Akif Hamzaçebi’den Kılıçdaroğlu’na çok sert ‘hançer’ tepkisi

CHP'nin eski Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Sırtımdan hançerlendim" sözlerine çok sert tepki gösterdi. CHP'nin 31 Mart yerel seçimlerinde büyük bir başarı elde ettiğini belirten Hamzaçebi, "Bunları gündeme taşımayı hiç doğru bulmuyorum" dedi. Hamzaçebi, "Konuşarak siyasete ağırlık koyacağını zannedenler, konuşmasalar daha fazla ağırlığa sahip olurlardı" ifadelerini kullandı.

featured

Geçen günlerde bir televizyon programına katılan eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinde kendine destek verildiğini söylemesinin ardından, Mayıs 2023 Genel Seçimlerine ilişkin tartışmalar yeniden gündeme oturdu.

Açıklamalarında ‘hançer’ benzetmesi yapan Kılıçdaroğlu, “Beraber yola çıktığınız, birlikte mücadele ettiğiniz, kavgayı beraber verdiğiniz, illa sen Cumhurbaşkanı adayı ol diyen arkadaşlar sonra dönüp size tam tersini yaparlarsa ne dersiniz? Bunu vatandaşın takdirine sunayım” dedi.

Cumhurbaşkanı adayı olmanın aklının ucundan bile geçmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “MYK’da da Parti Meclisi ve Meclis grubunda da sizin mutlaka olmanız lazım denildi, her toplantıda bunlar söylendi. Düne kadar bana aday ol diyen sen değil miydin? Hayatım boyunca dayatma kültüründen gelmediğim için böyle bir şey hiç yapmadım” diye konuştu.

‘KONUŞMASA DAHA FAZLA AĞIRLIĞA SAHİP OLUR’

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının ardından, son seçimlerde CHP’den liste dışı bırakılan eski İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’den dikkat çeken bir paylaşım geldi.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı hakkındaki sözlerini hatırlatan Hamzaçebi, CHP’nin 31 Mart yerel seçimlerinde büyük bir başarı elde ettiğini belirtip Kılıçdaroğlu’na “Konuşarak siyasete ağırlık koyacağını zannedenler, konuşmasalar daha fazla ağırlığa sahip olurlardı” sözleriyle yüklendi.

Hamzaçebi’nin paylaşımı şöyle:

“‘Daha önceki kurultaylarda hiç aday olmadım, adaylık dilekçesi vermedim. Örgüt beni Genel Başkan adayı gösterdi. Örgüt aday gösterirse yine aday olurum.’

‘Sanki ben zorla cumhurbaşkanı adayı olayım dedim, aklımın ucundan bile geçmiyordu…Hayatım boyunca dayatma kültüründen gelmediğim için böyle bir şey (adaylığını dayatma) hiç yapmadım.’

İstemediğiniz halde kurultaylarda aday gösterildiniz ve genel başkan seçildiniz; yine aklınızın ucundan geçmediği halde CHP TBMM Grubu sizi Cumhurbaşkanı adayı gösterdi. Öyle mi!

‘HANÇER HER NASILSA BİR ANDA ‘ERDOĞAN’IN ELİNDE OLDU’

Bir de 2023’te Erdoğan % 52 oyla Cumhurbaşkanı seçildi. Erdoğan’ın 2014 ve 2019 seçimlerindeki oyu da % 52 seviyelerindeydi. Muhalefet her üç seçimde de % 48’de kaldı. Bu durumda 2023 Cumhurbaşkanı seçiminde muhalefetin başarısı nerededir, doğrusu ben göremedim.

Sonra şu “hançer” meselesi. Bugünlere kadar Kurultay salonlarındaki ellerde olduğunu söylediğiniz hançer her nasılsa bir anda ‘Erdoğan’ın elinde oldu.

CHP 31 Mart seçimlerinde büyük bir başarı elde etti. CHP başarı ile yoluna devam ederken bunları gündeme taşımayı hiç doğru bulmuyorum.

Konuşarak siyasete ağırlık koyacağını zannedenler, konuşmasalar daha fazla ağırlığa sahip olurlardı.”

Akif Hamzaçebi’den Kılıçdaroğlu’na çok sert ‘hançer’ tepkisi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!