Aile hekimlerinden Erdoğan’a mektup: Yoksulluk, hatta açlık sınırındayız

Aile hekimleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup göndererek yaşadıkları sorunları ve öncelikli taleplerini iletti. Mektupta "Aile sağlığı merkezi kiralarını ödeyemez, temel masraflarını bile karşılayamaz hale geldik. Aile Hekimleri yoksulluk, hatta açlık sınırındadır." ifadelerine yer verildi. 

featured

Geçen haftalarda çalışma koşullarının düzeltilmesi için 10 gün iş bırakma eylemi gerçekleştiren 55 bin aile hekimliği çalışanları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazdı.

Aile hekimlerinin mektubunda “84 milyon vatandaş ile direkt temas eden 55 bin aile hekimliği çalışanı olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından sorunlarımıza yönelik bir çözüm anlayışı göremedik. Aile sağlığı merkezi kiralarını ödeyemez, temel masraflarını bile karşılayamaz hale geldik. Aile Hekimleri yoksulluk, hatta açlık sınırındadır.” denildi.

‘AİLE SAĞLIK MERKEZLERİ, KİRASINI ÖDEYEMEZ HALE GELDİ’

Sözcü’den Cem Yıldırım’ın haberine göre, mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizde koruyucu sağlık hizmetlerine yönelik hiçbir faydası olmayan ve hekimlerin sözleşmelerinin feshini de kolaylaştıran, aile hekimleri kadar, motivasyon kaybı nedeniyle 84 milyon vatandaşı da olumsuz etkileyen sözleşme ve ödeme yönetmeliği için düzenleme yapılmamıştır. Özellikle pandemi döneminde yoğun bakımlar hariç sağlık hizmetinin devamını sağlayan aile sağlığı merkezleri, kiralarını ödeyemez, temel masrafları karşılayamaz hale gelmiştir.

‘AİLE HEKİMLERİ AÇLIK SINIRININ ALTINDA HAKEDİŞ ALMAKTADIR’

Aile Hekimleri yoksulluk hatta açlık sınırının altında hakediş almaktadır. Önerilerimiz dikkate alınmadığı için son bir yılda, 10 gün iş bırakma, 3 büyük miting ve sayısız basın açıklaması yaptık, haklarımız için mücadele ettik. Birçok aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı asli kadrolarından ayrılarak norm kadrolarına geçmeye başlamış, ASM kirasını ödeyemediği için sağlık merkezini kapatma arifesine gelmiştir. Buradaki yanlış yönetim, 84 milyon vatandaşın moralini ve sağlık durumunu etkilemektedir.”

Aile hekimlerinden Erdoğan’a mektup: Yoksulluk, hatta açlık sınırındayız

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 28 Temmuz 2022, 10:49

    halkın açlık sınırında olduğu bir ülke de, doktorların da yoksul olması gayet doğal.Doktorlar olarak fazlasını istemek yerine, kendinizi halk ile birlikte görmeniz ve protesto etmeniz daha etik olmazmıydı !!! Toplumu parça parça sınıflara ayırıp, lokma lokma yutmak, tamda sahte demokrasilerin taktik başarısı…Toplumun her şekil bencilleşmesi ve çıkar guruplarına bölünmesi, zaten ki bir milletin parçalanmış olması demektir.Zavallı halkımızı, her türlü iç veya dış güç, art emelleri için, rahatlıkla kullanabiliyor.Yazık.Bir milleti birlikte tutacak değerlerimizi yitirdik.Şimdi sonuçları yaşama mevsimi.Kısacası, düşman yapmadı, biz yaptık.Biz bize yaptık..ve hala yapmaya devam ediyoruz…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!