AİHM’in ‘Demirtaş’ kararına İYİ Partili Ağıralioğlu’ndan destek

featured

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu, AİHM’in Demirtaş’ın serbest bırakılması yönünde verdiği karara destek çıkarak “AİHM’in kararına saygı duyulmalı” dedi…

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türk mahkemelerinin kararına aykırı biçimde eski HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın ifade, özgürlük ve güvenlik, serbest seçim haklarının ihlal edildiğine hükmetti ve serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu AİHM’in kararına destek verdi.  
AİHM’in bu kararına hükümet ve MHP’den tepki gelirken başka CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve ittifak ortakları ise mahkemenin çağrısını destekledi.

Televizyon programına katılan İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu da AİHM çağrısına destek veren isimler arasında yer aldı…

Programda, Demirtaş için “Karara saygı duyulmalı” diyen İyi Partili Ağıralioğlu, şöyle konuştu:

Türk mahkemelerinin üzerine böyle bir leke düşmemelidir. Biz hukuk tanımaz, hukuk saymaz, uluslararası anlaşmalara itibar etmez, kafasına göre davranır, keyfine göre konuşur bir ülke imajının içerisine düşmemeliyiz. Böyle bir şeyi hak etmiyoruz. Dolayısıyla mahkemelerin kararlarına saygı duymak lazım. Türklerin en şöhretli tarafları, adil mahkemeler olduğu gerçeğini dünyaya gösterebildikleri zamanlardır.

Öte yandan AİHM’in Demirtaş kararı 2003 yılında Öcalan için verdiği ‘yeniden yargılama’ kararını hatırlattı. AİHM o dönemde, teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın adil yargılanmadığına dair aldığı ilk kararı Strasbourg’da bir kez daha tekrarlamıştı.

AİHM’nin temyiz organı olarak da tanımlanan 17 yargıçlı Büyük Daire, Abdullah Öcalan’ın Türkiye’deki Yargı süreci sırasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 3,5 ve 6. maddelerinin ihlal edildiği sonucuna varmıştı.

AİHM’in ‘Demirtaş’ kararına İYİ Partili Ağıralioğlu’ndan destek

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 sene önce

  İstanbul İl başkanı CIA ajanının yeğini olan bir partiden başka bir şey beklenemezdi.
  Siz ve sizin gibiler, köpeksiz köy bulduğunuzu sanıyor ve değneksiz geziyorsunuz.
  Satılmamış siyasetçiye, sırtını halkına yaslayarak siyaset yapanlara, halk olarak, it gibi açız.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Niyeyse Yavuz beyi görünce aklıma Gladyo geliyor …. Muhsin başkan mekanı cennet olsun . Arkanda bıraktıkların bunlar …

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Sonuç olarak Ağıralioğlu Partisinin mensubu bir Milliyetçi? olarak vazifesini yapıyor, eğer buna şaşıranlar olursa Afganistan ve Libya ya asker sevkiyatı konusundaki tavırlarına bakılırsa daha iyi anlaşılacak, (eğer hala daha göremeyenler varsa) ,Afganistan a kabul edip, Libya’ya karşı çıktıklarına bakarak sıkı ve güçlü bir Nato gönüllüleri olduğu bariz ve bunun Milliyetçi bir duruş olduğu iddia edecek kadar kendi hayal dünyalarında.

  Demirtaş konusunda ki temel meselenin Hdp nin bir Türkiye partisi olamaması ve bariz bir şekilde Terör örgütünün sözcülüğünü üstlenmesi ve bunun ülkemizdeki bazı çevreler ve güçler tarafından onanması ve onaylanması yatıyor (Ülkemizin bariz ve çıplak gerçeği), buradaki temel sakatlık, sözde Medeni ve Demokratik geçinen hiçbir ülkede Hdp tarzi bir siyasete müsamaha etmeyecekleri kesinlikle imha edilmesi için hiç bir çabadan kaçmayacakları konusunda yaşananlar, bu her ne kadar, sözde Demokrat, Modern, İlerici ,Çağdaş geçinen bazı çevreleri acıtacak ama ortada AB nin üyesi İspanya’da Batasuna ve Katalan hareketlerindeki kararlar ve bize karşı uyguladıkları çifte standart ve ikiyüzlülük ortada, et-tırnak misali yüzyıllarca içiçe olan Kürt-Türk savaşını bir türlü başlatamadılar, ama rehavete gerek yok yakında bizleri belki 40 yıl belki daha fazla meşgul edecek Mezhep tartışmalarının ve savaşlarının temelleri Irak ta atıldı , Alevi – Sunni projesiyle devam ediyor, sonuçta aktörler kendileri için en karlı-ve uygun konumu bulma yarışında, altta kalanın canı çıksın

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!