AKP’de Şanlıurfa krizi… İstifa eden MKYK üyesi Yeniden Refah’tan aday oldu

Aday gösterilmeyince partisinden istifa eden AK Parti MKYK üyesi Kasım Gülpınar, Yeniden Refah Partisi'nden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

featured

Yerel seçimler için aday belirleme takviminde sona yaklaşılırken partiler arası görüşmeler de hız kazandı.

31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde Şanlıurfa’dan aday olmak istediği bilinen AKP MKYK üyesi Kasım Gülpınar, mevcut belediye başkanı Zeynel Abidin Beyzagül’ün yeniden aday gösterilmesi üzerine istifa etti. Gülpınar Yeniden Refah Partisi’nden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

Gülpınar’ın adaylığını sosyal medya hesabından duyuran YRP lideri Fatih Erbakan, şu açıklamayı yaptı:

Cumhurbaşkanı Danışmanı, Ak Parti MKYK Üyesi, 24-25-26-27. Dönem Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar Yeniden Refah Partimize katılarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız oldu. Başkanımıza hoşgeldiniz diyor, başarılar ve hayırlı hizmetler diliyoruz.”

‘DENGELER DEĞİŞTİ’

Öte yandan Kasım Gülpınar’ın adaylığının Şanlıurfa’da dengeleri değiştirebileceği belirtiliyor.

Independent Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek, Gülpınar’ın AKP’den istifa sürecine ilişkin ayrıntıları sosyal medya hesabından paylaştı.

Çiçek şunları söyledi:

“Şanlıurfa’da dengeler değişti. Kasım Gülpınar AK Parti üyeliğinden istifa etti. Bu istifa üç gün önce E-Devlet üzerinden yapıldı. Gülpınar önceki gün Erbakan’la görüştü ve Yeniden Refah Partisi’nden Şanlıurfa Belediye Başkan adayı oldu Gülpınar’ın istifa süreci aslında yeni bir süreç değildi. Milletvekilleri aday belirleme süreçlerinde de aynı süreci kendi dünyasında yaşamış ama fiiliyata dökmemişti Aday olmamış ve daha sonra AK Parti Genel Başkan Danışmanlığına getirilmişti Belediye Başkanlığı için herhangi bir başvurusu olmayışına karşın temayüllerde ismi önde çıkınca, hemşehrileri de bastırınca bu düşüncesini Genel Merkez’le paylaştı. Genel Başkan yardımcılarıyla ve partinin önemli isimleriyle yaptığı görüşmede, temayüllerde iyi çıktığı ancak aday olmaması gerektiği kendisine iletildi ve gerekçe olarak da kendisine söylenmese bile milletvekillerinin tavrı gösterildi. Kendisine ayrılırsa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üzüleceği ifade edildi.Bu konuşma sonrası kendisine yapılan teklifi geri çevirdi Bu konuşma sonrası Gülpınar, AK Parti milletvekili listeleri kendisine sorulduğunda verdiği isimlerin listede olduğunu ve böyle bir şeyin mümkün olamayacağını yakın çevresine iletti. AK Parti’nin önemli isimleriyle son görüşmesini cuma günü yaptı ve süreç bu noktaya geldi Şanlıurfa siyaseti tekrar karıştı. Gülpınar, partilerin çatı adayı olursa Urfa’da AK Parti ikinci bir ceket vakası yaşayabilir.”

Şanlıurfa’dan üç dönem milletvekili seçilen ancak son seçimlerde aday olmayan Kasım Gülpınar, 10 Nisan 2023’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanı olarak atanmıştı.

AKP’LİLERDEN VİDEOLU TEPKİ

AKP’li sosyal medya hesapları ise Kasım Gülpınar’ın geçmişte yaptığı “Dava adamı olmak” konulu konuşmasından bir kesiti sosyal medyada dolaşıma soktu.

 

AKP’de Şanlıurfa krizi… İstifa eden MKYK üyesi Yeniden Refah’tan aday oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. ikimizde bankayiz. Ama biz osmanli bankasiyiz.

    Kim kimi kandiriyor?!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!