Afganistan’da IŞİD’in hedefi olan Çinlilerle ilgili dikkat çeken ‘maden’ detayı

Afganistan’da IŞİD’in hedefi olan Çinlilerin kaldığı otelle ilgili dikkat çeken bir detay ortaya çıktı. Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre saldırıda ölen ve yaralananların Çinli bir maden firmasında çalıştıkları belirlendi.

featured

ERAY ÇELEBİ/ VERYANSIN TV

Afganistan’ın başkenti Kabil’in Şehri Nev bölgesinde 12 Aralık’ta Çinlilerin kaldığı bir otele düzenlenen silahlı ve bombalı saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi.

Terör örgütü saldırıyı sosyal medya hesaplarından duyururken, Veryansın Tv, canlı bomba eylemiyle ilgili yeni bilgilere ulaştı.

Kabil’deki güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre saldırının hedefi olan otelin Afganlara ait olduğu, Çinlilerin ise yıllık yaklaşık 200 bin dolara oteli kiraladığı belirtildi.

Otelde Çinli bir firma tarafından işletilen madenlerde çalışan mühendis ve işçilerin bulunduğu öğrenildi.

Otele saldırı için 5 teröristin girdiği, önce bazı Çinlilere ateş açıldığı, ardından da söz konusu teröristlerden bazılarının intihar saldırısı yaptığı dile getirildi.

Saldırının ardından Taliban’ın teyakkuza geçtiği, bazı yolların trafiğe kapatıldığı, Kabil’de yeni kontrol noktalarının oluşturulduğu ifade edildi.

Güvenlik önlemleri artırılırken, ölü sayısının artacağı tahmin ediliyor.

Kabil’deki Emergency Hastanesinden yapılan açıklamada, saldırıda yaralanan 18 kişi ve 3 cesedin hastaneye getirildiği belirtilmişti.

Taliban geçici hükümetinin sözcüsü Zabihullah Mücahid ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Kabil’in Şehri Nev bölgesindeki otelden yabancı uyrukluların kurtarıldığını, iki yabancı uyruklunun otelin penceresinden atlayarak yaralandığını söylemişti.

İLGİNÇ MADEN DETAYI

Saldırının hedefi olan otelde maden sahalarında çalışan Çinlilerin kalması dikkat çekiyor.

Pekin’in Afganistan’daki maden yataklarından yararlanma konusunda imzalanmış sözleşmeleri var.

Çin’in devlet şirketi MJAM-MCC Afganistan’ın en büyük bakır madenlerinden Mis-i Aynek Madeni’ni 2008’de 30 yıllığına kiralamıştı. Ancak maden sahasının işletilmesindeki tıkanıklık Taliban döneminde de sürmüştü.

Afganistan’da Taliban yönetimi Maden ve Petrol Bakan Vekili Şehabeddin Dilaver, Logar vilayetindeki bakır madenini işletme hakkını elinde tutan Çin devlet şirketinin verdiği sözleri yerine getirmediğini öne sürmüştü.

Söz konusu bakır madeninde çalışacak Çinlilere vize verilmemesi ve maden alanından tarihi eser çıkması gibi bahanelerle Çin şirketinin madeni işletmekten geri durduğuna değinen Dilaver, “Anlaşmaya göre Çin, çıkarttığı bakırı Afganistan’da işleyecekti. Bunu yapmadı. Bölgede 400 kilovatsaat elektrik üreten termik santral kuracak ve bir de demir yolu hattı yapacaktı. Bunları da gerçekleştirmedi.” ifadesini kullanmıştı.

İki ülke arasında devam eden görüşmelerin ardından Taliban yetkilisi Inamullah Samangani, iki ülke arasında anlaşma yapıldığını duyurmuştu.

Buna göre Çin’in, senede 400 milyon dolar ödemesi ve Afgan mühendislere ücretsiz eğitim vermesi kararlaştırmıştı.

500 milyon tondan fazla bakır rezervi bulunan madenin değerinin 50 milyar doları aştığı belirtiliyor.

thumbnail
İlişkili Haber

Kabil’de Çinlilerin oteline saldırıdan IŞİD çıktı

Afganistan’da IŞİD’in hedefi olan Çinlilerle ilgili dikkat çeken ‘maden’ detayı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 2 ay önce

    ışid=amerika

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!