AKP’de ‘HÜDA PAR ve Yeniden Refah’ çatlağı… ‘Yanlıştı’

AKP'de 50+1 sistemi değişikliği ile ilgili yapılan özeleştirilerde "HÜDA PAR ve Yeniden Refah gibi partileri TBMM’ye taşımak ve etki alanlarını arttırmak yanlıştı" görüşü olduğu iddia edildi.

featured

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 50+1 sistemini eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerinin ardından sisteme sahip çıkmasının AKP’de nasıl yankı bulduğunu yazdı.

Babacan, AKP’lilerin şaşırmadığını belirtti. Babacan’ın aktardığına göre sistem değişikliği ile ilgili yapılan özeleştirilerde “HÜDA PAR ve Yeniden Refah gibi partileri TBMM’ye taşımak ve etki alanlarını arttırmak yanlıştı” denildi.

Babacan’ın aktardığına göre yapılan yorumlarda, “Bahçeli’nin bu yaklaşımı bekleniyordu. Aksi sürpriz olurdu. MHP kendisine her an ihtiyaç duyulacak bir yapıdan vazgeçmez. Hiçbir sorumluluğu olmadan, sistemin içinde edindiği pozisyondan memnun. Bu mekanizmanın değişmesini istemeyeceği belliydi” denildi. Bahçeli’nin açıklamasının AKP’ye “İYİ Parti ile flört etmeyi bırakın, İYİ Parti sözcülerinin yaptığı açıklamaların ne anlama geldiğini biliyoruz” mesajı verdiği iddia edildi.

SİSTEM KRİZİ Mİ?

Yaşanan tartışmaların “sistem krizi” olarak değerlendirildiğini ifade eden Babacan, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin baştan yanlış kurgulandığı, ‘denge ve denetim’ sisteminin iyi kurulmadığı, büyük partileri küçük partilerin hegemonyasına mahkum ettiğini düşünen AKP’lilerin sayısı az değil. Ancak bunlar, “Zamanında biz söyledik, sözümüzü dinletemedik” diyenler. Yani içerde ayrı bir hesaplaşma var” diye yazdı.

‘HÜDA PAR VE YENİDEN REFAH’I TBMM’YE TAŞIMAK YANLIŞTI’

Ayrıca yapılan değerlendirmelerde, “Bu sistemin kısa sürede sorunlar yaratacağını o dönem dile getirenler arkadaşlar oldu ama partide yankı bulmadı. Büyük partilerin küçük partilere mahkum olacağını söylemiştik. HÜDA PAR ve Yeniden Refah gibi partileri TBMM’ye taşımak ve etki alanlarını arttırmak yanlıştı. Yerel seçimlerde özellikle taşra kentlerinde bu partileri dikkate almak zorunda kalıyoruz” ifade edildi.

 

AKP’de ‘HÜDA PAR ve Yeniden Refah’ çatlağı… ‘Yanlıştı’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!