Ahmet Hakan’dan ‘Sarıklı Amiral’ iddiası

featured

Tarikat evindeki sarıklı-cübbeli fotoğraflarıyla gündem olan Tuğamiral Mehmet Sarı’nın YAŞ’ta emekli edilmesi planına Ahmet Hakan’dan ilginç bir yorum geldi.

Makam aracıyla gittiği tarikat evinde çekilen cüppe ve sarıklı fotoğrafı gündem olan Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı hakkında yürütülen disiplin soruşturmasının bir türlü bitmemiş olması tartışma konusu olmuştu.

Veryansın Tv’nin ortaya çıkardığı fotoğrafın ardından Sarı’nın görevinden uzaklaştırdığı geçen hafta Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanmıştı. Ancak Sarı hakkındaki disiplin soruşturması aylar geçmesine rağmen tamamlanmadı. Bu da Sarı’nın Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) emekli edilmesinin planlandığı yorumlarına neden oldu.

“Sarıklı Amiral”le ilgili Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’dan ilginç bir iddia geldi.

Hakan, Sarı’nın YAŞ’ta emekli edileceği iddiasını araştırdığını belirtti. Hakan’ın iddiasına göre bu yöntemin nedeni Sarı’nın yargı yoluyla yeniden TSK’ya dönmesinin önüne geçmek!

Hakan’ın yazısının satır başları şöyle:

“Bir iddia dolaşıyor iki gündür ortalıkta.

Denilen şu: “Sarıklı Amiral Mehmet Sarı, YAŞ’ta emekli edilerek kurtarılmak isteniyor.”

Bu iddiayı araştırdım. Elde ettiğim sonuçları yazıyorum:

Anayasa’nın 125. Maddesi’ne göre YAŞ kararlarına karşı yargı yolu kapalı. Yani Sarıklı Amiral Mehmet Sarı, YAŞ’ta emekliye sevk edilirse… Kendisine yargı yolu kapanmış olacak. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Disiplin Kanunu çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ayırma işlemi sonucunda rütbesinin geri alınması da mümkün.

Eğer YAŞ beklenmeden disiplin cezasıyla olay tamamlanmış olursa… Disiplin cezasına karşı yargı yolu açık olduğu için Sarıklı Amiral’in tekrar TSK’ya dönme ihtimali belirecekti. Ki bunun örnekleri mevcut.

Ben bu “Sarıklı Amiral”e karşı Milli Savunma Bakanlığı’nın bir “koruma” yaklaşımı içinde olmadığını, benim yazdığım türde bir yol izlediğini düşünüyorum.

Bekleyelim görelim.”

‘YAŞ ÖNCESİ KARAR ALINSIN’ ÇAĞRISI

Öte yandan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Mehmet Sarı hakkında Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) öncesi mutlaka karar verilmesi gerektiğini söylemişti.

Özel, önceki günkü açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“YDK, karar vermez ve bu kişi o YAŞ’ta görev süresini tamamladığı için emekliye ayrılırsa, TSK üniformasının üzerine cüppe giyen bir personelin bu davranışı cezasız kalmış olacak. Bu karar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın 15 Temmuz öncesinde olduğu gibi 15 Temmuz sonrasında da istikâmetlerini ve menzillerini değiştirmediği, orduyu içeriden çürüten tarikat ve cemaat yapılanmalarına göz yummayı sürdürdükleri anlamına gelecektir. Bu nedenle TSK üniformasını giymeyi hak etmeyen bu şahsın akıbeti başta Tayyip Erdoğan ve Hulusi Akar olmak üzere yürütme organı için turnusol niteliğinde.”

Ahmet Hakan’dan ‘Sarıklı Amiral’ iddiası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 11 ay önce

  Hep ceza ve infaz bekleyen insanlarla dolu bir toplum olduk. Hep ceza… Hep ceza… Emekli edilsin bitti! Sarığını dolasın başına dilediği kadar. Orduyu yıpratmanın ne alemi var? CHP orduyu çok seviyorsa HDPKK ile işbirliğine son versin. Teröristlere bel bağlamasın.

  Cevapla
 2. 11 ay önce

  Sarıklarını dolarım onun. İyi bir amiraldir tanırım.

  Cevapla
 3. 11 ay önce

  Tekkeye bile makam arabası ile gidiyorsa bu adamın cebinde mutlaka akrep vardır. Pintilikte çığır açmıştır. Baksanıza kendi özel arabasıyla bile gidemiyor namaz kılmaya… Ama o arabada ve benzininde benimde hakkım var. Şimdi sen içinde benim de hakkım olan dünyalıklar ile ahiretini nasıl kurtarıyorsun? Bu hesap çok karışık, söyleyeyim sana…

  Cevapla
 4. 11 ay önce

  Cemaatçi ne kadar Tsk mensubu varsa görev dışı edilsin. Yeni fetolar istemiyoruz.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!