AİHM’den FETÖ’cüleri sevindirecek ByLock kararı

featured

AİHM, FETÖ’nün kripto haberleşme uygulaması ByLock’u kullandığı gerekçesiyle tutuklanan eski bir polis memurunun başvurusunu değerlendirdi ve kararını açıkladı. Mahkeme, başka delillerle desteklenmediği sürece sadece kullanıcı olmanın ‘makul şüphe’ oluşturmayacağını savundu.

Darbe girişiminin ardından yapılan araştırmalarda Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından deşifre edilen şifreli haberleşme programı ByLock, FETÖ üyelerinin tespitinde önem rol oynadı.

Türkiye genelinde ByLock kullandığı belirlenen FETÖ’cülere yönelik operasyonlarda, programı telefonlarında kullanan, aralarında hakim, savcı, askeri personel, adliye görevlisi, akademisyen, öğretmen, polis, sağlık ve kamu kurumlarında çalışan binlerce zanlı hakkında işlem yapıldı. 

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in talimatıyla örgüt mensuplarının kullanmaya başladığı ByLock, örgütün çözülmesinde önemli rol oynadı.

SKANDAL BYLOCK KARARI

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gözaltına alınan ve ByLock kullandığı gerekçesiyle tutuklanan eski bir polis memurunun başvurusu ile ilgili kararını verdi.

Mahkeme, Tekin Akgün davasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ‘özgürlük ve güvenlik hakkı’nı düzenleyen 5’inci maddesinin 3 fıkrasının ihlâl edildiğine hükmetti.

Bunlar, 1’inci fıkrada ‘makul şüphe’ ile ilgili c bendi, ‘makul bir süre içinde yargılanma ya da yargılama süresince serbest bırakılma hakkı’ ile ilgili 3’üncü fıkra ve ‘tutulma işleminin yasaya uygunluğu hakkında kısa bir süre içinde karar verilmesi’ ile ilgili 4’üncü fıkra olarak sıralandı.

TÜRKİYE TAZMİNAT ÖDEYECEK

DW’nin haberine göre Türkiye, Akgün’e 12 bin euro tazminat ödemeye ve bin euroluk mahkeme masraflarını karşılamaya mahkum edildi.

Kararda yerel mahkemenin, başvurucunun tutuklandığı 17 Ekim 2016 tarihi itibarıyla ByLock hakkında, uygulamanın sadece FETÖ/PYD örgütü tarafından iç iletişim için kullanıldığı sonucuna varabilecek bilgiye sahip olmadığı, başka delil ya da işaretler bulunmaksızın sadece ByLock kullanmanın iddia edilen suçların gerçekten işlendiği konusunda bir makul şüphe oluşturmadığı savunuldu.

AİHM’nin Türkiye karşıtı kararına karşın, Türkiye’de yapılan operasyonlarda FETÖ’cülerin ByLock’u örgüt içi haberleşme aracı olarak kullandığı, 15 Temmuz darbe girişimini de Bylock üzerinden gerçekleşen yazışmalarla planladıkları ortaya çıkmıştı.

AİHM’den FETÖ’cüleri sevindirecek ByLock kararı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 sene önce

    Bank Asya’nın üst düzey yöneticisi piyasaların üst düzey yöneticisi olurken banka mudisi garibanlar hapse girmişti. Yine Bank Asya’dan milyonlarca dolar kredi çekenler Tvlerde boy gösterirken aynı bankadan kredi kartı olan garibanlar hapse girmişti. Bylock da aynı hadise: parası olan yırtar, siyasi arkası olan yırtar. Olayları çözdü dediğiniz Bylock hangi olayı çözmüş anlatsanız da biz de bilsek… Allahtan herifler Bylock ile haberleşmişler ya Whatsapp kullansalardı komple hepimiz hapsi boylamıştık…

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!