AKP’de HDP çatlağı: Kapatılması gerekiyorsa niye Anayasayı konuşuyoruz?

İktidarın terörle bağlantısından dolayı hakkında kapatma davası açılan HDP'yi ziyaret etmesi siyasilerden ve kamuoyundan tepkiyle karşılaştı. AKP içerisinde de karşı sesler yükseldi ve eski AKP milletvekili ve Yeni Şafak yazarı Mehmet Metiner, ve AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar da tepki gösterdi.

featured

CHP’nin başörtüsü teklifi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anayasal değişikliği çağrısı gündemdeki yerini koruyor. Adaşet Bakanı Bekir Bozdağ ve beraberindeki AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş, Saruhan Oluç ve Parti Sözcüsü Ebru Günay’la görüşmesi AKP içerisinde de kriz çıkardı.

Eski AKP milletvekili ve Yeni Şafak yazarı Mehmet Metiner, “AK Parti karar vermeli: HDP’yi kendisiyle oturulup konuşulacak ve desteği önemsenecek bir parti olarak görüyorsa o vakit HDP’ye dair dilini ve yaklaşımını değiştirmeli” sözleriyle AKP’ye seslendi.

“HDP’yi hem TBMM çatısı altında olmaması gereken terör örgütünün siyasi partisi olarak suçlamak, hem de anayasa değişikliği için muhatap alıp görüşmek, AK Parti açısından sıkıntılı bir yeni durum. Bundan sonra HDP’ye dair söylenecek her söz, bu fotoğrafa çarpıp geri dönecek”

Metiner, söz konusu ziyaretin parti için ‘sıkıntı’ oluşturacağını ifade etti.

ŞAMİL TAYYAR DA TEPKİ GÖSTERDİ

AKP’nin terörle bağlantılı HDP ile uzun zaman sonra ilk kez resmi görüşme gerçekleştirmesine bir eleştiri de AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Şamil Tayyar’dan geldi.

Tayyar, Metiner’in paylaşımını alıntılayarak “Kesinlikle. AK Parti, HDP’ye nasıl bakıyorsa o düzlemde ilişkisini yürütmelidir. PKK’nın siyasi uzantısı ve kapatılması gereken bir partiyse, onlarla niye Anayasayı konuşuyoruz? PKK ayrı HDP ayrıysa aynileştiren dil ve üsluba niye ihtiyaç duyduk? Bu muhakemeyi yapmalıyız” ifadelerine yer verdi.

Geçmişte FETÖ kumpaslarının ateşli savunuculuğunu yapan Tayyar, 2006’da Diyarbakır’da yedisi çocuk on bir kişinin öldüğü PKK saldırısını “Ergenekon yaptı” demişti.

Açılım dönemi savunucusu Tayyar, PKK itirafçısı Şemdin Sakık’ın mektubunu kaynak göstererek Türk ordusunu hedef alan ifadeler kullanmıştı.

Mehmet Metiner de açılım döneminde  “Öcalan, Türkiye’nin demokratikleşme sürecine katkı sağlayan bir yerde duruyor” demişti. Metiner de Tayyar gibi FETÖ kumpaslarının savunuculuğunu yapmış, sözde çözüm sürecini savunmuştu.

AKP’de HDP çatlağı: Kapatılması gerekiyorsa niye Anayasayı konuşuyoruz?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 ay önce

    akp tabiatının gereğini yapıyor şaşırtmadı.muhalefetle elele cumhuriyete düşman.

  2. 1 ay önce

    Analar aglamasin falan falan falan. Koltuk gitmesin diye her halti yaparlar.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!