‘AFAD olarak, 2,5 yıl neden Kızılay’a çadır ürettirmediniz?’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, basın toplantısında konuştu. Torun "AFAD'ın çadırlarını yıllardır Kızılay üretir. Ancak AFAD yönetimi, 2020 Ağustos ayından 2022 Aralık ayına kadar, yani yaklaşık 2,5 yıl Kızılaydan bir tek çadır bile almamıştır" dedi.

featured

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “AFAD’ın çadırlarını yıllardır Kızılay üretir. Ancak AFAD yönetimi, 2020 Ağustos ayından 2022 Aralık ayına kadar, yani yaklaşık 2,5 yıl Kızılaydan bir tek çadır bile almamıştır.” dedi.

Torun, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin üzerinden 5 gün geçtiğini hatırlattı.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Torun, “Depremin ilk anından bu yana Sayın Genel Başkanımızın başkanlığında, tüm kadrolarımızla, tam bir seferberlik anlayışıyla çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

CHP’li belediyelerin tüm imkanlarıyla depremzedelerin yanında olduğunu söyleyen Torun, şöyle devam etti:

“Bugün itibarıyla tüm belediyelerimiz tarafından 3 bin 400 araç ve 7 bin 876 personel bölgeye gönderildi. Yüzlerce arama kurtarma personeli, binlerce iş makinası, itfaiye, ambulans ve sağlık araçlarıyla elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. İnsani yardım malzemelerini taşıyan 1187 tır, 3 uçak, 1 gemi ve tren vagonlarını bölgelere gönderdik. Çok büyük bir felaket yaşıyoruz ve bu felaketi dayanışmayla atlatmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Gelinen aşamada gerçekten üzülerek söylüyorum ki, siyasi iktidarın plansızlığı ve liyakatsizliği ülkemize telafisi mümkün olmayan zararlar vermiştir. Günlerdir susuyoruz, her şeyi içimize atıyoruz ama vatandaşımızın halini gördükçe bizim de bunları içimizde tutacak takatimiz kalmamıştır. İlk günden bu yana ‘AFAD’dan başka koordinasyona izin vermeyeceğiz, her şeyi AFAD yapacak’ denilmiştir. Belediyelerimizin ve hayırseverlerin, arama-kurtarma çalışmaları ve yardımları sekteye uğratılmıştır. Herkesin bildiği ve gördüğü gibi, AFAD’ın depreme müdahalede ve koordinasyonda yetersiz kaldığı ayan beyan ortaya çıkmıştır.”

Günlerce enkazlara ulaşılamadığını, belediyelerin el konulan yardımlarının ihtiyaç sahiplerine iletilmesinde geç kalındığını belirten Torun, “Her şeyi ben yapacağım’ diyerek hiçbir şeyi tam yapamayan anlayışın faturası millete kesildi.” ifadesini kullandı.

Bunların hesabını millete vermesi gereken iktidar temsilcilerinin, şimdi de CHP’li belediyeleri suçlamaya başladığını belirten Torun, “İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan Süleyman Soylu, dün yaptığı açıklamada, Hatay Büyükşehir Belediyemizi hedef alarak partizanlığın fitilini ateşledi. Utanmadan, ‘Belediyemizin definlere bile yardımcı olmadığını’ söyleyecek kadar vicdanını kaybetti. Şimdi sormak istiyoruz, 2016’dan bu yana bakanlık yapıyorsun. 7 yıldır AFAD sana bağlı. Uyduruk bir deprem tatbikatından başka, depreme hazırlık konusunda hangi adımı attın? Yaşadığımız bu depremde, günlerce enkazlara ulaşamayan sen değil misin? Yardımlara el koyup, geciktiren değil misin? Tüm itibarı enkaz altında kalan sen değil misin?” açıklamasını yaptı.

AFAD’ın afet öncesi hazırlık, afet sırasında müdahale ve afet sonrasında iyileştirme çalışmalarından sorumlu olduğunu hatırlatan Seyit Torun, Türkiye’nin deprem bölgesi olduğunu ve dolayısıyla AFAD’ın gereken tedbirleri önceden almış olması gerektiğini dile getirdi.

AFAD’ın görevlerinden birinin de “barınma” ihtiyacını karşılamak olduğunu, bunun için de olabilecek her afete karşı gerekli çadır stokunu elinde bulundurması gerektiğini ifade eden Torun, “Ancak bugün, çadırların yetersiz kaldığı, hala sokakta kalan insanlarımızın varlığıyla ispatlanmıştır.” dedi.

AFAD’ın elinde, büyük bir afete karşı en az 250-300 bin çadır stoku olması gerektiğini belirten Torun, şunları kaydetti:

“Ancak 27 Eylül 2019’da AFAD’ın kendi yaptığı açıklamaya göre stoktaki çadır sayısı 100 bin bile değildir. Tam burada bir şeye dikkatinizi çekmek isterim. AFAD’ın çadırlarını yıllardır Kızılay üretir. Ancak AFAD yönetimi, 2020 Ağustos ayından 2022 Aralık ayına kadar, yani yaklaşık 2,5 yıl Kızılaydan bir tek çadır bile almamıştır. Kızılayın Ankara Etimesgut’taki tesisi, 2,5 yıl süresince AFAD’a çadır üretmemiştir. Sadece 3 ay önce Kızılay’a 60 bin çadır siparişi verilmiştir. Şimdi sormak lazım, hazır tesis varken, AFAD olarak, 2,5 yıl neden Kızılaya çadır ürettirmediniz? Deprem olmasını mı beklediniz? Depreme hazırlıksız yakalandınız. Şimdi çıkmış Kızılaya günde 500 çadır üretimi yaptırmaya çalışıyorsunuz. Deprem olduktan sonra mı aklınız başınıza geldi? AFAD yetkililerine şimdi önemli bir soru daha sormak istiyorum. Kısa bir süre önce çadır ihalesi yaptınız, Kızılaya değil yandaş bir şirkete verdiniz. Bu şirketten şu ana kadar kaç tane çadır teslim aldınız? Biz bir tane bile teslim almadığınızı biliyoruz. Biz sizin hangi dolapları çevirdiğinizi tek tek biliyoruz.

Şu anda yüz binlerce vatandaşımız deprem bölgesinde çadır bekliyor. AFAD’ın elinde stok yok ve Kızılayın üretmesini bekliyor. Bu ihmaller yüzünden, yüz binlerce vatandaşımız sokaklarda, arabalarda yatıyor. Canımızı emanet ettiğimiz AFAD’ın gerçek yüzü budur. 2,5 yıl Kızılayın tesisine üretim yaptırmayan AFAD yönetimi ve iktidar temsilcileri yaşanan barınma mağduriyetinin sorumlusudur.”

‘AFAD olarak, 2,5 yıl neden Kızılay’a çadır ürettirmediniz?’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. o binalar sağlam yapılsaydı o çadırlara ihtiyaç yoktu eleştirdiği şeye bak

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!