Akdeniz ısınıyor: Türkiye’ye karşı üçlü tatbikat ilanı

featured

Rum Savunma Bakanlığı, Fransa ve İtalya ile birlikte yarın ortak tatbikat yapacaklarını açıkladı.

Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırasının imzalanmasının ardından yapılacağı açıklanan tatbikatın Güney Kıbrıs kara sularında icra edileceği duyuruldu.

İTALYA GEMİ GÖNDERDİ

İtalya da, Doğu Akdeniz’de devriye görevi yapan savaş gemisini Güney Kıbrıs’a gönderdi. Martinengo adlı fırkateyn Larnaka Limanı’na demirledi. Rum medyası da, İtalyan Gazetesi La Repubblica’nın haberini öne çıkardı. Habere göre gazeteye konuşan İtalyan yetkililer, “Ankara’ya mesaj açıktır; bayrağımızı göstermemiz gerekiyorsa hazırız” dedi.

RUM SAVUNMA BAKANI’NDAN ‘SICAK TEMAS’ AÇIKLAMASI

Öte yandan Kıbrıs Rum yönetimi Savunma Bakanı Savvas Angelidis, Türkiye ile Doğu Akdeniz’de sıcak bir temas ihtimali ile ilgili açıklamalar yaptı.  Rum Bakan, Türkiye’yi, ‘davranışları ile istikrarsızlık yaratmakla’ suçladı ancak şu anda sıcak temas riskini değerlendirmediklerini söyledi. Rum Komando Birliği’nde düzenlenen törene katılan Angelidis, Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım’da imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırasının imzalanmasını değerlendirdi.

OLAY KIBRIS’I AŞTI

Angelidis, “Argüman zor çünkü artık yalnız ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarıyla ilgili olmaktan çıktı. Türkiye, Libya ile sözde anlaşmasıyla Doğu Akdeniz’in tamamında istikrarsızlık yaratan bir davranış başlattı” dedi.

Rum Bakan Angelidis, Türkiye ile sıcak temas ihtimaliyle ilgili soruya ise şöyle cevap verdi; “Savunma Bakanlığı gündelik olarak durumu değerlendiriyor. Türkiye’nin her gün sıcak temas yaratmaya çalıştığını söyleyebilirim ancak yaptığımız eylemlerle bağlantılı olarak gösterdiğimiz bu davranış ve dikkat ile şu an için böyle bir risk değerlendirilmediğine inanıyorum.”

Hafter’in amirali: Türk gemilerini batırma emri aldım!

Akdeniz ısınıyor: Türkiye’ye karşı üçlü tatbikat ilanı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 sene önce

    Ya ben merak ediyorum, bora ve atmaca füzelerimiz Sinop ta denendi, hani diyorum Akdenizde de aynı başarıyı gösterecek mi ? Biz de Akdeniz de bir roket denemesi/tatbikatı yapsak nesıl olur ?

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!