Ahmet Yavuz: TSK, yangın söndürme filosu kursun

featured

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, TSK’nın altyapısı aracılığıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde bir yangın söndürme filosu kurulmasını önerdi. Yavuz, ‘Bir söndürme uçağı, savaş uçağı kadar değerli. Bugün bir milyar dolara 20 uçaklık filo kurulur’ dedi.

Türkiye günlerdir orman yangınları ile boğuşurken yangın söndürme uçakları tartışması da sürüyor. Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) görevinin, her türlü tehlikeye karşı ülkeyi savunmak olduğunu belirtirken yangınla mücadelenin “uçak kiralayarak, başkasına el açılarak yapılamayacağını” vurguladı. Yavuz, “Bazı görevler, sizi hiç ihtiyaç yokken her türlü hazırlık yapmaya zorlayan görevlerdir. Doğal afetlerin tamamı böyledir. Bu hazırlığı en iyi organize edebilecek kurumlardan biri TSK’dır” dedi. TSK’nın, ordunun altyapısı aracılığıyla Milli Savunma Bakanlığı ya da Jandarma ile eşgüdümlü olarak İçişleri Bakanlığı bünyesinde yangın söndürme filosu kurulması gerektiğine işaret eden Yavuz, “Bugün bir yangın söndürme uçağının varlığı, bir savaş uçağı kadar değerli” görüşünü dile getirerek 1 milyar dolara 20 uçaklık bir yangın söndürme filosu kurulabileceğini kaydetti.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, emekli Tümgeneral Yavuz, TSK’nın, ormanları yıllarca bekleyecek talimgâhlar kurduğunu, askerler eğittiğini aktardı. Yavuz, çok sayıda kişinin, bedelli yerine ülkenin ormanlarının korunması, çevre temizliğine katkıda bulunulması ve deprem sonrasına hazırlıklı olunması için özel olarak teşkilatlandırılabileceğini vurguladı.

‘HAZIRLIKLI OLMALIYIZ’

Yavuz, Paris’te, Paris Belediyesi’nin emrinde, Kara Kuvvetleri’ne bağlı, başında bir general bulunan itfaiye birimi olduğunu, maaşların belediye tarafından ödendiğini, benzer sistemin Marsilya’da da olduğunu aktardı. “Sivil inisiyatifler ordu imkânları ile birleştirilerek o ülkenin varlıklarının korunması yoluna gidilebilir. Ordular, sadece savaş için hazır tutulmaz, aynı zamanda ülkenin bekasıyla ilgili her alanda görev yaparlar, göreve hazır hale getirilirler. Önemli olan sizin bu tür doğal afetlere hazırlıklı olmanız” diyen Yavuz, “Bugün bir yangın söndürme uçağının varlığı, bir savaş uçağı kadar değerli. En önemli savunma sistemi, ülkenin varlığını, birliğini, dirliğini ayakta tutacak, işleyen bir devlet mekanizmasına sahip olmaktır” ifadelerini kullandı. 

 

 

Ahmet Yavuz: TSK, yangın söndürme filosu kursun

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 11 ay önce

  Ben sıradan bir vatandaş olarak bunu 10 senedir söylüyorum koca devlet adamlarının yeni mi aklına geliyor. Hakikaten ülkeyi tımarhaneye çevirdiniz! Beceremeyenler bu ülkenin yönetimini terketsin gitsin! Bunca basiretsizliği çocuk yapmaz. Mahfettiniz ülkemi! Milletin tüm potansiyelini israf ettiniz heba ettiniz! Milyonların hayatını kabusa çevirdiniz! Yeryüzünde cehennemi yaşattınız! Yetti artık yetti!

  Cevapla
 2. 11 ay önce

  Computer-vision (yüz tanıma vs tarzı konular) tabanlı yöntemlerle yangınların çıkmasından çık kısa bir süre sonra hatta uydu vs kullanılması mümkünse yangını çıkaran dahi realtime veya 1-2 saniye gecikmeli olarak sapnatabilir.

  Cevapla
 3. 11 ay önce

  THY, elindeki eski yolcu uçaklarından hibe etse, Koca Yusuf’u yapan ekip bu yolcu uçaklarını yangın söndürme tanker uçağına çeviremez mi? Ecnebiler 8 saniye içinde 45 bin litre sıvı boşaltıyor bu tip uçaklarla. Gece de uçabiliyor ecnebiler. Biz daha da iyisini yapabilirdik. Neden kimse ilgilenmedi bununla. Cennet vatanımızın en güzel bazı bölgeleri yok oldu! Ne kadar ihmalkar ne kadar umarsız insanlar! Bu mu vatan sevgisi! Ülkemiz olası bir savaşta bombalansa uçtan uca yansa vatandaş pet şişeyle su dökerek mi söndürecekti yangınları? Nerden baksan dehşet verici ihmallerle dolu! Bu yangınlar sabotaj ise daha da vahim ihmal! Kabul edilebilir değil akıl alır değil!

  Cevapla
 4. 11 ay önce

  “TSK” dendiğin de sizlerin de içine bir umut dolmuyor mu? “Bu işi TSK’ya ver için rahat etsin.” gibi bir duygu beliriyor içimde. Ülkemizin ordusu kimi zaman gerçekten tek umudumuz olarak karşımıza çıkıyor ve sırtını yaslayabileceğin çelikten duvar gibi güven veriyor. İyi ki varsınız Mehmet’ler.

  Cevapla
 5. hem de acilen, gecikmeden, bitsin artik bu garabet, pandemi baslangicinda, solunum cihazi kampanyasinihemen sonuclandirmislardi, isin icine damati da katarak, yine damadi kat bu ise , bir an once verin tsk ya bu gorevi, damat da elinden gelen destegi versin, aselsanla birlikte…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!