Aile Bakanı’ndan ilginç ‘istismar’ tepkisi: Siyasetin aparatı yapılmasına müsaade etmeyiz

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 6 yaşındaki kız çocuğunun tarikatçı babası tarafından müridiyle evlendirilmesi ve o yaştan beri tecavüze uğraması rezaletiyle ilgili “Bu mağdurların siyasetin aparatı olarak kullanılmasına müsaade edemeyiz" dedi. Yanık ilginç bir bilgi de paylaşarak, “Bu yeni bir vaka değil bakanlık için. Biz bu vakanın başından beri, mağdurun bize geldiği ilk günden beri içindeyiz" diye konuştu.

featured

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, Kastamonu’da katıldığı bir programda açıklamalarda bulundu.

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşında kızı HKG’yi 29 yaşındaki müridi Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirdiği, küçük kızın o yaştan beri tecavüze uğradığı olayla ilgili de basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

‘BU BAKANLIK İÇİN YENİ VAKA DEĞİL’

Bakan Yanık, mağdurun neye ihtiyacı varsa bunu temin etmekle yükümlü olduklarını belirterek, “Dava sürecinde, hukuki desteğin sağlanması eğer talep ederse sosyal desteğin, ekonomik desteğin bunun sağlanması; devlet olarak biz mağdurun neye ihtiyacı varsa bunu temin etmekle yükümlüyüz. Bu davada biz tarafız bakanlık olarak, bundan daha ötesi yok. Meseleyi dikkatle ve ciddiyetle takip ettiğimizi, daha öncesinden itibaren mağdurun kurumlarımıza müracaatı ile en üst düzey destek sağlanmış, gizliliği sağlanmış, korunması sağlanmıştır. Bu yeni bir vaka değil bakanlık için. Biz bu vakanın başından beri, mağdurun bize geldiği ilk günden beri içindeyiz” diye konuştu.

‘TAKİP ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Bakan Yanık, konunun siyaset üstü olduğunu iddia ederek, “Çocuğun istismarı, kadına şiddet siyaset üstü bir meseledir. ‘Siyasetin malzemesi yapmayalım’ sözünü yeniliyorum. ‘Siyaset konuşmasın’ değildir bunun anlamı. Hepimiz konuşalım; ama bunun üzerinden bir siyasi rant peşinden koşmayalım. Hiçbir sosyal grubu, eğitim grubunu, ekonomik grubu ayırıp da ‘burada şiddet olmaz, burada çocuk istismarı olmaz’ diyemiyoruz. O yüzden mesele çok komplike, mesele çok kapsamlı. Herksin mağdur olabileceği bir meseleden bahsediyoruz. O yüzden herkesin bu meseleyi can yakıcı bir mesele olarak ele alıp, ortak çıkması gerekiyor. Bunu siyaseten muhataplarımıza ateş etme aracı kılarsak bu meseleleri çözemeyiz, bu meselenin mağdurları ikincil bir kez daha mağdur olmuş olur. Buna kimsenin hakkı yok. Bu mağdurların siyasetin aparatı olarak kullanılmasına müsaade edemeyiz. Lütfen; mağdurların üzerinden bir siyaset çatışmasına gerek yok. Siyasetin her bir ferdi, grubu, bir araya gelelim ve bu meseleleri çözmeye odaklanalım. Bu meseleler kimseyi istisna tutmuyor, hiçbir sosyal grup böyle bir konudan istisna tutulamıyor. En başından çok dikkatli şekilde takip ettiğimiz bir konu, takip etmeye de devam edeceğiz” dedi.

Cübbeli Ahmet: Mini eteklilerin laflarıyla aileleri zan altında bırakmak Müslümana yakışmaz

Aile Bakanı’ndan ilginç ‘istismar’ tepkisi: Siyasetin aparatı yapılmasına müsaade etmeyiz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Rezil utanmaz!Ahlaksız kifayetsiz!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!