AKP içinde ‘solcu hanım’ polemiği

Aldığı denize sıfır ihalelerle gündem olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın kuzeni Sedat Varank’ın Sözcü’ye yaptığı açıklamalara AKP'li Şamil Tayyar’dan ve Süleyman Soylu’nun danışmanı Mazhar Yıldırımhan'dan tepki geldi. Tepkilerde Sedat Varank’ın “Benim hanım da solcu” sözlerine atıf yapıldı.

featured

Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank’ın kuzeni Sedat Varank’ın, Emlak Konut’un Bodrum’daki deniz manzaralı bir arazi ile Tuzla’da deniz manzaralı bir arazi ihalesini kazandığı ortaya çıkmıştı.

Eleştiriler üzerine Sözcü gazetesine konuşan Sedat Varank, “Sanki bedavaya almışız… Bu ihalelerde kaçak, hırsızlık, uğursuzluk ihtimali olabilir mi?” demişti. Sedat Varank’ın “Benim hanım da solcu” ifadesi dikkat çekmişti.

Sedat Varank, ihaleleri kazanmasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile ablası Çevre Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank’ın bir dahli olmadığını da ileri sürmüştü.

Sedat Varank’ın Sözcü gazetesine yaptığı açıklamalar AKP içinde de polemiğe neden oldu.

AKP MKYK üyesi Şamil Tayyar, Twitter hesabından, “Emlak Konut ihaleleriyle gündeme gelen Sedat Varank, içini Sözcü’ye dökmüş. ‘Benim hanım da solcu’ demiş. Rahatladım :)” ifadelerini kullandı.

‘KOLPACILAR’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Mazhar Yıldırımhan, sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarda “solcu hanım” göndermesi yaparak paylaşımlarda bulundu ardından sildi.

Yıldırımhan şu ifadeleri kullanmıştı:

“Yarın yeni durumlar kimi eşinin solculuğu üzerinden, kimi atalarının temel tercihi üzerinden, kimi seküler yaşam tarzı üzerinden, aslında biz sadece menfaat ve şartlar gereği “onlarla” beraberdik diyecekler. Yol kolpacılarla yürünürse uçurum kaçınılmazdır.”

KUZEN VARANK, SÖZCÜ’YE NELER SÖYLEDİ?

Bodrum ve İstanbul’da Emlak Konut üzerinden gelir paylaşımı sistemiyle aldığı ihalelerle gündeme gelen HB İnşaat’ın sahibi Sedat Varank, ablası Çevre Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank’ın ve kuzeni Sanayi Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın ihlalelerde dahli olmadığını savundu.

Dün Sözcü’den Veli Toprak’a konuşan Sedat Varank, şunları söyledi:

“Emlak Konut halka açık bir şirket. TC vatandaşı olan herkesin girebileceği bir ihale ve canlı yayınlanıyor. Sanki ‘Buradan parayı vurdular’ gibi hava estiriliyor. 25 yıldır inşaat işi yapıyorum, mimarım. ‘10 milyarlık iş aldı, 4 milyar Emlak Konut’a, 6 milyar cebe’ falan diyorlar. Bu işin 3.5 milyar maliyeti, finansı var. Ben devlete fazladan 1.5 milyar para veriyorum. Sanki bedavaya almışız.

Mustafa Varank kuzenim. O ABD’de iken de inşaat işi yapıyordum. Yok Mustafa Varank işi verdi, Fatma Varank işleri aldı… Ablamın da dahli yok. Bunlar davetiyeli değil, normal herkesin girebileceği işler.

Emlak Konut ablamın hükmü olmayan bir yer, ona bağlı değil. Ağabeyim sigortacı. Bir kuzenim taksi şoförü. Mustafa Varank bakan olduktan sonra makamına bir kere gittim. Ablamın yanına 2 defa gittim. Girdiğimiz ihalelerde büyük, dev firmalar var. Bu ihalelerde kaçak, hırsızlık, uğursuzluk ihtimali olabilir mi? Neymiş? Soyadımız Varank’mış, bize de yazık. Bırakalım da taksi şoförlüğü mü yapalım!

Siyasette hiç bulunmadım. Ailece birbirimize bağlı insanlarız. Benim hanım da solcu. Bana ‘Sedat bir şey mi yaptın?’ diye soruyor. Yahu diyorum, her şey açık. Biz evimizden işimize gidip gelen insanlarız.”

AKP içinde ‘solcu hanım’ polemiği

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!