Ahmet Davutoğlu’nun kurucuları arasında bulunduğu vakfa kayyum atandı

featured

Eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun kurucuları arasında yer aldığı Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atandı.

Kurucuları arasında Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atandı.

Bugün Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 3 kişilik geçici kayyum heyeti Bilim Sanat Vakfı’nın yönetimini devraldı.

1986 yılında kurulan vakıf Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla biliniyordu. Daha önce de vakfa ait İstanbul Şehir Üniversitesi’nin yönetimine el konulmuştu. Aynı sürecin devamı olarak üniversitenin kurucu olduğu vakıf da kayyum yönetimine girdi.

Çocuk Vakfı Kurucusu Mustafa Ruhi Şirin, BİSAV’ın yönetimine el konmasına tepki gösterdi. Şirin’in, “Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atanmasından derin bir acı duyuyorum” ifadeleriyle paylaştığı mesajı şu şekilde:

Ahmet Davutoğlu’nun bugün Karar gazetesinde yayımlanan söyleşisinde de Şehir Üniversitesine değinmişti.

Şehir Üniversitesi konusunda Davutoğlu, şu açıklamayı yaptı:

“Bir kere arsa tahsisi birçok üniversiteye yapılan bir uygulamadır. Şu anda da üniversitelerin büyük çoğunluğu arsa tahsisi olan mekanlarda işlevlerini yürütüyorlar. Bu tahsis Sayın Cumhurbaşkanı’nın başbakanlığı döneminde yapıldı. Benim de tabi desteğim vardı ama karar ona ait. Bu konuda da üniversite hep kendisine müteşekkir oldu. Ben başbakan olduğumda açılan bir dava sonrası bu tahsis iptal edildi.”

“Benim dönemimde Şehir Üniversitesi’ne hiç kredi verilmedi” diyen Davutoğlu, “Daha sonra bu tapu devri gerçekleştikten sonra üniversite orada kampüs inşaatına başlayınca mali ihtiyaç ortaya çıktı. O mali ihtiyaç sonrası kredi benden sonra sayın Binali Yıldırım döneminde verildi. Bizim dönemimizde bir kredi aktarılmış değil. Bu arada yurt dışından yine bir vakıftan bir anlaşmayla bir mali kaynak bulundu, ancak maalesef müdahaleler ile bu kaynağın gelmesi de engellendi. Tabiri caizse Şehir Üniversitesi’nin bir abluka altında boğulması için içeride bankalar harekete geçirildi. Geçen senenin başında başladı bu. Benim ilk defa muhalefet etmeye başladığım andan itibaren. Önce Üniversite’nin bankadan alacağı kredilerin önü kesildi. Sonra geçmiş alınan krediler tümüyle geri çağrıldı. Dışarıdan bulunan kaynaklar fiili müdahalelerle engellendi. Ve dışarıdan bulunan o kaynaklar başka yerlere aktarılmaya çalışıldı. Hukuki olarak da bu tapu devri işlemiyle ilgili Mimar Mühendisler Odası’nın davasının önü açıldı ve burada da hukuki müdahaleler yapıldı. Bir anlamda Kerbela’nın ortasında susuz bırakılan bir üniversite haline dönüştürüldü.”

Ahmet Davutoğlu’nun kurucuları arasında bulunduğu vakfa kayyum atandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!