AKP’den HDP’ye ziyaret açıklaması: İlk defa görüşmüyoruz

Eleştirilen HDP ziyaretiyle ilgili “HDP ile ilk defa görüşmüyoruz” diyen AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, “HDP ile görüşmeye devam edecek misiniz?” sorusuna “Teknik olarak ihtiyaç olan her konuyu mecliste grubu olan her partiyle görüşürüz, görüşmeliyiz” şeklinde yanıt verdi. İsmail Saymaz'ın haberine göre, MHP’de Bahçeli’den sonraki en yetkili isim, AKP-HDP görüşmesine ilişkin yorumu Devlet Bahçeli'nin yapacağını belirterek, "Salı gününü bekleyin" dedi ve MHP grup toplantısına işaret etti.

featured

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığındaki AKP heyeti, başörtüsü konusunda hazırlanacak anayasa değişikliği için diğer partilerle birlikte TBMM’de 2 Kasım günü HDP’yi de ziyaret etmişti.

Bakan Bozdağ’ın yanı sıra AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un yer aldığı heyet, HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş, Saruhan Oluç ve Parti Sözcüsü Ebru Günay ile görüşmüştü.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, partisinin tartışma yaratan HDP ziyaretiyle ilgili, “Görüşmeseydik, ‘Başörtüsüyle ilgili değişiklikte samimi değilsiniz’ derlerdi bize. ‘Niye tüm gruplarla konuşmuyorsunuz?’ derlerdi” dedi. Turan “HDP ile ilgili duruş ve tavrı net olan bir partiyiz” diye ekledi.

‘İLK DEFA GÖRÜŞMÜYORUZ’

Halk TV yazarı İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan AKP’li Turan, “Kaldı ki HDP ile ilk defa görüşmüyoruz” diye devam etti. “Baro yasası sürecinde basına yansıyan görüntüleri hatırlayın. Ayrıca her salı tüm gruplar kendi arasında meclis gündemini görüşür. Mesele HDP değil. Mesele, grubu olan partilerle usuli süreçleri görüşmek” diyen Turan, “HDP’nin genel merkezine gitmiş değiliz ki. HDP’nin gelecek dönemde kanaatini almak ve Anayasa’ya yazmak gibi bir teklifimiz yok. Teklif edilen metni, grubu olduğundan dolayı götürüp ‘Toplumun taleplerini değerlendirin’ diyoruz. Bundan doğal bir iş olmaz ki. Gitmesek yanlış olurdu” görüşünü ifade etti.

‘GÖRÜŞTÜK, YİNE GÖRÜŞÜRÜZ’

Saymaz’ın, “Hem ‘terörle iltisaklı’ deyip hem onunla anayasa yapmak çelişki oluşturmaz mı? Terörle iltisaklı partiyle neden anayasa yapıyorsunuz?” sorusuna CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun “TSK’nın kimyasal silah kullandığına” ilişkin iddiayla ilgili çıkışını hatırlatarak yanıt verdi; “…Bu suçtur. Bu suça rağmen biz istemesek de Tanrıkulu’nun komisyonlarında toplantı yapıyoruz. Altını çiziyorum. İstemiyoruz görmek, görüşmek ama meclisin bize verdiği yetki, toplumun bize verdiği görev gereği teamüllere uymak durumundayız. Ben Tanrıkulu ile de onun gibi düşünenlerle de HDP ile de görüşmem, görüşmek istemiyorum” diye konuştu.

AKP’li Turan, “Altını çiziyorum, mecliste grubu bulunan tüm partiler diyorum. Başörtüsüyle ilgili CHP’nin açtığı konuyu, dönüşü olmayacak şekilde kapatmak için meclisteki partilerle görüştük, yine görüşüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘MHP’NİN VE DEVLET BAHÇELİ’NİN HABERİ VAR MIYDI?’

AKP’li Turan, HDP ziyaretinden MHP’nin ve Devlet Bahçeli’nin haberi olup olmadığı yönündeki soruya da şöyle yanıt verdi:

“MHP ile karşılıklı çok dikkat ettiğimiz bir hukukumuz var. Bu hukukun gereği; gerekli adımları ve usulleri beraber belirlemektir. Ziyarette ben yoktum ancak MHP ile tüm önemli süreçleri beraber belirleyeceğimizi, ittifaka düşen anlayışın da bu olduğunu ifade etmek isterim. Ancak bu ziyaret AK Parti’nin yönetimindeki bir süreçtir.”

ŞAMİL TAYYAR VE MEHMET METİNER AÇIKLAMASI

Turan, Şamil Tayyar ve Mehmet Metiner’in tepkisi için de “Arkadaşlarımız mecliste şu an görev yapmadıkları için farklı değerlendirmiş olabilir” dedi.

Turan, Orhan Miroğlu’nun ziyareti “Türkiye Yüzyılı” kapsamında değerlendirmesiyle ilgili de, “Miroğlu, kıymetli bir arkadaşımız. Ancak görüşme başörtüsü değişikliği dışında bir anlam ifade etmemektir dedi.

Turan, “HDP ile görüşmeye devam edecek misiniz?” sorusuna da, “Teknik olarak ihtiyaç olan her konuyu mecliste grubu olan her partiyle görüşürüz, görüşmeliyiz” diye yanıt verdi.”

BAHÇELİ’DEN SONRAKİ EN YETKİLİ İSME SORDUM: SALIYI BEKLEYİN

“AK Parti’nin tartışmalı HDP ziyaretini, MHP’de Bahçeli’den sonraki en yetkili isimlerden birine sordum.

Ziyarete ve AK Parti’deki tartışmaya nasıl bakıyorsunuz?

Bu bakışı salı gününe bırakın. Sabretmek zorundasınız.

Ziyaretten MHP’nin bilgisi ya da onayı var mı?

Hayır, bizim bilgimiz, sizden duyduğumuz şekliyle var. Gündeme düştü ya, AK Parti partileri ziyaret edecek diye. Gitmeden önce ‘HDP’ye gideceğiz. Nasıl bakarsınız’ diye herhangi bir…

Öyle bir bilgi verilmedi. Vermeleri de gerekmez. Gitmek istiyorlarsa giderler. O başka bir partidir.

Düzenlemeyi beraber hazırladığınız için sordum

Doğrusu şöyle: İktidar partisi oldukları için taslağı hazırlarlar. Daha sonra bilgi veriyor, görüşlerimizi alıyorlar. Metin üzerinde baktığımızda varsa bir itirazımız, söylüyoruz onu. Sonra kamuoyuna açıklıyorlar. İttifakın gereği de bu esasında. Hazırlayan kendileri, bu doğru. Onay veren de biziz. Artı, giden heyette bizden temsilci yoktu, dikkat ederseniz.

Bilinçli biçimde mi koymadınız?

Bizim dünya alem bilir gitmeyeceğimizi. Bilince gerek yok.

Önceden haber vermediler, anladığım kadarıyla

Hayır, gerekmez ki zaten. Sizce gerekir mi?

Mantık olarak AK Parti adım atarken, MHP’ye sorar diye düşünürüm

Yok, o kadar da değil.

AK Parti’nin HDP’yi ziyaret edeceğini basından öğrendiniz, öyle anlıyorum.

Basından öğrendik, evet.

Peki bu sizin açınızdan politik problem oluşturuyor mu?

Baştaki soruya geldiniz yine. Onun için salıyı bekleyeceksiniz.

Mahir Ünal’ın görevden alınmasını Bahçeli mi istedi?

Hayır, öyle bir talep yok. Olmadı, olmaz. Devlet beyin üslubu bu değil bir kere. Ha, aynı durumda nasıl hassasiyet gösterdiğimizi biz gösterdik. İki tane, biri grup başkanvekili, biri vekil, ihraç ettik. Erhan Usta ve Cemal Enginyurt. Karşı taraf da hassasiyet göstermiş, hepsi bundan ibaret.”

AKP’den HDP’ye ziyaret açıklaması: İlk defa görüşmüyoruz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 1 ay önce

    Görüs yine görüs bizde seninle görüsecegiz. Simdilik dümende oturuyorsun ama gün gelir devran döner o zaman da seninle görüsülür.

  2. 1 ay önce

    Sonra seçim meydanlarında bağırırsınız kimleeeer kimlerle birlikte diye!

  3. 1 ay önce

    yuzsuzluk, edepsizlik, bayagilik akape icin her zaman bir cikis noktalari olmustur. Cok normal tabi, gorusun. Feto ile de gorusuyorsunuz zaten. Hdp ne.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!