Ahmet Yavuz’dan Afganistan uyarısı: Türkiye ‘ortak düşman’ haline gelebilir

featured

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, ABD ve NATO çekilirken Türk askerinin Afganistan’da kalmasının doğru bir karar olmadığını vurguladı. Yavuz, Türkiye’nin radikal dinci örgütlerin ‘ortak düşmanı’ haline gelebileceği uyarısında bulundu. 

İlk Burada Tv’ye açıklamalarda bulunan emekli Tümgeneral Yavuz, “Doğru bir karar değil bana göre, çünkü Afganistan çok karışık ve Türkiye’yi uzun süre meşgul edebilecek bir durum söz konusu. Afganistan’ın içişlerine müdahil olmak, NATO şemsiyesiyle müdahil olmak önümüzdeki dönemlerde başka problemleri doğuracak. Amerika orada kendi yerine problem çözsün diye değil ama, kendi problemini çözsün diye Türkiye’ye vekalet vermiş oldu. Türkiye de ekonomik sıkıntıları nedeniyle bu işe evet demek durumunda kaldı” dedi.

“TSK’nın Afganistan’da Taliban ile yaşaması, muhtemel bir sıcak temas diğer radikal dinci örgütlerin Türkiye’ye yönelik saldırı planını tetikler mi?” sorusunu yanıtlayan Yavuz, şunları kaydetti:

‘RADİKAL DİNCİ ÖRGÜTLER ORTAK DÜŞMAN HALİNE GETİREBİLİRLER’

“Olabilir tabi, Taliban kendi programını uyguluyor, Türkiye ya da başkası önemli değil, o Afganistan’ın tamamında egemenliğini sağlamaya çalışıyor. Taliban sadece dini bir örgüt de değil bu arada. bir Peştun kimliğine dayalı olarak Afganistan’ı yönetmeye çalışan ve orada hakimiyetini sağlamaya çalışan bir grup. Tabi El-Kaide ile IŞİD’le bağlantısı var. Bunların çıkarlarına uygun olarak yan yana geldiklerini ya da karşı karşıya geldiklerini biliyoruz. E ortak bir düşman haline getirebilirler tabi.”

‘TÜRK KÖKENLİLERİN HAKİM OLDUĞU BİR DURUM YOK’

Türk Askeri’nin “Kabil’de değil, Türklerin yaşadığı kuzeyde bulunması gerekiyor” tezini “çok gerçekçi” bulmadığını ifade eden emekli Tümgeneral Yavuz, “O kadar kolay bir şey de değil o. Bir defa Afganistan’a ulaşabilmen için önce Kabil’e ulaşman lazım ve havaalanını elinde bulundurman gerekiyor. Öyle bir öncelik yok yani. Bir öncelik olacaksa öncelikle Kabil Havaalanının tutulması lazım ki oradan öteye diğer bölgelere gidebilesin. Ama bence o çok kolay bir şey değil çünkü Türk kökenlilerin çok hakim olduğu bir durum söz konusu değil” dedi.

Erdoğan’dan Afganistan mesajı: İnşallah bu adımı atacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen günlerde ABD ile yapılan Afganistan görüşmelerine ilişkin yaptığı açıklamada “NATO müzakerelerinde Biden ile gerek birebir gerek heyetler arası görüşmelerde bunları görüştük, konuştuk ve en ideal şekliyle Afganistan’daki adımı inşallah atmış olacağız” demişti.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da “Afganistan’ın dünyaya açılan tek penceresi olan Hamid Karzai Havaalanının Afganistan halkının güvenlik, huzur ve refahı için büyük önem taşımaktadır. Afganistanlı kardeşlerimizin güvenlik ve refahı için Kararlı Destek Misyonunun bitmesinden sonra da unsurlarımızla Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nın işletilmesine yönelik gerekli desteğin sağlanması çalışmaları sürmektedir. 20 yıldır Afganistan’da bulunan Türkiye, son 6 yıldır Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nın işletmesini sürdürmektedir” ifadeleri kullanılmıştı.

Ahmet Yavuz’dan Afganistan uyarısı: Türkiye ‘ortak düşman’ haline gelebilir

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 1 sene önce

  ” Türkiye ‘ortak düşman’ haline gelebilir ”

  Görünen köy Klavuz istemez ! Cok tutarli ve AKILCI bir SAPTAMA !

  Türkiye Afganistana girmedende Afganistan`a yardim edebilir!!!
  Suriye`deki hatayi tekrarlamasin !!!!

  Stratejik TUZAK !

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  turkiyenin afganistanda talibana ragmen kalması , turkiyenin pakistamn , iran ve hatta rusya ile olan ilişkilerini bozar.
  bunun kotu etkilerini uzun yıllat hissederiz.
  turkiyenin afganistanda işi yoktur.
  nokta….

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!