İddianamede, 1990’lı yılların son dönemlerinden başlamak kaydıyla örgütün günümüze kadar eleman kazanma yöntemlerine birinin  turnike sistemi olduğu kaydedilerek, “Örgüt mensubu olma kıstaslarını taşıyan aralarında bazıları çocuk yaşta olmak üzere kız ve  kadınlar, örgütün yakışıklı erkek mensupları tarafından zengin ve başarılı bir iş adamı imajı çizilerek ikili ilişkiler kurulduğu, dini  telkinlerle kandırılıp cinsel istismar ve tecavüze uğrayan kadınların psikolojileri ve benlikleri kırılıp, iradeleri ellerinden alınarak örgüte  dahil edilmekte, söz konusu tecavüzlerin video kaydına alındığı hissettirilerek – gösterilerek şantaj yoluyla kopmaların ve şikayetçi  olunmasının önüne geçilmektedir” değerlendirmesine yer verildi. Örgütün, örgütsel ideolojinin anlatılması ve kapalı kapılar ardından  yapılan suç faaliyetlerinin gizlenerek, kamuoyunda “eğlence maksatlı bir araya gelmiş topluluk” imajı sergilemek adına belgesel, sağlık  programları ve eğlence programlarının yayınlandığı A9 isimli bir televizyon kanalının 2011 yılında yayın hayatına başladığı iddianamede anlatıldı. İddianamede, A9 TV’nin yanı sıra örgüt mensupları tarafından oluşturulan çok sayıda internet sitesi üzerinden  hem örgüt ideolojisinin propagandasının yapıldığı, hem  de  örgüte muhalif  olan veya  zarar verdiği / vereceği değerlendirilen kişilerle ilgili hakaret ve iftira içerikli internet siteleri kurularak karalama kampanyaları gerçekleştirildiği, böylelikle örgütsel faaliyetlerin  engellenmeksizin devam etmesinin amaçlandığı kaydedildi. İddianamede örgüt mensuplarının sosyal medyayı aktif bir şekilde  kullandığı, örgüte ait internet siteleriyle benzer şekilde, örgüt liderini ve örgütü övücü mahiyetli, örgüt ideolojisinin propagandasını  yapan görsel ve yazıların yoğun şekilde paylaşıldığı vurgulandı.

24 AYRI SUÇTAN CEZALANDIRILMALARI TALEP EDİLİYOR

İddianamede toplam 226 şüphelinin “Siyasal veya askeri casusluk suçuna teşebbüs”, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma-yönetme”, “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme” ve “Cinsel istismar” gibi toplam 24 ayrı suçtan cezalandırılmaları talep ediliyor.

 

 

 

Kedicikler Silivri’ye… Adnan Oktar hakim karşısına çıkıyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!