AKP ‘Kanadoğlu taktikleri’ demişti… O Başsavcı konuştu: Erdoğan aday olabilir mi?

Muhalefetin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden aday olamayacağı çıkışlarına AKP, “Bunlar Sabih Kanadoğlu taktikleri” diye yanıt veriyordu. Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Erdoğan'ın adaylığı konusunda ilk kez konuştu.

featured

Altılı masanın önceki günkü 11’inci toplantısı sonrasında yapılan ortak yazılı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden adaylığı konusunda “TBMM yenileme kararı almadığı müddetçe, Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerde bir kez daha aday olması mümkün değildir” denildi.

Bu açıklamaya AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten “Cumhurbaşkanımızın yeniden adaylığı önünde hiçbir engel yoktur. Bu esasında bir tartışma konusu bile değildir. Bunun tartışma konusu yapıldığı zemin hukuk değil, geçmişte gördüğümüz gibi hukuksuz yollarla siyasete yön verme arayışlarıdır” cevabı geldi.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ise altılı masanın, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde aday olması mümkün değil” açıklamasına, “Seçmeniniz sizden aday bekliyor, bayatlamış Sabih Kanadoğlu taktiklerini değil” ifadesini kullandı. Turan, Erdoğan için Meclis kararının 2028 seçimlerinde ihtiyaç olduğunu öne sürdü.

AKP’li Turan’ın atıf yaptığı Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, adaylık tartışmasıyla ilgili ilk kez konuştu.

Kanadoğlu’nun Sözcü’ye yaptığı açıklamaların satır başları şöyle:

“Anayasa’nın 101’inci maddesi açık… 2017’deki Anayasa değişikliğinde hiç dokunulmamış bir madde bu… Yani herhangi bir değişikliğe uğramamış, ikiden fazla seçime giremeyeceği hükmünü taşıyan bir madde… Bu yine uygulanması gereken bir hüküm.

Bu itibarla Cumhurbaşkanı’nın 2014’te ve 2018’de seçilmesinden sonra bir daha aday olması sadece TBMM’nin herhangi bir şekilde seçimin yenilenmesine karar vermesi halinde mümkün. Yani Meclis’te öyle bir karar alınabilirse evet aday olabilir. Onun dışında bu mümkün değil. Böyle bir ihtimal de yok şu anda…

Herhangi bir rejim değişikliği diye bir şey de yok zaten. Onun için ‘sistem değişti bu ilk seçimdi’ diyerek aday olabileceğini savunmak da mümkün değil.

“Herhangi bir şekilde aday gösterilirse bunu inceleyecek ve buna karar verecek olan yer YSK… YSK, son halk oylamasında mühürsüz oyların sayılmasında kanuna rağmen karar verdi.

Yani kanunu bir tarafa bırakıp ona göre kendine özgü kararlar verebilen bir Yüksek Seçim Kurulu’nun nasıl bir karar vereceğini şimdiden söylemek mümkün değil.

Anayasa ve yasalara göre Sayın Cumhurbaşkanı, eğer TBMM seçimin yenilenmesine karar vermezse aday olamaz. Aday olamaz da bu kağıt üzerindeki olay… “Peki aday gösterilirse YSK bunu kabul ederse ne olacak?” sorusunun cevabı bende yok.”

ŞENTOP: BU ERDOĞAN’IN BİRİNCİ DÖNEMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden adaylığıyla ilgili dün açıklamalarda bulunan TBMM Başkanı Mustafa Şentop da “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu birinci dönemidir. ikinci defa adaylığı normal prosedüre göre olur. Meclis’in karar almasına gerek yoktur” demişti.

AKP ‘Kanadoğlu taktikleri’ demişti… O Başsavcı konuştu: Erdoğan aday olabilir mi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. Bunun gecmisinide biliyorun katran misali

  2. gene alenen anayasayı delmeye çalışacaklar bunu da normal birşey gibi gösterecekler eminim içlerinden çok kelle gitmiştir neden bunu maddeye eklemediniz diye.yersen taktiği uyguluyor çapsız kk ve akşener bakalım ne yapacak.

  3. Boyle hukukculari gordukce mutlu oluyorum, fakat hukukcularin ne soylediginin bir onemi yok, gugukcular ne soyluyor ona bakmamiz lazim mevcut durumda.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!