Hulusi Akar, ‘almayan yok’ demişti… İşte ABD madalyasını reddeden komutanlar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Türk askerinin başına çuval geçiren ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Raymond Odierno’dan liyakat madalyası almasıyla ilgili “Aç bak listeye, almayan yok” sözleri tartışma yarattı.

featured

VERYANSIN TV

Milli Savunma Bakanlığı bütçe görüşmelerinde gergin anlar yaşandı.

İYİ Partili Aytun Çıray, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a, Türk askerinin başına çuval geçiren ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Raymond Odierno’dan liyakat madalyası almasını gündeme getirerek “O ödülü niye aldınız?” diye sordu.

Hulusi Akar ise “Bir tek ben mi aldım o ödülü, almayan yok” görüşünü savundu.

Akar ayrıca masaya vurarak “Aç bak listeye, almayan yok” karşılığını verdi.

Akar’ın sözleri daha önce madalyayı reddeden komutanları akıllara getirdi.

BEYAZIT KARATAŞ ABD’Lİ PROJE SUBAYINA NE DEMİŞTİ?

Balyoz kumpasıyla hedef alınan emekli Hava Pilot Tuğgeneral Beyazıt Karataş madalyayı reddeden isimler arasındaydı.

Karataş 2003’ün Kasım ayında Pentagon’da yaptığı görüşmede ABD Genelkurmay Başkanlığı’nın Türkiye’den sorumlu proje subayına verilmesi planlanan madalyayı reddettiğini söylemişti.

Türk milletine, ailesine ve arkadaşlarına madalya almayı izah edemeyeceğini belirten Karataş proje subayına Süleymaniye’deki çuval olayının üzerinden yaklaşık beş ay geçtiğini, ABD tarafından yapılan bu davranışın çirkin ve müttefik ülkelerden birinin diğerine düşmanca yaklaşımı olduğunu, olayın derin bir iz bıraktığını, başta kendisi olmak üzere “Türk halkının bunu asla unutmayacağını” ifade etmişti.

Karataş Veryansın Tv’de yayımlanan “Çuval olayı ve madalyayı reddetme öyküsü” başlıklı yazısında o görüşmeyi şöyle anlatmıştı:

“2003-2005 yılları arasında Tuğgeneral rütbesi ile görev yaptığım ABD’ndeki Silahlı Kuvvetler Ataşeliği ve Hava Ataşeliği görevine önemli olaylar ve gelişmeler sonrası gittim. Özetle;

– 01 Mart 2003: Irak Tezkeresinin reddedilmesi,

– 20 Mart 2003: ABD’nin Irak’a saldırısı,

– 06 Nisan 2003: Irak’ın ABD tarafından işgali,

– 04 Temmuz 2003: Süleymaniye/Çuval Olayıdır.

PENTAGON’DA ‘MADALYA’ RESTİ

Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin sıkıntılı bir süreçten geçtiği, 01 Mart 2003 Tezkeresinin TBMM’den geçmemesinden TSK’nin sorumlu tutulduğu bu dönemde Washington DC’deki görevime başladım. ABD’deki görevime başladığım Ağustos 2003 ayından yaklaşık üç ay sonra Kasım 2003 ayında, Pentagon’da ABD Genelkurmay Başkanlığı’nın Türkiye’den sorumlu proje subayı ile bazı konuları görüşmek üzere bir araya geldik. Pentagon’da proje subaylarının ofislerinin diğer ülke proje subayları ile ortak kullanılması nedeniyle kişilere düşen kullanım alanı bazen kısıtlı olabilmektedir. Bu nedenle ABD’li proje subayı rahat konuşabilmek için daha büyük bir yere geçmeyi, “Tank” adı verilen bilgilendirme (brifing) odasına gidebileceğimizi önerdi. “Tank” adı verilen bilgilendirme odaları, dışarıdan dinlemeye karşı her türlü izolasyonu sağlanmış, güvenlikli Pentagon’daki bilgilendirme odalarıdır. Sayıları ihtiyaca göre değişiklik göstermektedir.

ABD’li proje subayı ile birlikte bilgilendirme odasındaki masanın etrafında karşılıklı oturup konularımızı görüşmeye başlamadan önce içeriye girerken dikkatimi çeken, odada bulunan toplantı masasını ortadan tepeden gören kameranın kayıtta olduğuydu. Konuşmamızı yarıda keserek “yanılmıyorsam kamera kayıtta” diye proje subayına sordum. Şaşıran ABD’li proje subayı, hayır haberim yok veya bilmiyorum cevabı veremeyince, “madem öyle hazır kamera kayıttayken şahsi düşüncem olan birkaç konuyu ABD’ndeki görevimin başlangıcında belirtmek istediğimi” proje subayına söyledim.

‘TÜRK HALKI BUNU ASLA UNUTMAYACAK’

04 Temmuz 2003 Süleymaniye/Çuval Olayının üzerinden yaklaşık beş ay geçmiş olduğunu, ABD tarafından yapılan bu davranışın çirkin ve müttefik ülkelerden birinin diğerine düşmanca yaklaşımı olduğunu, olayın üzerimizde derin bir iz bıraktığını, başta ben olmak üzere “Türk Halkının bunu asla unutmayacağını” ifade ettim.

Diğer bir konu ise, ABD’ndeki Kıdemli Askeri Ataşelik görevinden Türkiye’ye dönen Türk Askeri Ataşelerine yurda döndükten yaklaşık 1-2 yıl sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yaptıkları katkılarından dolayı Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’nde düzenlenen bir törenle geleneksel olarak ABD Başkanı tarafından imzalanan belgesi ile birlikte “Liyakat Madalyası/Nişanı” verilmektedir. ABD’li proje subayına, “Süleymaniye’de düşmanca davranan bir müttefikten böyle bir madalyayı istemediğimi şimdiden belirtmek istiyorum, benim için planlama yapmalarına gerek olmadığını, ileride Türk milletine, aileme, arkadaşlarıma bunu izah edemeyeceğimi” söyledim.

‘TEKLİF YAPILMADI’

Türkiye’ye döndükten sonra beklediğim gibi “not alma” konusunda kendini tek yetkili gören ABD tarafından bana herhangi bir madalya teklifi yapılmadığı gibi zaten çok da umurumdaydı. ABD dönüşümden yaklaşık 3 yıl sonra 2008 yılında dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun’un “ABD’nin bir personelimize madalya teklifi olduğunu, yine daha önce askeri ataşe olan Karataş’a böyle bir teklifin yapılıp yapılmadığının” sorulmasını istediği Şube Müdürüne, ABD’lilerin şahsıma neden teklif yapmamış olabileceklerinin sebebini anlattım. Benim düşünce ve tavırlarımın kendisine aktarılmasından sonra Orgeneral Ergin Saygun’un, ABD’lilerin madalya teklifini geri çevirdiği haberi gelmiştir.”

ALBAY ORKUN ÖZELLER PKK/PYD’YE İŞARET ETMİŞTİ

Emekli Albay Orkun Özeller de Adana’daki İncirlik Üssü’nde kendisine ABD’li bir albay tarafından takdim edilen madalyayı iade etmişti.

2017 yılında İncirlik Üssü’ndeki ‘koalisyon’ güçlerinin karargahında bir veda ve madalya töreni düzenlenmiş, tören sırasında ABD’li Albay Kevin Leahy, ‘Koalisyon’ güçleri karargahında görev yapan Albay Orkun Özeller’e üstün başarılarından dolayı madalya takdim etmişti.

Bu törende konuşma yapan Özeller, “Sizleri yaralamak ve üzmek istemem. Fakat bu madalyayı kabul etmem mümkün değildir. Çünkü bu madalyayı verenler benim düşmanım olan YPG ile işbirliği içindedir. ‘Onurum’ bu madalyayı kabul etmeme müsaade etmemektedir” ifadelerini kullanmıştı. Madalyayı iade eden Albay Özeller, törenden ayrılmıştı.

Şimdi emekli olan Albay Özeller, detaylara Pankuş Yayınları’ndan çıkan İncirlik Ağacı kitabında yer verdi.

‘ÇOK AĞRIMA GİTTİ’

Madalyayı iade etmesine ilişkin konuşan Özeller, Veryansın Tv’ye yaptığı açıklamada “Bazı olaylar sizlerin kararlar almasında etkili oluyor.” diyerek Hulusi Akar’ın ‘çuvalcı general’ olarak bilinen eski ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Raymond Odierno’nun elinden madalya almasına dikkat çekmişti.

O gün bu basına yansıdığında benim kara kuvvetleri komutanıma çuvalcı generalin madalya takması çok ağrıma gitti.” diyen Özeller, “‘Bir gün eğer Amerikalılar bana madalya verecek olursa ben kabul etmem’ dedim.” şeklinde konuşmuştu.

‘SENİN KAFANI KIRARDIM’

Madalyayı iade etmesinin ardından emekli Koorgeneral Zekai Aksakallı ile aralarında geçen diyaloğu da açıklayan Özeller şunları söylemişti:

“Zekayi Aksakallı komutanım özel kuvvetler komutanıydı. Ben de ona bağlıydım. Bana şu cümlesini unutmuyorum: ‘Eğer o madalyayı alsaydın senin kafanı kırardım.’ O bana yetti. Benim madalyam o oldu.”

AHMET YAVUZ MADALYASINI FRANSA’YA İADE ETTİ

Balyoz kumpasıyla hedef alınan emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz da Fransa’nın sözde Ermeni soykırımı ile almış olduğu karardan sonra madalyasını Fransa’ya iade etmişti.

ÇUVAL OLAYI

ABD’li eski Kara Kuvvetleri Komutanı Raymond Odierno’ya bağlı ABD askerleri, 4 Temmuz 2003’de Süleymaniye’de Özel Kuvvetler mensubu 11 Türk subayını, başlarına çuval geçirip, 60 saat süreyle gözaltına aldı.

Süleymaniye’de gözaltına alınan Türk askerleri, Bağdat’a götürülüp, uzun süre sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.“Çuval olayı” ABD Türkiye ilişkilerinin en gerilimli başlıklarından biri olarak tarihe geçti.

HULUSİ AKAR’A MADALYA TAKMIŞTI

27 Ocak 2015 günü ise, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ABD’de Pentagon’un “Liyakat Lejyonu” madalyasını aldı. ABD Savunma Bakanlığı, madalyanın Orgeneral Akar’a “NATO’ya sıradışı katkıları” nedeniyle verildiğini açıkladı. Madalyayı da, ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Raymond Odierno taktı.

Hulusi Akar, ‘almayan yok’ demişti… İşte ABD madalyasını reddeden komutanlar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 1 hafta önce

  Madalyayı reddeden komutanlara derin saygılar sunuyorum. Çünkü madalya her önüne gelene değil bir hizmeti dokunana verilir.

 2. 1 hafta önce

  Sn.Orkun Özeller’i kutluyorum. Bize böyle askerler lazım.

 3. 1 hafta önce

  Hulûsi Paşa profesyonel bir askerdir dram oyuncusu değildir, ne gerekiyorsa onu yapar. Bu acı çuval olayı kapandıktan 12 sene sonra madalyasını almış ve bugüne kadar şerefle taşımaktadır. Olayı kapatan İlker Başbuğ Paşamızdır. Olay tekrar etmemiştir ve edemez. İlker Paşa aşşağıdaki şu emri İraktaki bütün birliklerimize ve bilhassa ABD’nin Ankara büyükelçisine yollayarak olayı kapatmıştır. “Herhangi bir saldırı olursa tim komutanı hiçbir yere sormadan silahla mukabele edecek. Belki de şehit olacak hepsi.” Kapanmış olayın üstünden ~20 sene geçtikten sonra ordumuzun şerefli subaylarına hakâret edenleri kınıyorum.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!