AKP tartışıyor, MHP taş koyuyor… Yeni iddia: Cumhur İttifakı’nda 50+1 sancısı

Seçimlerin ardından AKP içinde yüzde 50+1 şartının tartışılmaya başlandığı öne sürüldü. İddiaya göre en çok oy alan adayın Cumhurbaşkanı seçilmesi önerisi gündeme getiriliyor. İttifak ortağı MHP ise yüzde 50+1'i yeni sistemin bel kemiği olarak görüyor.

featured

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte, Cumhurbaşkanı seçilmek için yüzde 50+1 oy oranı gerekiyor. AKP cephesinden bir süredir, “yeni bir sistem” sesleri geliyordu. Hatta yüzde 40 inmesi yönünde öneriler konuşulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da geçen yıl benzer sinyaller gelmişti.

Seçimlerin ardından AKP içinde yüzde 50+1 şartının tartışılmaya başlandığı öne sürüldü.

Cumhuriyet’in haberine göre, AKP içinde “yüzde 50+1’in ittifakları da zorunlu hale getirdiği” de dillendirilirken, “Yüzde 50+1 koşulu olmasaydı, seçimlerin ikinci turuna gerek kalmadan, ilk turda en fazla oyu alan cumhurbaşkanı adayı seçimleri kazanırdı. Böylece daha fazla aday çıkabilirdi. Bu durum demokrasiyi güçlendirirdi” yorumları yapılıyor.

Parti içinde, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek’in, 2021’deki, “Yüzde 50+1’in hem bugün hem de gelecekte sıkıntıya sebebiyet vereceğini, Türkiye’yi kaosa sürükleyeceğini söyledim, yine söylüyorum” sözleri anımsatılırken, “Yüzde 50+1 yerine halkın oyunun çoğunluğunu alan kişinin cumhurbaşkanı seçilebilmesinin önünün açılması gerektiği” ifade ediliyor.

‘MHP TAŞ KOYUYOR’

Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP ise yüzde 50+1 için “tartışmaya kapalı”. MHP’de yüzde 50+1 koşulunu “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bel kemiği” olarak değerlendiriliyor. MHP’ye göre yüzde 50+1 koşulu, “yönetimde istikrar, temsilde ise adaletin anahtarı.”

Halkın yarısından fazlasının cumhurbaşkanı seçtiği bir kişinin meşruiyetinin, “sorgulanmaya kapalı olduğuna” dikkat çekilirken, şu değerlendirmeler yapılıyor:

“Yüzde 50+1 koşulu, parlamentoda küçük partilerin de temsil edilmesine olanak tanıyor. Ayrıca yüzde 50+1 bir ülkenin başını seçmek için gerekli bir oran. Yüzde 50+1’in değişmesi halinde seçilen cumhurbaşkanının başka odaklarca meşruiyeti tartışmaya açılmak istenebilir. Yüzde 50+1 koşulu olmaksızın seçimle başa gelen bir cumhurbaşkanı için yani yürütmenin başı olan biri için yapılacak her türlü tartışma ise Türkiye’de farklı durumlar ve kaosa kapı aralayabilir.”

ANCAK MUHALEFET DESTEĞİYLE

Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki yüzde 50+1 kuralının değişebilmesi için anayasa değişikliği gerekiyor. Cumhur İttifakı’nın parlamentodaki toplam sayısı anayasa değişikliğini referanduma taşımak için yeterli değil. Böylesi bir değişikliğin gerçekleşmesi için muhalefetin de destek vermesi gerekiyor.

Ancak muhalefet cephesinin böyle bir talep için “yüzde 50+1 koşulunun değişmesi ile ilgili güçlendirilmiş parlamenter sistemi Cumhur İttifakı’nın önüne koyabileceği” değerlendirmeleri de yapılıyor. Cumhur İttifakı’nın ise “güçlendirilmiş parlamenter sisteme” kapılarının kapalı olduğu ifade ediliyor.

AKP tartışıyor, MHP taş koyuyor… Yeni iddia: Cumhur İttifakı’nda 50+1 sancısı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!