Afganistan’da Taliban zulmü! Üniversite yasağını protesto eden kadınları kırbaçladılar

Afganistan'da Taliban rejiminin kız öğrencilerin okula gitmesinin yasaklanması tepki yağdı. Eylem yapan kadınlara Taliban milisi kırbaçla saldırdı.

featured

Taliban Geçici Hükümetinin Yüksek Öğretim Bakanlığı Sözcüsü Hafız Ziya Haşimi, ülkedeki tüm kamu ve özel üniversitelere genç kızların eğitimiyle ilgili talimat gönderildi. Talimatta, Bakanlar Kurulu kararı ile kız öğrencilerin üniversitelerdeki eğitimlerinin ikinci bir duyuruya kadar askıya alındığı bildirildi.

KIRBAÇLA ÖĞRENCİLERİ DÖVDÜ

Karar tüm dünya tarafından tepkiyle karşılanırken sosyal medyadan korkunç bir görüntü geldi. Yasağı protesto için bir okulun duvarlarına vuran genç kızları, elinde kırbaç olan kişi defalarca kırbaçladı. O anlar kameraya yansırken görüntüler tepki çekti.

ORTAOKUL VE LİSE KADEMESİNDE DE YASAKLANMIŞTI

Geçen yıl 15 Ağustos’ta Afganistan’da yönetimine gelen Taliban, ilkokul ve üniversitelerde kız öğrencilerin eğitim almasına izin vermişti. Taliban, üniversitelerde genç kız ve erkeklerin ders günlerini ayırmıştı. Kızlar kendi günlerinde eğitimlerine devam edebiliyordu. Kızların orta ve lise kademelerindeki eğitimlerine devam etmesine ise izin verilmemişti. Taliban yetkilileri, kız okullarının “İslami çerçevede” yeniden düzenlenip yakın zamanda açılacağını duyurmasına rağmen okullar açılmamıştı.

Afganistan’da Taliban zulmü! Üniversite yasağını protesto eden kadınları kırbaçladılar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 ay önce

    Maymunlar Cehennemi!Bildiğin maymun insana saldırıyor.

    • 1 ay önce

      bunlar karşısında, Perinçek avanesinin ağzını bıçaklar açmıyor. kanallarında bu haberler yayınlanmıyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!