Veryansın Tv Akbelen’de

İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji, 24 Temmuz’da kömür maden sahasını genişletmek için ağaç kıyımına başlamıştı. Bölge halkı, Akbelen Ormanı’nda ağaçlara sarılarak YK Enerji’ye karşı mücadeleye başlamıştı.

Direnişin 6. gününde (29 Temmuz) sabah 5.30’da başlayan kesim öncesinde jandarma ve polis çadırların bulunduğu nöbet alanının etrafını sarmıştı. Alana giriş ve çıkışa izin verilmezken, abluka altına alınan alana girmek isteyen bölge halkının avukatı İsmail Hakkı Atal gözaltına alınmıştı.

‘BODRUM’UN TURİZM GELİRİNİ YOK ETME POTANSİYELİ VAR’

Veryansın Tv, bölge halkının günlerdir nöbet tuttuğu Akbelen Ormanı’na gitti. Direnişin avukatı İsmail Hakkı Atal, bugün serbest bırakılmasının ardından Serkan Öz’ün yayınında konuştu. Atal, “Bu şirketin ticari kazancı yıllık 200 milyon. Eğer burası gidecek olursa, Bodrum’un su yatakları yer değiştirecek ve Bodrum susuz kalacak. Bodrum’un yıllık turizm geliri 5 milyar dolar. Yani şirketin kendi ticari kazancının 200-300 katı civarında Bodrum’un turizm gelirini yok etme potansiyeli var.” dedi.

‘KENDİ TİCARİ KAZANCININ TAM YÜZ KATI SAĞLIK HARCAMASI MALİYETİ VAR’

Tarım arazilerinin yok olacağını, 30 bin köylünün şehre göç etmek zorunda kalacağını, üretimden düşeceğini ve böylece gıda kıtlığının daha da artacağını Atal, şöyle konuştu:

“Limak buraya geçecek olursa, 200 bin dönüm ruhsat safhası var. Bu 200 bin dönüm ruhsat safhasının içinde 88 bin dönüm tarım arazisi var. Buğday için Rusya’ya dilendiğimiz günlerde… İçinde 200 bin dönüm çam ve zeytinlik var. Avrupa’da sıcak hava dalgası nedeniyle İtalya-Fransa zeytin üretemediği için Türkiye zeytin üretiminde rekoltesince dünya birincisi olduğu zaman… 2020 yılında Avrupa Sağlık ve Çevre Birliği’nin yaptığı çalışmaya göre, bu iki termik santralin Türkiye’de her yıl öldürdüğü, kanser ettiği, hasta ettiği insanlar nedeniyle sağlık maliyeti 22 milyar lira. Devlet, bu ülke, bu halk, Limak termik santralinin öldürdüğü, hasta ettiği insanlar nedeniyle para harcıyor. Şirketin ticari kazancı 200 milyon lira. Kendi ticari kazancının tam 100 katı devlete sağlık harcaması maliyeti var.”

 

Veryansın Tv Akbelen’de

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. ”Keşke yunan kazansaydı” diyen zihniyetin oluşturduğu ”faiz sebep enflasyon sonuç” teorisini yaşarken ülkenin getirildiği yer ”neyi satıp neyi satamayacağımızı en iyi biz biliriz” in neticesi budur. Daha anlamayacaklar için bir davul bir zurna yeter de artar bile.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!