Akıncı’dan tepkiler üzerine açıklama: Sözlerimin arkasındayım

featured

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiltere merkezli The Guardian gazetesine verdiği demeç sonrasında oluşan tepkiler üzerine yazılı açıklama yaptı. Akıncı, sözlerinin daha önceki söylediklerinin aynısı olduğunu belirterek, ‘İlk defa söylemediğim bu sözlerimin de arkasındayım’ dedi. Akıncı, ‘Kıbrıs Türk’tür Türk Kalacaktır’ siyaseti 1950’lerin sloganıdır. Gerçek durumla ilişkisi yoktur’ ifadesini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Akıncı, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Mesele hiç karmaşık değil, nettir: Kıbrıs Türk halkı çok büyük bir oranda Rum tarafına azınlık olmayı ya da Türkiye’ye sürekli bağımlılık ilişkisi içinde yaşamayı istemiyor. Kendi kendini yöneten, kendi kendine yeten, kendi kurumlarında gerçek manada söz sahibi olan bir yapıyı özlüyor. Elbette özellikle ekonomi ve diğer alanlarda başarmamız gerekenler olduğu da kuşkusuzdur. Toplumumuz ilhak olasılığını ise asla benimsemiyor. Böyle bir halkın seçtiği lider olarak, Kırım ile ilişkilendirilerek sorulan soruya verdiğim cevap başka ne olabilirdi ki? Evet, Kırım benzeri bir ilhak senaryosunun korkunç olduğunu ve bunun Kıbrıs Türklerinin olduğu gibi, Türkiye’nin de yararına bir gelişme olmayacağını belirttim. KKTC’yi asıl ortadan kaldıracak senaryo da budur. İlk defa söylemediğim bu sözlerimin de arkasındayım; çünkü Kıbrıs Türk halkının gerçek duygu ve düşüncesi budur.”

‘KIBRIS TÜRKTÜR SİYASETİ, 1950’LERİN SLOGANIDIR’

“Esas olan KKTC’nin iki eşit kurucu devletten birine dönüşerek federal çatı altında ve uluslararası hukuk içinde hak ettiği saygın yeri almasıdır” diye devam eden Akıncı, “Bu çabaya destek olunması gerekir. Böylesi bir Kıbrıs, kuzeyi ve güneyi ile Türkiye’ye dost bir coğrafya olur. Bu da herkesin yararınadır. ‘Kıbrıs Türk’tür Türk Kalacaktır’ siyaseti 1950’lerin sloganıdır. Gerçek durumla ilişkisi yoktur. Kıbrıs’ta yaşayan farklı toplumlar vardır ve barış içinde yaşayacakları federal bir düzen arayışı sürmektedir. Kıbrıs Türk halkı Atatürk ilkelerine bağlı, laik ve demokratik, hoşgörü ve barış kültürünü içselleştirmiş bir halk olarak çağdaş Avrupa değerlerinde bir yaşam için mücadelesini sürdürmek istiyor. Bu mücadeleye ancak saygı duyulur, saldırı yapılmaz. Düzeyimi koruyarak vereceğim cevap budur. Yapılan bazı açıklamalarda istendiği gibi asıl cevap, elbette halkın vereceği cevaptır” ifadelerini kullandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı İngiliz The Guardian gazetesine verdiği mülakatta, skandal ifadeler kullanmıştı. Federal çözüme kısa zamanda varılamazsa “de facto Türkiye iline dönüşebileceklerini” savunan Akıncı, “Bu korkunç olur” demişti. Akıncı’nın sözleri Türkiye’de büyük tepkiyle karşılanmıştı.

 

Akıncı’dan tepkiler üzerine açıklama: Sözlerimin arkasındayım

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Kıbrıs Rumlardan kurtarıldıktan sonra Kibrisa yapılan nüfus akının sonucu. Kimleri nerden hangi illerden ve Bölgelerden Kibrisa nüfus göçü yapıldı. Kibristaki nüfus kimlerden oluşuyor iyi görmeli ve ona göre davranılmalı. Adam Kibrisa nerden gelmiş bir araştırın. Birde AKP li yönetimlerle bağlantısına bakmali

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!