AKP YSK Temsilcisi Özel: Dünyadaki en güvenli seçimler Türkiye’de yapılıyor

AKP'nin YSK Temsilcisi Recep Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SADAT'ı ziyaret ederek seçim güvenliğine ilişkin açıklama yapmasına tepki gösterdi. Özel, seçim güvenliğine ilişkin, “İddia ediyorum dünyadaki en güvenli seçimler Türkiye’de yapılıyor” dedi.

featured

AKP‘nin YSK Temsilcisi Recep Özel, Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’na açıklamalarda bulundu. Seçim güvenliğine ilişkin konuşan Özel, “İddia ediyorum dünyadaki en güvenli seçimler Türkiye’de yapılıyor” dedi.

Seçimlerin her aşamasının siyasi partilerin gözü önünde gerçekleştiğini öne süren Özel, “Örneğin, bütün siyasi partiler YSK’nın girdiği bütün verileri Siyasi Parti Portali (SİPPORT), üzerinden ulaşabiliyorlar. Ayrıca SEÇSİS sistemine anlık olarak girip, bütün belge ve verilere anlık ulaşabiliyorlar. Dünyanın hemen hemen hiçbir ülkesinde olmayan bir sistem. Diğer bir ikinci adımı ise YSK’dan tutun, il seçim kurulu, ilçe seçim kurulu, sandık kuruluna kadar bütün aşamalarda siyasi parti üyeleri, temsilcileri ya da siyasi partilerin müşahitleri bulunuyor. Seçim alanında müşahitlerin gözü önünde bütün seçim cereyan ediyor. İddia ediyorum dünyada en güvenli seçim sistemi Türkiye’dedir” dedi.

‘KAYBEDECEKLERİ SEÇİMİN KILIFINI HAZIRLIYORLAR’

Özel, şu ifadeleri kullandı:

“Ayrıca tüm Türkiye’de herhangi bir siyasi baskı olmaması veya kalabalık bir site düşünün buradaki tüm seçmenlerin oy sonuçlarına göre değerlendirilip, o sitenin siyasi tercihine göre hizmet verilmesinde bir ayrıma gidilmemesi için, seçmenler farklı sandıklara paylaştırılıyor. Doğu ve Güneydoğu’da da terör örgütünün baskısını bertaraf etmek için bazı yerlerde sandık birleştirme; başka yerde oy kullanma gibi imkânlar da veriliyor. 2023 seçimleri için de YSK ihtiyaç duyarsa buna benzer kararlar alabilir.

Seçim günü zaman zaman ‘Çöpte oy pusulası bulundu’ gibi iddialar ortaya atılıyor. Oy pusulaları filigranlı, taklidi mümkün olmayan bir malzemeden yapılıyor. Muhalefet parmak boyası kullanımını tartışmaya açıyor ama artık bu uygulama dünyanın hiçbir yerinde yok. Türkiye’de artık T.C. kimlik numarası ile oy kullanılıyor. O nedenle mükerrer seçmen olması mümkün değil. Muhalefet partileri seçim güvenliği ile ilgili tartışmaları yapmasının tek sebebi var, şimdiden 2023’te kaybedecekleri seçimin kılıfını hazırlıyorlar”

AKP YSK Temsilcisi Özel: Dünyadaki en güvenli seçimler Türkiye’de yapılıyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 8 ay önce

    Evet bu olsa olsa bir iddia olur zaten. Gercegi yansitmasi cok zor.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!