AKP içinde ‘Sedat Peker’ çatlağı… ‘Üçe bölünmüşler’

featured

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları AKP içine nasıl yansıyor? Hangi görüşler öne çıkıyor? İşte köşelere yansıyan son iddialar…

Eski Anadolu Ajansı Genel Müdürü, HaberTürk yazarı Kemal Öztürk, suç örgütü lideri Sedat Peker videolarının AKP içindeki yansımalarına dair iddialarda bulundu.

AKP içinde farklı tartışmalar yaşandığını öne süren Öztürk, grupları görüşlerine göre şöyle ayırdı:

“Bir kısım siyasiler durumdan rahatsız ve partiyi bu hırpalayıcı durumdan kurtarmak için güçlü bir şeyler yapmaktan yana.

Bir kısmı bunların gelip geçici tartışmalar olduğunu, çok üzerine düşülmemesini, ancak suçlu olan varsa onların temizlenmesini istiyor.

Bir kısmı da Peker’in dış güçlerin elinde olduğuna, tıpkı 17-25 Aralık olayları gibi bir kumpas kurulduğuna, iddiaların hepsinin yalan olduğuna inanıyor. Dolayısı ile muhatap alınmamasından yana.”

Öztürk’ün yazısının satır başları şöyle:

“Sedat Peker kriziyle ilgili “sessizlik” kararı alındı öğrendiğim kadarıyla. Hiçbir yetkili bu konuda konuşmuyor. İddialara da cevap verilmiyor.

Bakanlıklar bu konuda gazetecilerin sorularını da karşılıksız bırakıyor.

Bu doğru bir strateji mi? Bence değil.

Diyelim ki, iddiaların tamamı yalan. Peker kriminal bir isim olduğu için ismen muhatap alınmıyor.

Buna göre bir iletişim stratejisi belirlenir o zaman. Sessizlik böyle bir krizde doğru bir strateji değildir.

Siyasetçi ve bürokrasinin konuşması yerine, AK Parti’ye yakın gazeteci ve yazarların konuşması, iddialara cevap vermesi, AK Parti’yi ve yöneticilerini savunması taktik olarak benimsenmiş anladığım kadarıyla.

Bu da ciddi bir hata. Zira bu isimlerin bazıları Peker’in iddialarının içinde yer alıyor. İnandırıcılığı şüphe götürür, birçok agresif polemiğin tarafı bu isimlerle AK Parti ve hükümeti savunmaya çalışmak, krizi daha da büyütüyor aslında.

Ayrıca sosyal medyada trol tipli insanların Peker’e cevap vermesi, iddiaların sahibini güçlendiriyor sadece.

SORUŞTURMALAR AÇILMIŞ AMA BİLGİ YOK

Sessizlik kararının yanlış anlaşıldığını da düşünüyorum. Peker ile polemik yapılmama, konuyu gündemde tutmama bir taktik olabilir ama resmi makamların üzerine düşeni yaptığını açıklamak, sanırım bunun bir parçası olamaz.

…..

Siyasal iletişim açısından doğru bir konumlanma ve doğru bir strateji belirlenmemesi parti içinde de farklı tartışmalara neden oluyor.

Bir kısım siyasiler durumdan rahatsız ve partiyi bu hırpalayıcı durumdan kurtarmak için güçlü bir şeyler yapmaktan yana.

Bir kısmı bunların gelip geçici tartışmalar olduğunu, çok üzerine düşülmemesini, ancak suçlu olan varsa onların temizlenmesini istiyor.

Bir kısmı da Peker’in dış güçlerin elinde olduğuna, tıpkı 17-25 Aralık olayları gibi bir kumpas kurulduğuna, iddiaların hepsinin yalan olduğuna inanıyor. Dolayısı ile muhatap alınmamasından yana.

Bu görüşlerin ne kadarı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aktarılıyor bilmiyorum. Ancak partide bir dalgalanma yaşandığı görülüyor.

Doğrusu Peker krizi bir sarmala dönüşmüş durumda. Kendisine bilgi ve belge aktığı açıklamalardan fark ediliyor.

Bunların ne kadarı doğru, ne kadarı yalan ancak adil bir yargı sürecinde anlaşılacak.

Ancak sarmalın büyüme eğiliminde olduğu, insanların bir kısmının bu iddialara inandığı, kafasını karıştırdığı, sessiz kalan AK Parti’nin tutumunun bunu daha da arttırdığı görülüyor.

Bir başka konu ise her geçen gün daha çok yabancı medyanın dikkatini çeken bu iddialar, Türkiye’nin itibarını zedeler duruma gelmek üzere.

Yine de sessizlik ve hiç muhatap almama stratejisi izlenecek mi göreceğiz.”

AKP içinde ‘Sedat Peker’ çatlağı… ‘Üçe bölünmüşler’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 sene önce

    Daha kötü olsunlar

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!